Tyto tři právní instituty jsou poslední dobou častým tématem naší právní praxe. Podstatná změna okolností a vyšší moc byly řešeny již v souvislostí s pandemií covidu, nyní se k nim připojila i velmi výrazná inflace. V následujícím textu upozorníme na nejčastějších chyby a omyly, se kterými se setkáváme.
ESG, neboli Environmental, Social and corporate Governance je soubor právních norem, které stále se rozrůstající skupině podnikatelů ukládají vytvářet v rámci výročních zpráv reporty o jejich činnostech z pohledu dopadu na životní prostředí a na společnost a také z pohledu řízení podniku. ESG však také slouží jako doplňkové hledisko bankovních domů pro ratingové hodnocení klientů, což má vliv mimo jiné třeba na výši úroků u podnikatelských půjček.
Loňský podzim odstartoval sérii krachů společností dodávajících energie, především elektřiny a plynu. Řada menších, tzv. alternativních dodavatelů neustála vývoj cen energií na světových trzích a nebyla schopna energie koupit tak, aby je dokázala se ziskem prodat za zasmluvněné ceny svým zákazníkům. Jaké jsou aktuální možnosti při výběru dodavatele, co můžeme smlouvou ovlivnit a na co si dát pozor?
Právo se neustále vyvíjí a úkolem právníků je nezůstat pozadu, myslí si Tomáš Pokorný z AK Vych & Partners. Rozhovor jsme vedli s ním, jako specialistou na stavební právo, a s majitelem kanceláře Janem Vychem. „Nedotknutelnost vlastnictví je jedním ze základních kamenů našeho ústavního pořádku, takže očekávám řadu žalob v této oblasti,“ říká Vych k zabavování majetku ruským občanům.