Včelín Martina Rajniše vyhral soutěž BIG SEE Award 2022 v kategorii Wood Design

publikováno:
Stavba Včelín Galerie Golf Hostivař architektonické kanceláře Martina Rajniše, která vyhrála mezinárodní ocenění BIG SEE Wood Design Award 2022. Stavba Včelín Galerie Golf Hostivař architektonické kanceláře Martina Rajniše, která vyhrála mezinárodní ocenění BIG SEE Wood Design Award 2022.

Včelín byl dokončen koncem roku 2021. Nejprve byl umístěn v Jízdárně Pražského hradu jako vstupní exponát souhrnné výstavy Česká moderní architektura od secese k dnešku, aby byl následně umístěn na své definitivní místo - na kopečku nad vjezdem do areálu Galerie Golf Hostivař. Celý příběh Včelína začíná ale mnohem dřív.

V roce 2014 do Huti architektury Martina Rajniše příchází dámy ze spolku Hradčanské včely s tím, že potřebují do areálu Petřínských zahrad navrhnout a postavit včelín.

Včelín Martina Rajniše, který vyhrál soutěž BIG SEE award 2022 v kategorii Wood Design

Ten zatím nestojí, ale časem inspiroval vznik světového unikát - české dřevěné rozhledy Ester, která stojí 1,5km od Zdi nářků v zahradách Hansen House v Jeruzalémě. Vznikla roce 2017 jako společný projekt České republiky a státu Izrael k výročí vzniku obou států.

Příběh pokračuje na jaře 2021 kdy si návrhu nerealizovaného včelína všiml majitel golfového hřiště v Hostivaři. Slovo dalo slovo a nová varianta tohoto návrhu nyní vyhrála mezinárodní ocenění BIG SEE Wood Design Award 2022.

Autory Včelínu jsou Huť architektury Martin Rajniš – Martin Rajniš a Tomáš Kosnar a TIMBERDESIGN+ - Zbyněk Šrůtek.

Autory Včelína v Hostivaři, věže Ester v Jeruzalémě kanceláře Huť architektury Martin Rajniš a TIMBERDESIGN+ můžete znát třeba i jako autory známé vzducholodě na střeše Centra současného umění DOX v Praze.

Autor: Huť Architektury Martin Rajniš