KASTOmiwin – radost z dělení pod úhlem

publikováno:
autor:
Novinka – pila KASTOmiwin Novinka – pila KASTOmiwin

Firma KASTO Maschinenbau GmbH uvedla v roce 2014 na trh zcela novou řadou automatických pásových pil KASTOwin. Všechny stroje této řady jsou určeny na kolmé dělení materiálu. Na základě velkého úspěchu firma přišla v letošním roce s novou pilou KASTOmiwin, která je určena na dělení pod úhlem – na obě strany.

Je celkem pochopitelné, že tato pila převzala z řady KASTOwin základní technická řešení, jako je například posuv do řezu kuličkovým šroubem či poháněné čistící kartáčky, ale i systém řízení procesu dělení. Systém KASTOrespond právě u dělení profilů a trubek, což je hlavní náplní této pily, ukazuje v plné síle své přednosti – zvýšení produktivity dělení při současném šetrném zacházení s pilovým pásem.

Zajímavé je i řešení samotného stolu. Vzhledem k tomu, že se jedná o pilu pro oboustranné dělení pod úhlem, docházelo u těchto strojů k tomu, že byl stůl opotřebováván množstvím zářezů pilového pásu, podle nastaveného úhlu dělení. To u nové řady neplatí. Stůl je posuvný a pila je vybavena párem zářezových lišt (po jedné na každou stranu natáčení), které se automaticky nastavují podle požadovaného úhlu a nedochází tak k zařezávání do stolu. Posuv stolu současně zajišťuje i precizní upnutí materiálu nezávisle na děleném úhlu.

Samozřejmostí je automatické nastavování ramene vedení pilového pásu, a to v závislosti na šířce děleného materiálu a požadovaném úhlu. Nastavování se realizuje opět pomocí kuličkového šroubu, hydraulickým předepnutím bočního vedení pilového pásu a použitím základní řídící jednotky Advanced Control.

Přednosti jednotky již mají možnost využívat desítky zákazníků v Česku. Řídící jednotka je umístěna separátně na podstavci, aby obsluha mohla z tohoto místa sledovat celý proces dělení. Jednotka je vybavena rozhraním pro propojení CAD a grafických systémů s touto jednotkou a pro přenos dat k automatickému vytvoření řezného plánu jednotlivých sestav.

Pila je nabízena ve dvou základních provedeních – poloautomatickém a automatickém. V automatickém provedení je pila v základu vybavena jednorázovým posuvem materiálu o délce 1 500 mm, která může být násobena. Posuv materiálu zajišťuje ozubený pohon a lineární vedení. Jako „opce“ bude nabízen jednorázový posuv materiálu 3 000 mm – opět s možností násobení.

Zkušenosti zákazníků s řadou KASTOwin dávají i pile KASTOmiwin vysoké možnosti najít uplatnění u zákazníků. Pro KASTO jde po delší odmlce o zásadní návrat na pole dělení pod úhlem pomocí dvousloupových horizontálních pil (Pozn. redakce: Kloubové pily jsou v nabídce stále a i ty se v letošním roce dočkali modernizace, a to v podobě nové řady pil KASTOmicut). Zcela jistě se bude jednat o návrat úspěšný.

Z podkladů firmy PROKA CZ s. r. o.

Aktuálně

Blíží se uzávěrka pro přihlašování děl do 8. ročníku České ceny za architekturu. Pospěšte si!

Přihlášku je možné podat do 13. dubna 2023 prostřednictvím online formuláře, a to bezplatně.

O vítězství v nejprestižnější tuzemské architektonické soutěži letos rozhodne Winy Maas, Taba Rasti, Joakim Lindmarker, Gilma Teodora Gylytė, Maike van Stiphout, Deyan Sudjic a Oliver Sadovský.

Kalendář akcí