Penta Real Estate dokončila největší akvizici v historii firmy

publikováno:
autor:
Nově získané pozemky podél ulic Křižíkova a Prvního pluku, které zahrnují i dokončenou kancelářskou budovu Bastion Florenc nebo provozované budovy Křižíkova 2 a 4, zabírají přibližně 35 000 m2. Nově získané pozemky podél ulic Křižíkova a Prvního pluku, které zahrnují i dokončenou kancelářskou budovu Bastion Florenc nebo provozované budovy Křižíkova 2 a 4, zabírají přibližně 35 000 m2.

Společnost Penta Real Estate dokončila největší akvizici ve své historii – nákup společnosti ČSAD Praha holding skrz mateřskou entitu Rextim holding. Záměr již dříve posoudil a schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Hlavním aktivem tohoto obchodu je autobusové nádraží Praha-Florenc a související pozemky na pomezí Prahy 1 a Prahy 8. Součástí dohody jsou ale i další developerské pozemky v Karlíně, na Smíchově, několik historických budov v centru Prahy a další aktiva. Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat kupní cenu.

Pentě se tímto obchodem otevírá možnost výstavby nové městské čtvrti, jejíž podobu předurčila urbanistická soutěž Florenc21.

„Náš závazek postavit na brownfieldech v okolí Florence novou moderní čtvrť už není jen vzdálenou vizí, ale reálným plánem. Debaty o rozvoji tohoto území trvaly dlouho. Ve spolupráci s městem a IPR Praha ale vznikl jasný rámec, jak se dané území promění. Díky úspěšným akvizicím pozemků z poslední doby máme zajištěno, že rozvoj budeme moci pojmout komplexně a koordinovaně,“ uvedl Petr Palička, generální ředitel Penta Real Estate pro Českou republiku.

Nově získané pozemky podél ulic Křižíkova a Prvního pluku, které zahrnují i dokončenou kancelářskou budovu Bastion Florenc nebo provozované budovy Křižíkova 2 a 4, zabírají přibližně 35 000 m2. Penta tímto obchodem získala kontrolu nad technicky komplikovaným územím na pomezí Nového Města pražského a Karlína. Velký brownfield byl dosud překážkou uprostřed města, jíž bylo nutné objíždět či obcházet. Nově bude lokalita výrazně prostupnější. V nové čtvrti se počítá se smíšenou zástavbou kombinující obchody, kanceláře a byty. Dle dřívější dohody Penty Real Estate s vedením města bude podíl bytů nejméně 40 %.

ZISK LUKRATIVNÍCH PRAŽSKÝCH POZEMKŮ

Součástí obchodu jsou i developersky zajímavé pozemky v ulici Za Ženskými domovy na Smíchově, v sousedství dnešního autobusového nádraží. Jde o pozemek přímo u stanice metra Anděl, který tvoří bránu do nově vznikající čtvrti v okolí smíchovského nádraží.

V Karlíně jde o atraktivní území na nově budovaném nábřeží, v těsné blízkosti Štvanické lávky. Historicky jde o parkoviště autobusů, v okolí ale směrem k řece převažuje luxusní rezidenční výstavba. 

V centru města jde mimo jiné o atraktivní historickou budovu na nároží Opletalovy a Washingtonovy ulice, nebo o budovu známého hotelu Perla.

Pavel Streblov, obchodní ředitel pro komerční výstavbu společnosti Penta Real Estate potvrzuje:

„V tomto obchodu zdaleka nejde jen o Florenc. Například v oblasti Karlína či Smíchova jde o důležité pozemky v sousedství velkých rozvojových území Rohanského ostrova či Smíchovského nádraží, na jejichž konečné podobě se tak budeme spolupodílet. Velikost transakce pak ještě zvyšují historické nemovitosti v centru Prahy.“

Foto: Penta Real Estate