Loňské tržby výrobce svítidel Modus se opět vyšplhaly k jedné miliardě korun

publikováno:
autor:

Přední český výrobce svítidel do kanceláří, průmyslových objektů a svítidel pro veřejná osvětlení utržil v loňském roce kolem jedné miliardy korun. Firma, která v České Lípě vyrobí týdně v průměru 25 tisíc kusů svítidel, tak dosáhla podobného hospodářského výsledku jako v roce předcházejícím. Letos hodlá do modernizace svého výrobního závodu a vlastního vývoje svítidel investovat na tři desítky milionů korun.

Společnost Modus exportuje každoročně kolem sedmdesáti procent svých svítidel do již více než 50 zemí po celém světě. Obratově jsou pro firmu dlouhodobě klíčové především západoevropské trhy v čele se sousedním Německem, dále pak Holandsko, Rakousko nebo severské státy. V uplynulém roce se jí podařilo získat také nové zakázky, například v zemích jako jsou Papua-Nová Guinea, Nový Zéland nebo Austrálie.  Modus musel vloni zároveň opět čelit silné konkurenci v podobě levných dovozových svítidel z Číny.

„Letos proto bude jednou z našich hlavních priorit schopnost udržet si technologický náskok a konkurovat především kvalitou svých výrobků. Proto chceme většinu plánovaných investic, čítajících kolem třiceti milionů korun, směrovat do modernizace výroby a vývoje produktových inovací,“ říká Jan Kavka, spolumajitel společnosti Modus.

Investice do výroby i IT

Významnou plánovanou investicí českolipského závodu bude pořízení stroje na výrobu designových hliníkových korpusů. „Spojením špičkové kvality a unikátního vzhledu chceme posílit naše postavení v segmentu designových svítidel, kde vidíme velký potenciál růstu,“ doplňuje Jan Kavka. Investice zamíří také do informačních systémů a optimalizace vnitřních procesů firmy s cílem zkrácení výrobních termínů či efektivnějšího využívání skladovacích zásob.

Modus chce také pokračovat v rozšiřování vlastního projektového týmu a investic do vývoje takzvaných chytrých svítidel. Zájem po takovém osvětlení podle zkušeností firmy roste ročně v průměru o 10 procent. Modus tyto technologie umisťuje již do většiny svých kancelářských svítidel a navíc je umí přizpůsobit i individuálním potřebám svých zákazníků. „Svítidla s inteligentními senzory budou v blízké budoucnosti běžným standardem, protože dokážou zaměstnavatelům snižovat náklady na elektrickou energii a zaměstnancům zaručit co možná nejvíce zdravé pracovní prostředí,“ vysvětluje Oldřich Kyjovský, specialista na chytrá svítidla společnosti Modus.