Nájemní dům Fragment je oficiálně dokončený

Fragment má ambici přepsat kapitolu nájemního bydlení v Česku. Svým propojením umění a designu jak v exteriérech, tak v interiérech, přidanými službami a vysokým standardem široce přesahuje hranici ‚obyčejného‘ rezidenčního bydlení. Fragment má ambici přepsat kapitolu nájemního bydlení v Česku. Svým propojením umění a designu jak v exteriérech, tak v interiérech, přidanými službami a vysokým standardem široce přesahuje hranici ‚obyčejného‘ rezidenčního bydlení.

Jak vypadá Fragment uvnitř? To jsme mohli zjistit díky komentované prohlídce s majitelem investiční a developerské společnosti Trigema Marcelem Souralem. Když jsme se viděli naposledy, psal se únor 2022. Tehdy byla budova ve výstavbě a diskutovali jsme o problémech, které mu způsobil covid. Zavřeli banky a s nimi se ztratila šance získat financování. Tým přemýšlel, jak ponížit náklady. Upustili například od myšlenky vybudovat v parteru supermarket a zrušili tak druhé patro podzemních garáží. Žádný ze škrtů se ale nedotkl výsledné podoby domu. Myšlenka zůstala stejná od první skici.

KDO VE FRAGMENTU DOOPRAVDY BYDLÍ

Kolaudace budovy probíhala od letošního března do června. Při příležitosti oficiálního dokončení se Trigema rozhodla uspořádat prohlídku pro novináře. Sešli jsme se v galerii Fragment, která je součástí komplexu. Marcel Soural nás osobně vítal a bylo na něm vidět, jak je pro něho projekt důležitý. Z Fragmentu se stalo jeho opečovávané dítě. Usadili jsme se a on nám ze své perspektivy začal objekt přibližovat: „Víte, že jsem se mýlil v úvaze, kdo ve výsledku bude v tomto domě bydlet? Myslel jsem si, že takto výjimečný dům kombinující kvalitní architekturu s uměním přiláká herce, mediálně známé osobnosti a bude zde hodně cizinců. V realitě tu sice máme 12 národností, nejvzdálenější je z japonských ostrovů, ale většina obyvatel jsou Češi. Mladí, staří a různých profesí. Jsou tu velmi spokojeni a už teď, po nastěhování, se ptají, zda jim prodloužíme smlouvy.“
 

Základní údaje
Investor: Trigema
Developer: Trigema
Generální dodavatel: Trigema
Architekt: Qarta Architektura ve spolupráci s Davidem Černým
Sochy: David Černý
Provozovatel: Trigema
Interiéry a design: Henceforth., Lucie Nováková
Obrazy: Petr Kryštůfek

 

Fragment totiž nabízí čistě nájemní bydlení. Celkem jde o 140 plně vybavených designových bytů s dispozicemi od 1+kk až po 5+kk mezonety se střešními terasami. Developer Trigema celý objekt i spravuje a zakládá si na nadstandardních službách pro své klienty. Ať už jde o úklid, obstarávání zásilek, nebo veškeré opravy v bytech: „Fragment má ambici přepsat kapitolu nájemního bydlení v Česku. Svým propojením umění a designu jak v exteriérech, tak v interiérech, přidanými službami a vysokým standardem široce přesahuje hranici ‚obyčejného‘ rezidenčního bydlení a je naší vlajkovou lodí,“ vysvětluje dál Marcel Soural.

VÝJIMEČNOST FRAGMENTU Z POHLEDU DEVELOPERA

Architektonicky jde o mimořádnou stavbu, která je výsledkem spolupráce Trigemy s architektonickým studiem Qarta Architektura a umělcem Davidem Černým.

NTERIÉRY FRAGMENTU - Každý byt v objektu nabízí moderní jedinečný interiér. Společné mají užití kvalitních materiálů, tlumených barev a zajímavé zpracování detailů.Pozemek, který ovlivnil výslednou kompozici budovy, má tvar dlouhého cípu a ohraničují ho frekventované ulice Sokolovská a Rohanské nábřeží. Parter je tvořen kompaktní základnou, směrem vzhůru ale hmota jednotlivých částí budovy dostává hravý charakter a začíná se rozvolňovat. Reaguje na měřítka okolní zástavby a dynamicky se člení do rozpixelovaných bloků uzavřených do hliníkové rámové konstrukce. Fasáda působí modulárně, avšak skládá se z jedinečných dílů sestavených se strojařskou přesností.

Nejvyšší úrovně devíti pater dosahuje budova směrem od Invalidovny a v samotném středu. Směrem ke Kaizlovým sadům se masa postupně snižuje na nejnižší úroveň čtyř pater. Nestejnoměrná výška umožňuje hru stínů a světla, kterou umocňuje rastrová fasáda kombinující sklo a bondové obklady v imitaci mědi. Dům podpírají čtyři monumentální ikonické sochy od českého umělce a sochaře Davida Černého, jejichž celková hmotnost je 60 tun.

Pokládáme Marcelu Souralovi otázky a jedna z nich odhalí, jak moc je na stavbu hrdý. Týká se totiž kontribucí, které musí developeři městu odvádět – Fragment vznikal před nimi. „I když nemusíte, nechcete přece jen pro město v rámci kontribucí něco udělat?“ ptá se novinář. „Myslím, že mým jednoznačným příspěvkem je stavba Fragmentu, na který se budou jezdit turisti z centra dívat,“ odpoví.

NTERIÉRY FRAGMENTU - Každý byt v objektu nabízí moderní jedinečný interiér. Společné mají užití kvalitních materiálů, tlumených barev a zajímavé zpracování detailů.V čem dalším je budova výjimečná? Marcel Soural nemusí dlouho přemýšlet – je to rychlost výstavby. Na rukou začíná počítat: „S myšlenkou Fragmentu jsme přišli v roce 2016. O rok později se už začal rodit projekt a na podzim 2020 výstavba. Kolaudace probíhala od března do června letošního roku. Ze 140 bytů má 120 své nájemce a ty poslední pronajmeme během prázdnin. Retail je pronajat celý a postupně se otevírá. A pak to jsou technologie,“ dodává jedním dechem. „Naleznete tu ty nejmodernější technologie, které zahrnují tepelná čerpadla země–voda se soustavou 30 geotermálních vrtů. Každý o hloubce 180 metrů. Všechny byty k vytápění a chlazení využívají vzduchotechniku s rekuperací, filtrací a úpravou vlhkosti i teploty přiváděného vzduchu. Díky systému Smart Home Loxone tak lze ovládat tepelnou pohodu, ventilaci nebo třeba osvětlení.“ Celá rezidenční budova splňuje podmínky nízkoenergetického domu. Má zelené střechy s vegetací a využívá studniční a dešťovou vodu v rámci provozní spotřeby. Než nás vyzve k samotné prohlídce bytových jednotek, dodá, že investice Trigemy dosahovala 1,5 miliardy korun a návratnost je očekávána během 18 až 20 let, což je dáno příznivou situací zájmu o nájemní bydlení a cenami s nimi spojenými.

VÝVOJ KONCEPTŮ SOCH

Opouštíme galerii Fragment a vydáváme se na prohlídku dvou bytů. Jana Žežulková, vedoucí interiérové skupiny, vysvětluje, že bytový komplex má celkem šest vchodů a každý zdobí originální malba od Petra Krištůfka. Developer totiž rád ve svých projektech spolupracuje s umělci a dává jim možnost kreativně dotvořit prostor. ÚSTŘEDNÍ SOCHA FRAGMENTU - Socha je pojmenována Lilith a odkazuje na biblický příběh Adamovy první ženy.Procházíme vnitroblokem stavby a před dveřmi s hlavní recepcí se Marcel Soural zastaví, prohlédne si nás a zeptá se: „Zajímá vás proces tvorby sochařských návrhů Davida Černého?“ „Ano!“ odpovídáme jednohlasně. „Původně byly dvě, mužské. Nicméně konstrukční požadavky vyžadovaly použití visuté mostové části s ocelovými lany a předpjatými ocelovými nosníky. Všimli jste si podpěrných pilířů?“ Rozhlížíme se a vrtíme hlavami. „Zakrývají je sochy!“ pokračuje Marcel Soural. „Jsou celkem čtyři, a protože mají sloupy různé výšky, pojali jsme je jako fragmenty lidských těl. Hlavní sochou je Lilith. Šlo o první ženu Adamovu, která se narodila z prachu, stejně jako on. Vnímáme ji jako symbol rovnoprávnosti, která je pro nás důležitá. Druhá socha znázorňuje Adamovu nohu. Symbolizuje příběh ztracené lásky a hledání, kdy Lilith odešla z ráje a Adam se rozhodl ji přivést zpět. Neúspěšně. Usídlila se u Rudého moře. Adam se nechtěl vzdát a poprosil archanděla Gabriela o pomoc. Chtěl, aby mu ji přivedl. Proto ta vztahující se ruka Gabrielova. Čí je pak dlaň, která spočívá na průduchu z metra? Ta je Satanova a tvoří protiváhu.“

67 VARIANT ŘEŠENÍ BYTOVÝCH JEDNOTEK

Jedeme výtahem do sedmého patra budovy na prohlídku bytů. Ty jsou orientovány směrem na klidnější jih a na severní stranu směrem k Rohanskému nábřeží jsou umístěny chodby. Přesto vás, když stojíte v hale, překvapí ticho dané skvělou akustikou, i když pod vámi panuje hustý silniční provoz.

NTERIÉRY FRAGMENTU - Každý byt v objektu nabízí moderní jedinečný interiér. Společné mají užití kvalitních materiálů, tlumených barev a zajímavé zpracování detailů.Byty jsou kompletně vybavené. Úložné prostory domyšlené do nejmenších detailů, aby byl využit každý čtvereční metr obytné plochy. Veškeré použité materiály jsou kvalitní. Jak moderní nábytek, tak designové doplňky jsou provedeny v tlumených barvách, aby byly atraktivní pro širokou skupinu lidí. Každý byt je jedinečný a celkem zde naleznete 67 variant řešení.

Terasy a balkony jsou orientovány s výhledem do parku a na vrch Vítkov.

Když prohlídka končí, sjíždíme dolů k hlavní recepci a Marcel Soural nám na závěr ukazuje automat na víno, který tam buduje. Vlastní totiž vinařství Dog in Dog a také robotickou vinárnu Cyberdog. Nápad samoobslužné vinotéky mu chválíme. Marcel Soural se usměje: „Jsou to detaily, které mě baví.“