Známe kategorie soutěže Stavba Moravskoslezského kraje

publikováno:
autor:
17. ročník Stavba roku Moravskoslezského kraje startuje. V šesti kategoriích bude porota udělovat hlavní cenu, čestné uznání a z vítězných zvolí Stavbu roku. 17. ročník Stavba roku Moravskoslezského kraje startuje. V šesti kategoriích bude porota udělovat hlavní cenu, čestné uznání a z vítězných zvolí Stavbu roku.

Prestižní akce Stavba Moravskoslezského kraje má za cíl seznámit odbornou, ale i laickou veřejnost s kvalitní architekturou, která v kraji vzniká. Do letošního 17. ročníku mohou architekti, projektanti, investoři, majitelé objektů nebo stavební firmy přihlásit svá díla v rámci šesti kategorií. Podmínkou je jejich kolaudace od počátku roku 2021 do konce roku 2022. Uzávěrka je 15. března 2023.

Nejlepší stavební díla vybere jedenáctičlenná porota složená ze zástupců Krajské stavební společnosti při Svazu podnikatelů ve stavebnictví, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Obce architektů a zástupců Moravskoslezského kraje.

V každé kategorii se bude udělovat hlavní cena a čestné uznání. Z vítězných staveb jednotlivých kategorií bude vybrána stavba roku s udělením ceny „GRAND PRIX“. Každoročně se také udělují i speciální ocenění. Například Cena laické veřejnosti, Cena hejtmana Moravskoslezského kraj či Cena ministerstva průmyslu a obchodu.

KATEGORIE SOUTĚŽE

1. kategorie – stavby občanské vybavenosti (rozdělena na podkategorie novostavby, rekonstrukce, veřejné prostranství)
2.  kategorie – Bytové domy
3. kategorie – Rodinné domy
4. kategorie – Průmyslové stavby
5.  kategorie – Dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby
6. kategorie – Stavby realizované mimo území Moravskoslezského kraje

V minulém ročníku získala hlavní cenu Mateřská škola, Ostrava – Hrabová, rekonstrukce a modernizace domu kultury POKLAD, zámecký park a sala terrena zámku Bruntál a vystavená hala ELPRO – ENERGO. Hlavní cenu včetně GRAND PRIX si odnesla v kategorii Dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby „Silnice I/11 – prodloužená Rudná – hranice okresu Opava.“ Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák doufá i letos ve vysokou účast:

Stavby, které v minulém roce v kraji vyrostly, jsou hmatatelným důkazem dynamického rozvoje našeho regionu. Věřím, se do soutěže opět přihlásí celá řada zajímavých projektů, a to i přes potíže, které stavbaři museli překonávat v souvislosti s válkou na Ukrajině, energetickou krizí a zvyšujícími se cenami. Moravskoslezský kraj se soutěže každoročně účastní. Vloni nám udělala radost ocenění za nově vybudované Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici nebo za revitalizaci zámeckého parku a saly terreny zámku Bruntál.“