Sklo Guardian Glass už 4 roky dokazuje svou kvalitu v extrémních vysokohorských podmínkách horského bivaku

publikováno:
autor:
Bivak pro turisty v Julských Alpách na hranici Slovinska a Itálie (zdroj: PRAM Consulting) Bivak pro turisty v Julských Alpách na hranici Slovinska a Itálie (zdroj: PRAM Consulting)

Už 4 roky dokazují skla společnosti Guardian svou odolnost v extrémních, vysokohorských podmínkách. V roce 2016 byl v Julských Alpách na hranici Slovinska a Itálie ve výšce 2260 m. n. otevřen nouzový bivak pro turisty. Na první pohled luxusně vypadající stavba navržená slovinským architektonickým studiem OFIS Architects je vybaven skly od společnosti Guardian.

Projekt byl spuštěn studiem OFIS Architects ze slovinské Ljubljany a pomáhá zkoumat dopad extrémních povětrnostních podmínek na různé typy materiálů a konstrukčních technik. Tento moderní přístřešek byl navržen na podzim roku 2015 ve studiu „Habitation in Extreme Environments“ na vysoké škole Harvard Graduate School of Design. Společnost Guardian Glass byla vybrána jako klíčový partner pro zasklení přístřešku.

Stavba provedená dle jejich návrhu je umístěna vysoko na výběžku hory Skuta ve Slovinských Alpách, kde jsou extrémní a drsné povětrnostní podmínky. V požadavcích projektu bylo zadáno, aby tento bivak poskytoval bezpečné a pohodlné prostředí až osmi osobám.

Pro projekt bylo zvoleno izolační trojsklo s hodnotou U 0,5 W/m2K a solárním faktorem 33 %, čímž bylo dosaženo optimálního energetického vyvážení po celý rok. Jako základ je použito vnější sklo se spektrálně selektivním povlakem SunGuard® SuperNeutral® 70/37, kombinované se sklem ClimaGuard® Premium T s nízkou emisivitou na vnitřní straně. Výsledkem byla propustnost viditelného světla 59 %, což je velmi vysoká hodnota u trojskla, jehož solární faktor je takto nízký.

Mezi posuzovanými parametry při výběru skla byly schopnost tepelné izolace a kontrola prostupu slunečního záření. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce umístění projektu, dále muselo být použité tvrzené bezpečnostní sklo schopné odolat návrhové hodnotě náporu větru 2,3 kN/m2. To je více než dvojnásobek oproti hodnotám, které jsou potřeba pro mrakodrapy ve velkoměstech.

Odolnost skla dokazuje i jeho stav po 4 letech užívání v náročných podmínkách. „Bivak je stále v dobrém stavu. Sklo se skvěle vypořádalo se sněhovými vánicemi, vichřicemi i lavinami a nenese žádné známky většího opotřebování,“ uvedl Domen Komac, Speciality Application Manager ze společnosti Guardian Glass.

Klíčovým atributem skla je i jeho neutrální vzhled, který umožňuje přístřešku dobře zapadnout do okolí. Sklo málo odráží světlo zvnějšku a jeho odrazivost je minimální i uvnitř. To umožňuje dobře vidět, zda v bivaku někdo přebývá, a naopak turisté uvntiř si mohou užívat okolní pohledy ve dne i v noci. „Chtěli jsme, aby měl člověk v bivaku pocit, že je stále součástí okolí. Společnost Guardian Glass nám hodně pomohla s realizací,“ říká Erin Pellegrinová, studentka designu na Harvard University.