V Jilemnici vyroste nové Centrum akutní péče s urgentním příjmem a heliportem

V areálu nemocnice v Jilemnici vzniká zcela nový pavilon akutní péče X, jehož výstavba si vyžádá investici ve výši přibližně 370 milionů korun. V areálu nemocnice v Jilemnici vzniká zcela nový pavilon akutní péče X, jehož výstavba si vyžádá investici ve výši přibližně 370 milionů korun.

V areálu nemocnice v Jilemnici vzniká zcela nový pavilon akutní péče X, jehož výstavba si vyžádá investici ve výši přibližně 370 milionů korun. Dominantou nové budovy bude urgentní příjem se střešním heliportem, který umožní rychlý a efektivní transport pacientů z celého regionu. Součástí nového centra budou moderní operační sály, jednotky intenzivní péče včetně ortopedie, neurologie a interní lékařství řešených v boxovém uspořádání, aby byla umožněna izolace infekčních pacientů. V podkrovní části budovy vzniknou nové pokoje pro lékaře, které zlepší zázemí pro zdravotnický personál.

 Dominantou nové budovy bude urgentní příjem se střešním heliportem, který umožní rychlý a efektivní transport pacientů z celého regionu.Výstavbu realizuje konsorcium firem MBQ a SYNER. Pro jilemnickou nemocnici, která patří mezi čtyři klíčová zdravotnická zařízení Libereckého kraje, se jedná o první novou stavbu po více než dvaceti letech. Naposledy probíhala rozsáhlá dostavba v letech 1993 až 2005, kdy bylo postaveno sedm nových pavilonů. „V současnosti provozujeme urgentní příjem v nevyhovujících podmínkách, a proto je nový pavilon pro budoucnost nemocnice naprosto zásadní,“ uvedl při slavnostním zahájení stavby ředitel nemocnice Jiří Kalenský.

Výstavbu realizuje konsorcium firem MBQ a SYNER.Význam projektu potvrdil i František Bílek, oblastní obchodní ředitel společnosti SYNER, která zároveň staví Centrum urgentní medicíny v liberecké krajské nemocnici: „Je mi ctí, že naše firma bude spojena s dalším zdravotnickým projektem. Nemocnice vnímám jako budovy s mimořádnou společenskou hodnotou, protože fungují desítky, mnohdy i stovky let a poskytují péči tisícům pacientů. Tento projekt přinese nejen nové prostory, ale i širší spektrum zdravotní péče.

Podle Filipa Balatky, jednatele společnosti MBQ, bude stavba technologicky náročná: „Z konstrukčního hlediska jde o relativně jednoduchý skelet, ale po technické stránce bude projekt velmi komplexní. Naším cílem je dokončit střechu ještě letos, abychom mohli přes zimu pokračovat s instalací vnitřních technologií.“

Na Pavilon X v budoucnu naváže výstavba Pavilonu Y, který rozšíří areál o prostory pro ambulantní rehabilitace, IT zázemí, sklady a také učebnu pro zdravotnickou školu.