Řízení stavebních projektů se bez společného datového prostředí již neobejde

NajdiCDE – schéma a CDE NajdiCDE – schéma a CDE

Mnozí z nás si jistě ještě pamatují řízení projektů pomocí papíru a barevných pastelek, vytváření diagramů, plánovaní procesů, které bylo s patřičnou pečlivostí potřeba zaznamenat. Díky tomu měl každý projekt za sebou obrovské množství šanonů, ve kterých se vyznal jen opravdový nadšenec. S každým dalším papírem rostla chybovost a sem tam i náležitý zmatek.

S příchodem výpočetní techniky se projektové řízení přesunulo od papírů k tabulkám a emailové komunikaci. Nezanedbatelným pomocníkem začal být i mobilní, dnes většinou již chytrý telefon. Díky tomu sice ubylo šanonů, ale začal narůstat objem dat. Nejdříve v našich počítačích, pak serverech a dnes v cloudových úložištích. Chybovost byla stále velká a výmluvu typu: „On mi to neposlal!“ nebo „Spadlo mi to do spamu!“ jsme slyšeli (nebo dokonce i použili) snad všichni.

SPOLEČNÉ DATOVÉ PROSTŘEDÍ

Kvalitně řídit projekty pomocí telefonu, e-mailu a excelu v dnešní době již nelze. Pro stavební projekty proto začaly vznikat nástroje společného datového prostředí, známé pod zavedenou zkratkou CDE, z angličtiny známé jako Common Data Environment. Tyto nástroje umožňují přistupovat a pracovat s daty a dokumenty v různých formátech. Navíc dokáží nakládat i s informačními BIM modely, a to přímo v samotném prostředí CDE. Takto nasazené CDE v projektu představuje tzv. „jedinou verzi pravdy“, kdy CDE slouží ke shromažďování, správě a šíření informací v rámci celého projektového týmu. Vytvoření zdroje aktuálních informací usnadňuje spolupráci mezi jednotlivými účastníky projektu, jednoznačně definuje aktuální platnou verzi informací a pomáhá vyhnout se nedorozumění, duplicitě a chybám.

VÝBĚR CDE NÁSTROJE

Softwarových nástrojů CDE existuje celá řada. Jak ale takový CDE nástroj vybrat? Mají všechny CDE nástroje stejné vlastnosti a funkce? Jaké parametry jsou pro nás důležité? Najít odpovědi na všechny otázky? Můžete začít hledat na internetu, jenže udělat si kvalitní rešerši dostupných CDE nástrojů nějaký čas vezme. Můžete si také začít domlouvat schůzky s jednotlivými dodavateli CDE řešení. To si ovšem také vyžádá čas. Existuje však i jiná cesta, jak najít vhodné CDE řešení…

Stačí zadat do webového prohlížeče adresu www.najdiCDE.cz. V okamžiku se dostanete na stránku, kde naleznete všechna CDE řešení, dostupná na českém trhu, přehled všech jejich vlastností a parametrů. Ty lze filtrovat a získat tak během několika kliknutí a pár minut varianty CDE nástrojů vhodných pro vaše potřeby. Aktuální novinkou je, že portál www.najdicde.cz je od dubna k dispozici také v anglickém jazyce. Proto jej, pokud vás nástroj zaujme, můžete doporučit také vašim kolegům ze zahraničí (Please, recommend us: www.findCDE.com).

Ing. arch. Petr Vaněk
místopředseda představenstva czBIM