Fasáda se má k novostavbě jako pěna k dobrému pivu

publikováno:
autor:
Návštěvnické centrum Rodinného pivovaru BERNARD v Humpolci Návštěvnické centrum Rodinného pivovaru BERNARD v Humpolci

Český národ je svým kladným vztahem k pivu vyhlášený i daleko za hranicemi naší země. Lokálních pivovarů, které vaří často netradiční speciality, jsou u nás desítky, ale těch proslulých je jen několik. K nim bezesporu patří Rodinný pivovar BERNARD v Humpolci, který příští rok otevře nové návštěvnické centrum spojující tradice s moderním přístupem. To je filosofie, kterou ve své výrobě naplňuje i firma JORDAHL & PFEIFER Stavební technika, s. r. o., která se na výstavbě nových prostor podílí.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

  • Investor: Rodinný pivovar BERNARD a. s.
  • Generální zhotovitel: Podzimek a synové s. r. o.
  • Dodavatel prefabrikovaných panelů: Rieder Beton, spol. s r. o.
  • Dodavatel kotvení: JORDAHL & PFEIFER Stavební technika, s. r. o.
  • Použité prvky kotvení: JVA Eco+ 195-E/10,5 SK, JVA Eco+ 195-E/10,5 SK A 40 a JFA 5

„Zejména vlastní návrh technického řešení a komplexnost portfolia produktů jsou důvodem, proč participujeme na modernizaci a expanzi objektů Rodinného pivovaru Bernard,“ potvrzuje Ing. Michal Voplakal, jednatel společnosti JORDAHL & PFEIFER Stavební technika.

Pivovar v Humpolci, o němž máme doloženou první zmínku již z roku 1597, si ve své dlouhé historií prošel i těžším obdobím, ale od roku 1991 po privatizaci vzkvétá. Majitelé dlouhodobě usilují o vybudování kultovní značky BERNARD a k tomu přispěje i vybudování návštěvnického centra, které se otevře příští rok. Nebude chybět vyhlídková věž ani fasáda z pohledového betonu. Plně se tak propojí tradice s moderním přístupem. To je filosofie, kterou ve své výrobě naplňuje i firma JORDAHL & PFEIFER Stavební technika, s. r. o., která se na výstavbě nových prostor podílí.

Základní kámen stavby návštěvnického centra byl slavnostně položen 3. června 2019 s plánovaným termínem dokončení stavby v roce 2021. Vybraný kámen byl opracován už v roce 1756 a byl součástí tehdejší sladovny. Symbolicky tak propojuje nové moderní centrum s tradicí místního pivovaru, stejně jako samotný stavební projekt.

Projekt snoubí rozšíření původní budovy pivovaru a moderní novostavbou věže s fasádou z prefabrikovaných panelů. Díky dlouhodobé spolupráci s Rieder Beton, spol. s r. o. byla k realizaci přizvána společnost JORDAHL & PFEIFER Stavební technika, s. r. o., a to díky rychlosti dodání a technické podpoře při řešení projektu.

Jako zástupce výrobce kotevních konzol JORDAHL přispěla ke kotvení předsazené fasády pomocí prvků JVAeco+ a JFA. Jedná se o nosné konzoly v místech založení, vodorovných dilatací panelů a atiky. Výškové osazení konzol je závislé na spárořezu panelů a konzoly umožňují výškovou rektifikaci ± 30 mm.

Kotevní systém je využit nejen u věže, ale i u návštěvnického centra z ulice Jihlavská a U Vinopalny a též u kotelny. Objemová hmotnost fasády je v návrhu uvažována 2 500 kg/m3. Složení ze 100mm prefabrikovaných železobetonových panelů a tepelné izolace vyžaduje velkou přesnost, kterou kotevní systém JORDAHL® dokáže zajistit. Mezera mezi monolitickou konstrukcí a panelem je 120 mm.

Založení fasády prefabrikovaných železobetonových panelů je navrženo na konzolách s trnem JVAeco+ E. Přednost prvku JVAeco+ tkví v jednoduchosti a rychlosti montáže a umožňuje také rektifikaci bez zatížení.

Atikové kotvení fasády prefabrikovaných železobetonových panelů je navrženo na konzolách JVAeco+ E nebo závěsech typu JFA, které disponují vysokou únosností. V případě typu JVAeco+ E jsou použity pro zavětrování prvky JVB. V případě závěsu JFA je využito tlakových šroubů JDS.

Konzoly jsou kotveny do betonové konstrukce pomocí mechanických vrtaných nerezových svorníkových kotev typ FAZ II. Minimální třída betonu železobetonové konstrukce pro kotvení je C20/25.

Pokud jste v podzimních měsících navštívili Humpolec, jistě jste nepřehlédli 42 metrů vysoký jeřáb, který se tyčí nad stavbou. Věž návštěvnického centra také nabídne úžasný výhled nejen na město, ale i na krásy Vysočiny. I přes zpoždění stavebních prací z důvodu mimořádné situace je dokončení stále plánováno na rok 2021. Doufáme, že se tak společně setkáme u pivní degustace v místě, kde se snoubí nové začátky s tradicí.

Na zdraví!

Více o kotevních systémech JORDAHL naleznete na www.jpcz.cz.

Z podkladů JORDAHL & PFEIFER Stavební technika, s. r. o.


Věž (pohled A3) – kotvení betonové fasády – JVA+ - nákres v PDF naleznete ZDE.