V životě se dějí události, které jsou mimo vaši kontrolu, i když patříte k vlivným lidem. Není vždy možné si všechno koupit, přestože na účtech disponujete s miliardami korun. Když jste jednoduše vystaveni osudu, musíte umět hrát s kartami, které vám život dal, a ukázat, jestli patříte k vítězům nebo poraženým.
Letošní festival architektury v Brně přinesl zajímavou novinku – soutěž Stavební hackathon. Za organizací této akce stálo Národní centrum Stavebnictví 4.0, které jako téma zvolilo Dostupné bydlení v Česku.
Od dubna do října 2025 se na umělém japonském ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu bude konat světová výstava EXPO. Přesně rok před jejím zahájením podepsal generální komisař české účasti Ondřej Soška smlouvu s generálním dodavatelem stavby českého pavilonu, stavební společností Daisue.
Iveta Torkoniaková přede mě pokládá dokončenou architektonickou studii projektu Železničních mostů pod Vyšehradem, které mají propojit pražské čtvrti Výtoň a Smíchov. Namísto propojení dvou břehů i lidí, kteří je obývají, pohled na nový most rozděluje.
Společnost DEKMETAL působí na trhu od roku 2003. Specializuje se na výrobu fasádních a střešních systémů. Velký důraz klade na inovativní a technicky propracovaná řešení. Jaké materiály jsou nyní nejčastěji využívané a které technologie stojí za pozornost? Nejen na to jsme se zeptali jejího výkonného ředitele Jiřího Bracháčka.
Metoda BIM mění způsob, jak přistupovat ke stavbě. Šetří čas, náklady, snižuje chybovost a dává větší jistotu v rozhodování díky informacím a datům. V komerčním sektoru se BIM používá hojně, ve veřejné správě se teprve zavádí. Kateřina Schön, která stojí v čele projektového týmu Datového standardu staveb (DSS) při České agentuře pro standardizaci, přiznává:...
Martin Pospíšil je významnou osobností v oboru požární ochrany. Je předním expertem na požární bezpečnost historických památek a výškových budov. Má na starosti požárněbezpečnostní ochranu areálu Pražského hradu.
Jak se mluví o technice, je hned ve svém živlu. V okamžiku, kdy zmíníte spravedlnost a morální principy, zvážní, a pokud začnete mluvit o historii, hledá odpovědi na současný stav společnosti. „Když čtu historické knihy, přemýšlím nad motivací lidí a jejich chováním. Třeba Severočeši jsou specifičtí. Asi je to dáno tím, že do lokality mnoho z nich přišlo po druhé světové válce za prací.
V březnu letošního roku se na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu setkali odborníci nejen z dřevozpracovatelského průmyslu, aby v semináři Dřevo jako cesta k naplnění klimatických cílů diskutovali o nejnovějším vývoji Surovinové politiky pro dřevo nebo připravované normy pro výstavbu výškových dřevostaveb.
Kamila Janovská, děkanka Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO, si je vědoma, že úspěch fakulty je přímo závislý na kvalitě lidí. Proto klade velký důraz na vědecké týmy a na přenos nových poznatků do studia, přípravy prototypů a vývoje moderních technologií.