Nová generace svařovacích zdrojů Aristo a podavačů drátu Robust od ESAB pro výrobu ocelových konstrukcí a těžký průmysl

Podavač drátu ESAB Robust Feed Pulse a U6 ve vertikální poloze Podavač drátu ESAB Robust Feed Pulse a U6 ve vertikální poloze

Firma ESAB je jedním z mála výrobců svařovací techniky, jejichž výrobní sortiment obsahuje svařovací a pálící zařízení, automatizaci, přídavné svařovací materiály, hořáky i autogenní techniku. Zkušenosti ze spolupráce se zákazníky na celém světě spolu se zázemím výrobních závodů umožňují firmě ESAB vyvíjet a dodávat svařovací zdroje, které se uplatní ve všech segmentech trhu. Jejich výhodou jsou, vedle vynikajících svařovacích vlastností a řady funkcí usnadňujících nastavení optimálních parametrů, nízká spotřeba elektrické energie, nízká váha a jednoduchost obsluhy. Standardní svařovací zdroje a podavače ESAB, představené v příspěvku, se vedle intuitivního ovládání vyznačují spolehlivostí, bezporuchovostí a vysokou úrovní technického a technologického řešení.

SVAŘOVACÍ ZDROJE ESAB PRO TĚŽKÝ PRŮMYSL

Aristo 500ix, první z nové generace oblíbené řady ESAB Aristo, je invertorový svařovací zdroj pro pulzní svařování v těžkém průmyslu, primárně navržený pro svařování v ochranné atmosféře plynů GMAW (MIG) a plněnou elektrodu v ochranné atmosféře plynů, i s vlastní ochranou FCAW. Vynikající svařovací vlastnosti vykazuje také při ručním obloukovém svařování SMAW (MMA) i při drážkování uhlíkovou elektrodou ACAG. Pro svařování wolframovou elektrodou v ochranné atmosféře plynů GTAW (TIG) je možno použít hořák s ventilkem, pro korekci přívodu plynu.

Aristo 500ix je mobilní invertorový zdroj pro pulzní svařování s robustním designem a mechanikou, na nějž se můžete spolehnout. Společně s podavači Robust Feed U6 a Pulse je dokonalým řešením pro náročné aplikace.

Svařovací zdroj se vyznačuje technicky vyspělým řízením pulzního svařování, které snižuje tepelný příkon a minimalizuje rozstřik. Proces dále umožňuje kontrolovat vzhled a profil svarové housenky, což je významný faktor při hodnocení svarů z pohledu zákazníka, svařovat ve všech polohách a zároveň si udržet přiměřeně vysoký výkon odtavení a rychlost svařování, svařovat tenčí materiály bez nebezpečí propálení a v neposlední řadě lépe ovládat tepelný příkon k zachování mechanických vlastností.

Aristo 500ix nabízí maximální výkon 500 A / 39 V při 60% zatížení. Ve spojení s podavačem Robust Feed můžete svařovat plným drátem o průměru až 2,0 mm nebo plněnou elektrodou o průměru až 2,4 mm.

Pro zvýšení uživatelského komfortu při svařování MIG je možno využít, dle typu podavače, až 250 předprogramovaných synergických linií pro svařování všech typů oceli, hliníku a niklu, nebo funkci QSet™, která automaticky seřídí oblouk podle použité kombinace drátu/plynu a nastaví perfektní parametry pro vytvoření stabilního, kapkového přenosu. Bleskurychlá regulace je zárukou toho, že budete svařovat jen s minimálním rozstřikem.

Při svařování obalenou elektrodou (MMA) je možno použít funkci „Hot start“, která při startu oblouku automaticky navýší proud pro snadné zapálení. Okamžitě po úspěšném zapálení se proud sníží na nastavenou hodnotu. Další volitelnou funkcí je „Arc force“, nastavení intenzity svařovacího proudu při přílišném zkrácení, či prodloužení oblouku. Tyto jednoduché funkce umožní svářeči „jemně vyladit“ oblouk a dosáhnout tak nejlepšího možného výsledku.

Při svařování v ochranné atmosféře plynů (MIG) je zdroj vybaven „technologií SCT“ automatickou funkcí dohořívání. Po přerušení, či ukončení svařování lze drát okamžitě použít. „The TrueArcVoltage™“ systém, zaručuje, že napětí na oblouku je shodné s napětím nastaveným na displeji stroje, nezávisle na délce propojovacích kabelů, zemnícího kabelu nebo hořáku. Tuto shodu lze zaručit pouze při použití svařovacích hořáků ESAB.

Zdroj je umístěn do robustního boxu odolnému vůči počasí s třídou krytí IP23. Silné, kovové postranní kryty s dvojitým zaoblením poskytují ochranu proti nárazům, přesto design zdroje umožňuje snadný přístup pro servis a údržbu. Ergonomická držadla lze použít ke zdvihání jeřábem. Design chladicího systému izoluje elektroniku před prachem, olejem, kovovými třískami a dalšími vzduchem přenášenými kontaminanty. Volitelný vozík má body zdvihu určené pro jeřáb, držák na hořák a velký držák na propojovací kabel.

Pro svařování v ochranné atmosféře plynů (MIG) je možno Aristo 500ix propojit s několika typy podavačů ESAB, vodním chlazením, vozíkem pro transport zdroje a lahve plynu a některým ze svařovacích hořáků ESAB MXL nebo ESAB PSF.

PODAVAČE ROBUST FEED PULSE A ROBUST FEED U6

Podavač ESAB Robust Feed Pro je díky svému ergonomickému, robustnímu a hermeticky uzavřenému provedení ideální zařízení pro situace, kdy je klíčová přenosnost a odolnost. Je opatřen novým precizním systémem podávání drátu, který má dostatečný výkon, aby zvládl plný drát do průměru 2 mm, nebo plněnou elektrodu 2,4 mm, při rychlosti podávání drátu 0,8 až 25 m/min. K dalším charakteristikám patří výstup pro MMA a zabudovaný průtokoměr.

Ovládací funkce podavače Robust Feed Pulse najdete, nastavíte a doladíte velmi snadno. Robust Feed U6 pak nabízí dodatečné funkce, jako nastavení mezí parametrů a jejich ukládání pro lepší opakovatelnost svarů. Obě zařízení nabízejí synergické linie pro práci s nízkolegovanými ocelovými dráty, dráty z nerezavějících ocelí a hliníku.

Robust Feed má tři pohodlné rukojeti (všechny certifikované pro jeřáby) a dva přídavné zdvižné prvky pro lepší přenosnost a manévrovatelnost. Díky tomu ho lze při jeho hmotnosti 16,8 kg snadno zvedat a přenášet uzavřenými prostory a kolem překážek. Zaoblené rohy a speciální vysoce odolné třecí povrchy vám umožní stroj táhnout kdekoliv, aniž by se zachytil o jiné předměty. Přídavný vozík na kolečkách, na nějž lze zařízení postavit nebo položit, umožňuje ještě větší mobilitu, takže se vždy dostanete tam, kde potřebujete svařovat, v hale nebo v terénu. Pro použití podavače v horizontální poloze je možno otočit ovládací panel o 90 °.

Podavač je zkonstruován do extrémních klimatických podmínek. Protiprachová sekce chrání vnitřní komponenty a elektroniku dokonce i tehdy, je-li podavač otevřený. Špičková ochrana všech konektorů propojovacích kabelů uvnitř pláště podavače je realizována kabelovou průchodkou, která dále chrání propojovací kabel před natržením, je-li pomocí něho podavač tažen nebo zvedán.

Podavač Robust Feed Pro splňuje podmínky pro třídu krytí IP 44, ochrana před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1 mm a větších, před dotykem drátem, dále před stříkající vodou a může být použit pro svařování v extrémně prašném či vlhkém prostředí.

Design stroje Robust Feed umožňuje rychlý přístup k elektronice a motoru pro snadný servis i opravy. Systém beznástrojového podávání drátu umožňuje rychlou výměnu cívky a jednoduché zavedení drátu.

Ovládací panely MA25 a U6 nabízejí kompletní sadu ovládacích prvků, které i méně zkušeným a mírně pokročilým svářečům zlepší kvalitu práce a produktivitu. Ikony, tlačítka nebo digitální displeje zjednodušují používání zařízení a odstraňují jazykovou bariéru. K zahájení například pulzního svařování stačí, aby si operátoři zvolili synergickou linii. Systém pak optimálně ovládá dynamiku oblouku, aby se průvar a vzhled svarové housenky udržel konzistentní a automaticky přitom seřizuje odchylky u délky oblouku a rychlosti podávání drátu. Snadno použitelné velké osvětlené knoflíky a tlačítka usnadňují ovládání přístroje dokonce i s nasazenými svářečskými rukavicemi. Nastavení parametrů svařování na ovládacím panelu podavače umožňuje ovládat svařování přímo z podavače drátu bez ohledu na to, kde se nachází váš zdroj napájení. Robust Feed přichází s integrovaným měřičem průtoku plynu uvnitř jednotky, což umožňuje rychlé úpravy průtoku plynu během svařování.

OVLÁDACÍ PANEL MA25

Výhody, vybavení:

 • Synergický a pokročilý ovládací panel pro MIG/MAG svařování, včetně technologie MMA,
 • předem naprogramované synergické linie (ocel 54, hliník 30),
 • funkce QSet™,
 • funkce svařování v režimu dvoutaktu a čtyřtaktu,
 • profuk plynem a pomalý posuv drátu,
 • nastavení průtoku plynu před a po svařování,
 • start bez rozstřiku a vyplnění kráteru,
 • plynulé nastavení induktance,
 • 3 paměťové sloty,
 • Digitální displej.

OVLÁDACÍ PANEL U6

Výhody, vybavení:

 • Synergický a pulzní MIG/MAG ovládací panel, včetně technologie MMA,
 • 60 předem naprogramovaných synergických linií,
 • funkce QSet™,
 • funkce svařování v režimu dvoutaktu a čtyřtaktu,
 • čištění plynem a pomalý posuv drátu,
 • nastavení průtoku plynu před a po svařování,
 • start bez rozstřiku a vyplnění kráteru,
 • plynulé nastavení induktance,
 • 10 paměťových slotů,
 • digitální displej, vícejazyčná nabídka,
 • nastavení limitů pro spolehlivé dodržení postupů při svařování,
 • vytvoření bezpečnostního kódu pro omezení přístupu ke klíčovým parametrům nastavení.

Firma ESAB poskytuje tříletou záruku na všechny nabízené svařovací zdroje.

ZÁVĚR

V technické praxi se stále častěji setkáváme se silnými, profesionálními a sofistikovanými svařovacími zdroji pro svařování technologií MIG. V článku byla prezentována nová řada svařovacích zdrojů Aristo od firmy ESAB, která byla vyvinuta s ohledem na požadavky zákazníků. Zřetel je kladen vedle svařovacích vlastností a dlouhé životnosti především na snadné intuitivní ovládání, vysoké dovolené zatížení, nízkou spotřebu elektrické energie, odolnost v prašném a vlhkém prostředí a dobrou manipulovatelnost. Tyto požadavky zdroj Aristo 500ix bezezbytku splňuje.

Podavače Robust Feed Pulse a U6 reprezentují novou generaci podavačů drátu, které byly vyvinuty se zřetelem na robustnost, spolehlivost, mobilitu a intuitivní ovládání. Zcela nové řešení, popsané v tomto příspěvku, je cestou, jak se ještě více přiblížit přání svářečů.

Tyto zdroje nacházejí uplatnění v průmyslových odvětvích jako je například výroba ocelových konstrukcí a nosníků, kolejových vozidel, v těžebním průmyslu, výrobě tlakových nádob a nádrží a v neposlední řadě i v provozech sléváren a segmentu opravy a údržba. Pro výrobky ESAB nabízíme jedinečný zákaznický servis a podporu. Naši kvalifikovaní pracovníci zákaznického oddělení jsou připraveni rychle odpovědět na jakékoliv otázky, řešit problémy a pomoci s opravami a údržbou Vámi zakoupených zařízení.

Ing. Martin Kuběnka, Ph.D., IWE
Ing. Aleš Plíhal
ESAB Vamberk s. r. o.

LITERATURA:
[1] Kuběnka M., Plíhal. A.: Svařovací zdroj Warrior™ 400i/500i CC/CV firmy ESAB s revolučním podavačem drátu Robust Feed Pro. Konstrukce, č. 5/2019, str. 41
[2] Katalogy a prospekty firmy ESAB
[3] http://www.esab.cz