Za jednu z nejkrásnějších dřevostaveb současnosti považuje novou víceúčelovou halu švédského Národního muzea vědy a techniky. Tvrdí, že kdyby se mu podařilo navrhnout podobnou samonosnou dřevěnou mřížovou skořepinovou konstrukci, mohl by už do konce života odpočívat.
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze (UCEEB) se výrazně podílí na výzkumu a rozvoji výškových dřevostaveb v České republice. Jak může připravovaná změna požárních předpisů změnit jejich výstavbu? Jsme připraveni na realizaci unikátních projektů, nebo nás čeká ještě dlouhá cesta?
Ondřej Štrup byl původní profesí statik ocelových konstrukcí. Obor studoval i postgraduálně a vyučoval ho jako asistent na vysoké škole. Přestože ho ocel bavila, jeho druhou vášní se staly počítače. Proto když se mu naskytla příležitost vybudovat velké výpočetní středisko ve Vodních stavbách, neváhal.
Vyzná se v arabském obchodním právu a má rozsáhlé zkušenosti s mezinárodním byznysem. Ve Spojených arabských emirátech působila ve společnostech Tatra Trucks a VÍTKOVICE General Trading a odtud obchodovala po celém Středním východě – od Ománu přes Saúdskou Arábii až po Jordánsko.
Na první pohled může zakládání staveb působit jako technická disciplína, která není příliš atraktivní. Ve skutečnosti však jde o obor s velkou budoucností, protože se výstavba stále častěji zaměřuje na městské proluky, bažinaté pozemky, brownfieldy nebo prudké svahy, jež se dříve nedaly využít nebo zaplatit drahé technologie výstavby.
Ridera Stavební sází na schopné lidi ve svých pracovních týmech a orientuje se na tuzemské zakázky v bytové výstavbě. Mezi její významné realizace patří Rezidence Oliva, která se vyznačuje nejen unikátní architekturou, ale i důrazem na komunitní život místo touhy zastavět metry čtvereční bytovými jednotkami.
„O investičních projektech nestačí diskutovat jen mezi odborníky. Klíčové je zapojit veřejnost, sdílet fakta a společně hledat řešení,“ říká Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví a spoluzakladatel platformy Urban Leaders Club.
Její životní cestu provází odvaha, vytrvalost a odhodlání nikdy se nevzdávat. Procestovala více než 40 zemí světa a žila na čtyřech kontinentech – v Evropě, Americe, Asii i jižním Tichomoří. Její portfolio zahrnuje přes 140 projektů – od mrakodrapů a kancelářských budov až po kulturní centra a rozsáhlé urbanistické celky. Co bylo na počátku? Sen stavět mrakodrapy.
Tam, kde funguje ekonomika, se staví, a kde je zájem studentů o technické obory, je dostatek kvalifikovaných pracovníků. Jak je tomu v Čechách? Aktuální vývoj stavebnictví vykazuje smíšené signály. Na jedné straně se mluví o mírném růstu, na druhé však stojí náběh novely stavebního zákona, nefunkční digitalizace stavebního řízení a nedostatek pracovní síly, což může brzdit realizaci projektů.
Železniční most na jedné straně spojuje vltavské břehy v Praze u Výtoně pod Vyšehradem a Smíchov, na druhé straně od nepaměti rozděluje lidi v otázce na svou podobu. První se postavil v letech 1871–1872 a od počátku byl kritizován pro své estetické kvality nebo narušení vyšehradského panoramatu.