Ostravská společnost VÍTKOVICE STEEL má ambice stát se jedním z prvních evropských producentů válcované oceli vyrobené s minimálním dopadem na životní prostředí. Podepsala memorandum se společností Vulcan Green Steel ze skupiny Jindal Steel, která staví v Ománu velký závod na výrobu tzv. zelené oceli. Vítkovice Steel by mohly z tohoto moderního závodu v příštích letech odebírat ročně až 1 milion tun ocelových bram.
„Získání nového dodavatele vstupního materiálu vyrobeného nejmodernější technologií je průlomovým strategickým krokem, který nám umožní vyrábět a dodávat na trh kvalitní plechy, štětovnice a výpalky z ekologické oceli,“ uvedl Radek Strouhal, generální ředitel společnosti VÍTKOVICE STEEL a dodal: „Měli bychom se tak stát jedním z prvních výrobců tzv. zelených plechů v Evropě a posílit tak konkurenceschopnost i svou pozici na trzích. Memorandem jsme si rezervovali 1 milion tun ročně. Zatím takového objemu výroby nedosahujeme, letos bychom chtěli vyrobit zhruba 600 tisíc tun, ale je to naším cílem v příštích letech.“
V závazném memorandu o spolupráci se společnosti VÍTKOVICE STEEL a Vulcan Green Steel ze světoznámé indické ocelářské skupiny Jindal Steel & Power dohodly na vzájemné obchodní spolupráci, na základě které ostravský podnik získá ocelové bramy z nové továrny v objemu až 1 milion tun ročně v tloušťkách od 230 mm po 300 mm. Konkrétní cenové a technické podmínky dodávek se budou řešit samostatnými dohodami.
Označení „zelená ocel“ se používá pro ocel vyrobenou s minimálním dopadem na životní prostředí. Klasické výrobní postupy jsou nahrazovány moderními postupy, kdy se omezuje nebo zcela opouští využívání fosilních paliv. Při výrobě zelené oceli se uhlí nahrazuje například vodíkem, který je vyroben ideálně s použitím obnovitelných zdrojů. Tento způsob výrazně snižuje a minimalizuje emise CO₂ a dalších skleníkových plynů, přičemž zelená ocel má stejné vlastnosti jako ta obvyklá. Podle plánů Evropské unie dekarbonizace těžkého průmyslu významně podpoří boj proti klimatickým změnám. Ocel má zároveň zásadní roli v ozelenění dalších odvětví, je totiž součástí mnoha nízkoemisních a bezemisních řešení – od železniční dopravy, přes ekologické stavby až po energetiku.
VÍTKOVICE STEEL, a. s.
jsou tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli, největším výrobcem ocelových plechů v České republice a jediným výrobcem tzv. štětovnic v ČR. Společnost vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Firma zaměstnává přes 800 lidí. Většina produktů ostravského podniku se uplatňuje ve stavebnictví a strojírenství. Do zahraničí směřuje 70 % prodaných výrobků.
„Náš ocelářský komplex v Duqm bude mít počáteční kapacitu 5 milionů tun dekarbonizované oceli ročně, k výrobě plně využije obnovitelné zdroje energie, bude totiž těžit z obrovského solárního a větrného potenciálu Ománu, který patří mezi největší na světě. Využití zeleného vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů energie zajistí uhlíkovou stopu menší než 0,6–0,7 tuny CO₂ na tunu surové oceli,“ uvádí Vulcan Green Steel na svých webových stránkách. Moderní ocelárna v Ománu má být dokončena v roce 2026.
Vítkovice Steel hledají a zkoušejí nové dodavatele bram dlouhodobě, v podstatě už od uzavření vlastní ocelárny v roce 2015, intenzivně pak poslední dva roky. Důležitou roli při tom mají nejen technické parametry, kvalita a logistika, ale i zmíněná uhlíková stopa a dopady na životní prostředí. Dodávkami z Arabského poloostrova by si VÍTKOVICE STEEL mohly pokrýt celou svou potřebu vstupního materiálu a zajistit si dostatek bram pro svůj další rozvoj.
Autor a foto: Vítkovice Steel, tisková zpráva