HSF System a BIM v praxi: modlitebna, základní škola a průmyslová hala

publikováno:
autor:

Způsob realizace projektů metodou BIM s využitím programu Revit využívá stavební společnost HSF System a její dceřiná společnost HSF System SK od roku 2016. A jaké jsou hlavní přínosy implementace nástroje? Efektivnější projektování, přehlednější údaje a lepší komunikace se zapojenými subjekty.

Společnosti HSF System a HSF System SK pomocí metody BIM realizovaly během tří let přibližně 20 projektů. „V současné době zpracováváme část projektové dokumentace pomocí BIM pro výstavbu unikátní modlitebny v Sedlčanech. Nedávno jsme tento nástroj využili také při výstavbě nové budovy Základní školy Veleň. Na Slovensku to jsou například obchodní jednotky Hornbach a Siko, které realizujeme jako generální dodavatel v Hobby Parku Sekčov v Prešově,“ říká Tomáš Hess, obchodní ředitel společnosti HSF System.

PROVOZNÍ I TVAROVÁ ČISTOTA V SEDLČANECH

Projekt v Sedlčanech zahrnuje výstavbu společenského centra a netradičně řešené modlitebny. Investorem je spolek Maranatha, jehož zakladatelem je developer a filantrop Radim Passer. Za návrhem stojí architektonický ateliér A8000. Netradiční je hlavně architektonická kompozice exteriéru modlitebny, ze které vychází samotné dispoziční řešení interiéru. Z konstrukčního hlediska se jedná o monolitickou železobetonovou skořepinovou konstrukci. Lehký obvodový plášť modlitební budovy je tvořený z prosklených fasád a hliníkového tahokovu.

Kompozice modlitebny, kterou tvoří systém rovnoběžné svislé stěny v kombinaci se šikmými příčnými stěnami a šikmou střechou ve třech základních skonech, je podřízena provozní i tvarové čistotě hlavního sálu. Pro jeho dostatečné osvětlení je použito horní osvětlení šikmým skleněným oknem nad podiem. Nejvyšší bod celého prostoru je koncipován nad interiérovou dominantu křtitelnice. Barevně bude objekt laděný do červeno‑stříbřitého barevného spektra.

OSTRAVSKÁ PRŮMYSLOVÁ ZÓNA

Rozlohou menší průmyslová zóna Industrial area NP v Ostravě‑Porubě nabízí nájemcům velice atraktivní lokalitu, velmi dobré napojení na páteřní komunikace a dobrý přístup k městské hromadné dopravě. V současné době je obsazena přibližně polovina zóny, která je příkladem ideální revitalizace brownfieldové plochy v Ostravě. Příprava průmyslového areálu začala již před cca 10 lety úpravou území a sanačními pracemi. První stavební práce, které zde kompletně realizuje společnost HSF System, začaly před třemi lety. „Další projekt, který bude kompletně realizován metodou BIM včetně jednotlivých profesí, bude hala v průmyslové zóně Industrial area NP v Ostravě‑Porubě, kde jsme v posledních dvou letech dokončili realizaci dvou skladových hal s administrativním zázemím. Jedna z nich, objekt společnosti High Lite Touring, získala Čestné uznání v soutěži Stavba roku Moravskoslezského kraje 2018,“ říká Tomáš Hess, obchodní ředitel společnosti HSF System.

POSTUPNÁ IMPLEMENTACE BIM

Zaměstnanci ostravské stavební společnost i jejich kolegové na Slovensku začali s implementací BIM nástrojů postupně. První kroky vedly k vizualizacím projektů pro počáteční obchodní jednání s novými klienty, k výkresovému zpracování pro stavbu, k výkazům množství materiálu pro cenové oddělení a stavbu a zpracování kladečských plánů pro realizaci. V současné době HSF System i HSF System SK aktivně pracují s nástrojem Revit. „Od softwarových společností, se kterými spolupracujeme, máme potvrzeno, že patříme mezi pilotní společnosti, které začaly implementaci těchto nástrojů ve smyslu jejich propojení přímo s realizační fází. To přinášelo a nadále přináší spoustu otázek o integraci nástrojů, ale již se to pozitivně projevilo na naší práci a přineslo skvělé výsledky,“ uvádí Tomáš Kosa, jednatel společnosti HSF System SK.

A jaké hlavní benefity a výhody zavedení BIM společnostem HSF System a HSF System SK přineslo? Zlepšila se komunikace, ať již se stavbou, se subdodavateli nebo s investorem o jeho představě. Obě stavební společnosti mají přehled v číslech, objemech, plochách, cenách a postupným zapracováním je nastavena přehlednost ve výkazech a výměrách. Zapracování z hlediska projekce je sice časově náročnější, ale přineslo to možnosti vytvořit podklady pro realizaci staveb efektivněji.

Z podkladů HSF System, a. s.