Tvrdá a železitá voda v domácnosti: Proč se vyplatí investovat do její úpravy?

publikováno:
Za železitou vodu je považovaná voda s nadměrným množstvím železa, které může ovlivnit její vzhled, chuť i vůni. Za železitou vodu je považovaná voda s nadměrným množstvím železa, které může ovlivnit její vzhled, chuť i vůni.

Věděli jste, že v České republice s problémy s tvrdou vodou bojuje až 90 % domácností? V některých oblastech zase může problém představovat železitá voda. Proč by měly tvrdou nebo železitou vodu řešit nejen české domácnosti, ale také stavební firmy, developeři nebo projektanti?

Co je tvrdá voda a jak ji rozeznat?

Tvrdou vodou se rozumí voda s vysokým obsahem minerálů, zejména iontů vápníku a hořčíku. Tvrdost vody se obvykle vyjadřuje v milimolech na litr (mmol/l):

  • Velmi měkká voda: méně než 0,7 mmol/l​
  • Měkká voda: 0,7–1,25 mmol/l​
  • Středně tvrdá voda: 1,26–2,5 mmol/l​
  • Tvrdá voda: 2,51–3,75 mmol/l​
  • Velmi tvrdá voda: více než 3,76 mmol/l​

Tvrdá voda se projevuje usazováním vodního kamene v rychlovarné konvici, myčce nebo pračce a také bělavými skvrnami na nádobí nebo obkladech. Koupání v tvrdé vodě může také vést k suché pokožce a vlasům. Pro orientační zjištění tvrdosti vody můžete vyzkoušet jednoduchý test s mýdlem:

  1. Do třetiny průhledné láhve napusťte vodu z kohoutku.
  2. Do vody přidejte několik kapek tekutého mýdla.
  3. Láhev po dobu několika vteřin důkladně protřepejte.
  4. Pokud se vytvoří bohatá pěna a voda zůstane čirá, máte měkkou vodu. Tvrdá voda se projeví tím, že se pěna takřka nevytvoří a voda bude zakalená.

Co je železitá voda a podle čeho ji poznáte?

Za železitou vodu je považovaná voda s nadměrným množstvím železa, které může ovlivnit její vzhled, chuť i vůni. Přítomnost železa se může projevit tím, že má voda rezavý, hnědý nebo žlutý odstín. Při kontaktu se vzduchem může průzračná voda postupně žloutnout. Voda s vysokým obsahem železa může mít kovovou příchuť a nepříjemný zápach a zanechávat rezavé skvrny na prádle nebo mapy na smaltových a kovových površích.

Proč tvrdá voda představuje problém pro konstrukce budov?

Tvrdá voda může negativně ovlivnit stavební konstrukci hned několika způsoby. Při zahřívání tvrdé vody dochází k tvorbě vodního kamene, který se usazuje v potrubí, ohřívačích vody a dalších zařízeních. Usazeniny mohou snížit průtok vody a také způsobit mechanické poškození systémů. Tvrdá voda také obsahuje rozpuštěné soli, které mohou pronikat do zdiva. Při odpařování vody soli krystalizují, což může způsobit poškození omítek a zdiva.

Minerály, které jsou obsažené v tvrdé vodě, mohou také urychlovat korozi kovových prvků staveb, jako jsou trubky, armatury nebo výztuže. V neposlední řadě může usazování minerálů z tvrdé vody způsobit narušení funkčnosti hydroizolačních vrstev, což vede k pronikání vlhkosti do konstrukce. Zvýšená vlhkost může následně vést k růstu plísní a hub, které mohou dále poškozovat stavební materiály.

Ekonomické dopady tvrdé a železité vody

Kromě toho, že může tvrdá voda napáchat finančně nákladné škody na konstrukcích budov, může tvrdá a železitá voda vést také k poškození a zkrácení životnosti zařízení, jako jsou myčky nebo bojlery. Usazování vodního kamene v důsledku tvrdé vody může také snížit účinnost topných systémů, což může vést k významnému nárůstu nákladů za vytápění až o 30-40 %.

Jaké jsou možnosti filtrace a úpravy tvrdé a železité vody?

K nejpoužívanějším technologiím, které slouží k zajištění kvality vody v domácnostech a dalších budovách, patří:

Iontové změkčovače vody

Iontové změkčovače pracují na principu iontové výměny, kdy dochází k tomu, že jsou ionty vápníku a hořčíku nahrazeny ionty sodíku. Výsledkem je změkčení vody až o 99 % původní tvrdosti. Tato technologie je vhodná pro centrální úpravu vody.

Katalytické změkčovače vody

Katalytické změkčovače využívají speciální katalytické materiály k úpravě struktury minerálů způsobujících tvrdost vody. Tímto způsobem zabraňují jejich usazování ve formě vodního kamene. Tyto systémy jsou často bezúdržbové.

Vodní filtry na odstranění železa a manganu

Se železitou vodou v domácnosti si poradí filtry na železitou vodu neboli odželezňovače vody, které z vody odstraňují nadbytečné železo.

Jak vybrat vhodný systém úpravy vody pro vaši stavbu?

Změkčovač vody Honeywell. Zdroj: Bola.czPři výběru vhodného filtru na vodu byste měli zohlednit potřebnou kapacitu zařízení podle denní spotřeby vody v konkrétní budově. Zařízení byste měli vybírat nejen s ohledem na cenu, ale také na jeho provozní náklady. Zvažte i moderní doplňkové funkce, některé pokročilé systémy například umožňují sledování a ovládání přes internet. Pro komplexní úpravu vody hledejte zařízení, která kombinují více funkcí, například odstranění tvrdosti i železa.

Abyste měli jistotu, že zvolíte správně, doporučujeme jako první nechat provést laboratorní rozbor vody. Pouze tak zjistíte, jaké konkrétní parametry bude třeba upravit. Následně se obraťte na specialisty v oblasti úpravy vody, kteří vám pomohou navrhnout optimální řešení pro vaše konkrétní potřeby.

Údržba zařízení na úpravu vody

Pro efektivní fungování a dlouhou životnost filtrů na vodu je klíčová pravidelná údržba. Dobrou zprávou však je, že zpravidla zabere jen několik minut.

V případě iontových změkčovačů vody je třeba pravidelně kontrolovat a doplňovat zásobník soli. Hlavní provozní náklady spočívají v nákupu tabletové soli. U vodních filtrů na odstranění železa a manganu údržba spočívá v proplachování filtrační náplně.

Praktické tipy a doporučení pro projektanty a stavební firmy

Při plánování stavebních projektů je dobré zohlednit filtraci vody už v raných fázích návrhu, aby bylo možné optimalizovat prostorové uspořádání a snížit dodatečné náklady spojené s pozdějšími úpravami. Implementace inovativních řešení v oblasti úpravy vody slouží jako významná konkurenční výhoda. Projekty, které využívají nejnovější technologie a postupy, se odlišují na trhu a mohou lépe splnit rostoucí požadavky na kvalitu, efektivitu a udržitelnost.

Jak už z výše uvedených odstavců vyplývá, investice do úpravy tvrdé nebo železité vody se jednoznačně vyplatí a rychle se vrátí na nižších nákladech při provozu domácností nebo průmyslových a kancelářských budov. Může také předejít vysokým finančním nákladům na nezbytné opravy budov.