Bílé, podsvícené a perforované ocelové kazety kontrastují s leštěným terazzem a lesklým kamenivem černého betonu. Po setmění se plavecký areál Täby rozzáří jako drahokam a osvětluje novou čtvrť Täby Park u Stockholmu. Díky strategické poloze na vstupním náměstí a nedaleko dálnice a železnice, se stavba stala orientačním bodem pro obyvatele i kolemjdoucí.
V plaveckém areálu s rozlohou více než 10 500 m2 se nachází 50metrový soutěžní bazén s deseti dráhami a tribunou, dva teplé vířivé bazény, šatna se saunou, rodinný bazén s dětskými atrakcemi a další vybavení. Součástí komplexu jsou školící místnosti a kavárna přímo spojená s bazénovou částí. Uvnitř vytvořili architekti hřejivou atmosféru pomocí oranžových a terakotových odstínů, které doplňují modré a tyrkysové akcenty.
Estetické hodnoty v designu a odborné znalosti v plaveckých areálech byly pro samosprávu kritériem výběru architektonické kanceláře. Autorkou návrhu je architektka a projektová manažerka Malin Ahlstedt ze společnosti Norconsult. Jde o jednu z předních skandinávských poradenských společností v oblasti komunitní výstavby. Mimo jiné se specializuje i na plavecká zařízení. Norconsult přispěl do projektu množstvím znalostí z oblasti úpravy vody pro koupání, dále z akustiky, vizualizací a koordinace BIM.
Podle Malin Ahlstedtové bylo vizí vytvořit budovu, která se stane atraktivní dominantou s přívětivým charakterem. „Cílem byla výjimečná stavba se silným a jasným designovým jazykem, která bude viditelná z dálky a zároveň bude působit příjemně i zblízka. To byl klíčový důvod, proč jsme při návrhu fasády věnovali tolik pozornosti i nejmenším detailům. Důležité bylo i rozdělení vnitřního prostoru, aby se tam návštěvníci snadno orientovali. Bezbariérovost byla základním aspektem celého projektu, protože zařízení musí splňovat potřeby všech obyvatel,“ říká architektka.
Aby autorka návrhu dosáhla požadovaného efektu, zvolila černobílou fasádu z více materiálů. Perforované fasádní kazety vytvářejí dramatický organický vzor a zároveň zjemňují černý beton a velké skleněné části. Bílá perforovaná fasáda z kovu je podsvícená a večer tak poskytuje zcela odlišný vizuální zážitek. Materiály, barvy a jednotlivé detaily byly promyšleně vybrány tak, aby byly trvanlivé a vkusné.
Úzká spolupráce odborníků
Množství detailů na fasádě si vyžadovalo úzkou spolupráci více specialistů. „Velikost projektu a počet různých zúčastněných aktérů byly samy o sobě výzvou. Jen v naší kanceláři pracovalo na plaveckém areálu 20 lidí,“ vzpomíná Malin Ahlstedt.
Dodavatelem fasádních kazet byla společnost Ruukki, se kterou měla architektka dobré zkušenosti z předchozích projektů. „Potřebovali jsme partnera, který bude chápat, čeho chceme dosáhnout a bude vědět, jak to udělat. Spolupráce se všemi stranami, zejména městem Täby, objednavatelem stavby a Ruukki proběhla velmi hladce a na výsledek jsme mimořádně hrdí,“ dodává architektka.
Perforovaná fasáda
První práce začaly v roce 2020, v červenci 2022 proběhla závěrečná kontrola a na podzim téhož roku byl objekt otevřen pro veřejnost. „Chtěla jsem, aby budova působila příjemně i když jsme snížili počet oken pro úsporu energie. Kazety, které oplášťují fasádu, vytvářejí dramatické světelné efekty, obzvlášť výrazné, když se setmí. Tehdy je v plaveckém areálu nejvíce návštěvníků,“ vysvětluje Malin Ahlstedt.
Díky odborným znalostem a zkušenostem v práci s ocelovými fasádami byla Ruukki skvělým partnerem pro diskuzi a zdrojem názorů pro architekty. Fasádní kazety Ruukki Liberta® jsou ohnuté ze všech stran, aby poskytovaly maximální stabilitu. Kazety musely být prodlouženy, aby vytvořily prostor pro osvětlení a speciálně zpracovány v rozích. Složitý organický vzor zároveň kladl značné nároky jak na výrobu, tak na odbornou instalaci.
„Řešili jsme i další výzvy – například detaily na fasádě nebo způsob montáže kazet ve vztahu k betonové fasádě a osvětlení. I to jsme v úzké spolupráci s Ruukki a montážní společností Odensala Plåtslageri úspěšně zvládli,“ doplňuje Malin Ahlstedt.
Udržitelnost hraje významnou roli
Udržitelnost hrála značnou roli. Zařízení musí být odolné z hlediska materiálů i estetiky. Pro zajištění energetické efektivity byl snížen počet oken. Perforované kazety umístěné kolem oken poskytují ochranu před slunečním zářením a snižují potřebu chlazení vzduchem. Plavecký areál byl navržen s cílem dosáhnout environmentální certifikace Miljöbyggnad Silver.
Miljöbyggnad Silver
Environmentální certifikace, která hodnotí budovy podle jejich ekologické výkonnosti. Je součástí širšího certifikačního systému „Miljöbyggnad“, jenž se ve Švédsku používá k posuzování budov z hlediska energetické efektivity, kvality vnitřního prostředí a použitých stavebních materiálů.
Plavecký areál Täby byl nominován na ocenění City Building Award 2023. Spojuje atraktivní moderní design, udržitelnost a funkčnost do jednoho celku. Se svou nápadnou perforovanou fasádou a propracovanými interiérovými prostory se stal nejen architektonickou dominantou, ale i přívětivým místem pro návštěvníky všech věkových kategorií. Díky důrazu na detaily, energetickou efektivitu a udržitelné materiály splnila budova cíl stát se výjimečným projektem, který přispívá k rozvoji nové čtvrti Täby Park.
Zdroj: Ruukki