Akumulátorové pily: Jak vybrat tu správnou do své dílny?

publikováno:
autor:

Všude tam, kde nemáte přístup k elektrické energii, je aku pila ideálním pomocníkem. Na trhu je k dispozici nepřeberné množství druhů, z nichž každý se hodí pro trochu jinou činnost. Jaké jsou hlavní výhody akumulátorové pily?

Hlavní výhody akumulátorové pily

Malá, lehká a navíc tichá – přesně taková je aku pila, kterou využijete především při práci kolem domu nebo chalupy. Největší výhodou je bezesporu absence přívodního kabelu, který vás tak nijak neomezuje při pohybu. Navíc se snadno obsluhuje a oproti benzínovým pilám neprodukuje žádné výfukové plyny. Na druhou stranu je potřeba neustále myslet na pravidelné dobíjení akumulátoru.

Výdrž baterie na jedno nabití

Právě na baterii byste se při pořizování akumulátorové pily měli zaměřit. Zajímejte se především o její kapacitu a rychlost nabíjení, aby vás při práci příliš neomezovala. Kapacita baterie se udává v Ah a určuje výdrž na jedno nabití. Čím je tato hodnota vyšší, tím větší je pravděpodobnost, že přístroj vydrží na jedno nabití pracovat delší dobu. Například baterie s kapacitou 3 Ah dokáže dodávat proud 1 ampér po dobu 3 hodin nebo 3 ampéry po dobu 1 hodiny.  

Aku mečové pily (ocasky)

Mečové pily neboli ocasky se hodí pro rychlé řezy plastů, dřeva, barevných kovů a oceli. Využijete je konkrétně při pořezu stromů, zkracování latí nebo odřezávání potrubí. Navíc k nim můžete dokoupit různé druhy plátů a získat tak variabilní nástroj, který si poradí například s mokrým dřevem nebo naopak tvrdou latí či lištou.

Aku kotoučové pily (cirkulárky)

Pokud máte v plánu řezat dřevo, plast nebo lehké kovy, sáhněte po kotoučové pile. Umožňuje provádět úhlové řezy a vyniká přesností provedeného řezu. Skládá se z ozubeného kovového disku (kotouče) a poháněcího mechanismu, který disk roztáčí.

Aku přímočaré pily

S přímočarou pilou v aku provedení se nejčastěji setkáte při montážích na stavbách a při údržbě. Ideální je pro nepravidelné nebo křivkové řezy. Použít ji můžete pro dlouhé rovné řezy, pro zkracování lišt nebo třeba palubek. Je vhodným nástrojem pro vykružování, jako je například vyřezání otvoru pro kuchyňský dřez.

Aku řetězové pily

Při práci kolem domu nebo chalupy zcela jistě přijde vhod řetězová pila, se kterou zvládnete pokácet strom a následně dřevo zpracovat. Navíc se s ní snadno dostanete i do hůře dostupných míst, jako jsou dlouho neudržované koruny stromů.

Aku pásové pily

Pásové pily jsou nejčastěji k vidění ve stolní verzi a používají se pro práci se dřevem nebo kovem. Díky tenkému listu je řez čistý a nevytváří tolik pilin. Akumulátorová pásová pila je díky absenci přívodního kabelu snáze ovladatelná, proto se hodí především na řezání menších dílů.

Chybí vám doma nebo v dílně akumulátorová pila? Porovnejte nabídku mnoha e-shopů na Heurece – produkty si seřaďte podle oblíbenosti nebo nejnižší ceny a srovnejte jejich parametry.