Revoluce ve studentském bydlení. Student House v Holešovicích mění význam slova koleje

publikováno:
autor:
Autorem návrhu je kancelář Pavel Hnilička Architekti Autorem návrhu je kancelář Pavel Hnilička Architekti

Devítipodlažní Student House vyrostl na rohu ulic Partyzánská a Na Zátorách, více jsme se o jeho technickém řešení rozepsali v tomto článku. Tentokrát se budeme věnovat spíše komfortu bydlení, který v nové budově na nájemníky čeká.

Revoluce ve studentském bydlení

Až 31 m2, vlastní koupelna a vlastní kuchyňský kout. I takto může vypadat studentský pokoj. V pražských Holešovicích totiž finišuje výstavba unikátních (revolučních) kolejí pro vysokoškolské studenty, která v České republice nemá obdoby.

Autorem návrhu je architektonická kancelář Pavel Hnilička Architekti. Jak o sobě samotní architekti říkají, navrhují nadčasové budovy, které nabízejí umělecký výraz exteriéru i interiéru domu.

Standard jako v rezidenčních bytech

Student House nabídne celkem 539 pokojů – 403 jednolůžkových a 136 dvoulůžkových. Architekt Pavel Hnilička uvádí, že se při návrhu inspiroval obytnými auty nebo loděmi. „V obytných autech nebo jachtách je naplno využitý každý centimetr čtvereční. A podobně jsme přemýšleli také my. Každý pokoj je velmi úsporný, aby se jich sem vešlo co nejvíce, na druhou stranu v něm student najde vše, co pro pohodlné bydlení potřebuje.“

Pokoje o velikosti 14 až 18 m2, respektive 16 až 31 m2 v případě dvoulůžek, nabízejí komfort, na který jsou zvyklí spíše nájemníci bytů 1+kk. Každý pokoj má vlastní koupelnu a kuchyňský kout, včetně ledničky, mikrovlnné trouby nebo dvouplotýnkové varné desky. Součástí objektu je také podzemní parkoviště pro 71 aut.

Absolutní klid a soukromí – i díky žaluziím NEVA

Architekti budovy mysleli na to, aby studenti měli na pokojích absolutní soukromí a klid na učení. Pokoje jsou proto od společných prostor nebo teras odděleny využitím špičkových materiálů a nejmodernějších systémů. A nešetřilo se vůbec na ničem – například o stínění oken se postaraly prvotřídní venkovní žaluzie C-80 od české firmy NEVA. Žaluzie patří k tomu nejlepšímu, co je aktuálně na trhu stínění k dostání.

„Na rozdíl od běžnějších vnitřních žaluzií, ty venkovní mnohem lépe stíní a izolují teplo i hluk. Pokud si studenti žaluzie zatemní, budou mít v pokoji naprosté pohodlí. Nebo mohou přes den nerušeně spát, pokud se třeba dlouho do noci učili nebo se bavili s přáteli,“ upřesňuje výhody venkovních žaluzií Jan Gajdoš ze společnosti NEVA.

Zábava na každém patře

Kromě luxusně vybavených pokojů Student House Holešovice nabízí také dostatek prostoru pro společenské vyžití. S trochou nadsázky lze říct, že jde o město ve městě. V přízemí bude restaurace určená i veřejnosti, dále na studenty čeká tzv. Party místnost, venkovní terasa s barem nebo prostor pro letní grilování.

Kromě toho se nájemníci mohou těšit na studovny, dva kinosály, multifunkční sál s posuvnými stěnami, již zmíněné kuchyně pro společné vaření nebo prádelnu. V areálu se počítá rovněž s fitness centrem, prostory pro stolní tenis nebo kulečník a s úschovnou kol.

Spíše pro zahraniční studenty

Vysoký standard studentského bydlení, který v České republice zatím nemá konkurenci, se však podepíše také na ceně. Dvoulůžkový pokoj by měl přijít celkem na 15 800,- Kč a jednolůžkový na 11 900,- Kč za měsíc. I z tohoto důvodu se očekává, že Student House obsadí spíše zahraniční studenti.

Související články