Dům s hliníkovým profilem, evokujícím čokoládu, je k nakousnutí

publikováno:
autor:
Pohled na dům u rakouského Lince Pohled na dům u rakouského Lince

Není snadné vytvořit dům, který nebude plný výstřelků, a přesto bude poutat pozornost. Přesně takový dokázal vytvořit architekt Reinhold Hammerer v rakouském Linci. Jak toho dosáhl? S pilovým hliníkovým profilem od společnosti PREFA Aluminiumprodukte, v barvě evokující čokoládu, to šlo velmi snadno a výsledný efekt předčil očekávání architekta i budoucích majitelů.

O PROJEKTU

  • Architekti: Hammerer ZT GmbH, arch. Reinhold Hammerer
  • Realizace: Adolf Hofer GmbH
  • Typ střechy: Prefalz
  • Barva střechy: P.10 antracitová
  • Typ fasády: Pilový profil
  • Barva fasády: Zvláštní barva na přání

PRO DRUHÉ, A PŘESTO PRO SEBE

Každému architektovi je vždy jasné, že dům, který se rodí pod jeho rukama, není a nebude jeho. Nestaví žádný dům snů pro sebe, ale pro své klienty. R. Hammerer je ale jedním z těch architektů, kteří tento pohled tak docela nesdílejí. „Snažím se vžít do pozice a role budoucího majitele a dívat se na celý proces jeho očima. Občas se totiž může stát, že v touze být za každou cenu originální, se pak někteří kolegové uchylují k řešením, která jsou sice na pohled efektní, ale mohou být až příliš extravagantní,“ vysvětluje svůj přístup architekt. Zodpovědnost jeho přístupu se projevuje i tím, že se po celou dobu realizace vždy striktně drží původního architektonického záměru a nedovoluje žádné odchylky.

KOUZLO LAHODNÉ ČOKOLÁDY

V případě stavby rodinného domu v Linci bylo jedním z hlavních zadání ladit s okolím a vytvořit dům, který bude šetrný a zároveň ohleduplný k životnímu prostředí. Okolí je navíc velmi malebné a tak bylo třeba přijít s návrhem, který co nejvíce rakouské přírody vnese také do domova budoucích obyvatel. „Tento požadavek vytvořily velké prosklené plochy, které poskytují dokonalý výhled. Sklo tak tvořilo jeden ze tří základních materiálů, které jsem na stavbě použil. Dalším bylo dřevo, jež dokonale korespondovalo s požadavkem majitelů na přírodní ráz stavby. Třetím pak byl hliník. Na obložení fasády jsem využil pilový profil od společnosti PREFA Aluminiumprodukte – v barvě oblíbené lahodné čokolády,“ dodává architekt.

Nebyla to však jen fasáda, kde přišly ke slovu elegantní a hladké profily PREFA z recyklovaného hliníku s dlouhou životností. Systém Prefalz antracitové barvy se použil jako krytina na střechu domu. „Netradiční vzhled fasády, která doslova láká k zakousnutí, je jedno pozitivum. Druhé je barevná stálost materiálu PREFA a dlouhá životnost. Oáza klidu, kterou jsem v Linci vytvořil, tak majitelům bude sloužit po mnoho dalších desetiletí, aniž by o vnější kabát budovy museli nějak speciálně pečovat. A to je obrovská výhoda, kterou hliník této značky nabízí každému majiteli,“ uzavírá Reinhold Hammerer.

Více o aplikovaném hliníkovém profilu na: https://cz.prefa.com/katalog‑produktu/fasadni‑systemy/pilovy‑profil/.

Z podkladů PREFA Aluminiumprodukte s. r. o. – střešní systémy