Znojmo otevírá nový moderní krytý bazén s wellness

Stavba bazénu je komponována ze dvou hlavních částí: První tvoří bazénová hala, druhou pak dvoupodlažní zázemí se vstupním křídlem. Stavba bazénu je komponována ze dvou hlavních částí: První tvoří bazénová hala, druhou pak dvoupodlažní zázemí se vstupním křídlem.

Konsorcium firem Metrostav DIZ, závod 1 Jihomoravský region, a IMOS Brno úspěšně dokončilo projekt výstavby moderního krytého bazénu ve Znojmě za částku téměř 300 milionů korun. Nový bazén nahrazuje původní Městské lázně z roku 1965, které se nacházejí v centru města a které i přes veškerou péči už dosloužily. Novostavba se rozkládá v atraktivním areálu městské plovárny, v blízkosti Louckého kláštera, a zahrnuje také moderní wellness centrum. Krytý bazén byl vybudován v souladu s přísnými standardy Mezinárodní plavecké federace FINA pro pořádání mezinárodních plaveckých závodů. Tím se stává důležitým sportovním centrem nejen pro veřejnost, ale i profesionální plavce. Navíc napomáhá k rozvoji celé lokality.

KOMPARATIVNÍ ANALÝZA

Město se původně rozhodovalo, zda postavit krytý bazén vedle existujících Městských lázní nebo ho umístit do areálu Městské plovárny Louka. Po důkladném zvážení byla varianta v areálu plovárny Louka zvolena pro několik klíčových výhod. Projekt byl již důkladně připraven a disponoval platným stavebním povolením a hotovým prováděcím projektem stavby, což umožnilo hladší průběh celé realizace a rychlejší zahájení provozu. Navíc umístění krytého bazénu v areálu plovárny Louka představovalo finančně výhodnější řešení než stavba vedle Městských lázní. Využily se synergie s Městskou plovárnou, jako je například sdílení provozně-technologického zázemí, nebo společný provoz a údržba.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Koncepční propojení venkovního a krytého bazénu: Západní průčelí koresponduje s venkovním bazénovým pláštěm. Toto řešení umožňuje plynulý přechod mezi venkovním a vnitřním prostředím, přičemž si obě uchovávají svou vlastní integritu a atmosféru.Nový krytý bazén má celkovou rozlohu 2 216 m2 a jeho architektonické řešení bylo navrženo tak, aby harmonizovalo s okolním prostředím a nedominovalo historické klášterní budově či prostým strukturám letní plovárny.

Stavba bazénu je komponována ze dvou hlavních částí. První tvoří bazénová hala, jejíž rozměry činí 48,6 × 29,85 metru. Západní průčelí koresponduje s venkovním bazénovým pláštěm, který je vzdálen přibližně 8,95 metru. Tato koncepce umožňuje plynulý přechod mezi venkovním a vnitřním prostředím, přičemž si obě uchovávají svou vlastní integritu a atmosféru.

Na východní straně bazénové haly je připojeno dvoupodlažní zázemí se vstupním křídlem, před nímž se rozprostírá parkoviště. Poskytuje tak praktický prostor pro návštěvníky a zajišťuje pohodlný přístup do celého komplexu.

DISPOZICE OBJEKTU

V přízemí se nachází vstupní hala s recepcí a kavárnou. Je zde situována i bazénová hala a praktické zázemí skládající se z šaten, toalet a administrativních prostor. Ty jsou propojeny prosklenými stěnami s bazénovou halou, díky čemuž je interiér prosvětlený a vytváří dojem otevřenosti.

Západní fasáda: Je komponována ze sedmi betonových prefa-sloupů ve tvaru uzavřeného písmene V s výraznou profilací.Podél bazénové haly jsou umístěny všechny přidružené prostory, jako jsou plavčíkova místnost s ošetřovnou, prostory pro plaveckou školu, sklady plaveckých pomůcek a také parní sauna se sprchami.

V samotné bazénové hale se nacházejí tři bazény – dětský, relaxační a hlavní. Ten má rozměry 25 metrů na délku, 21 metrů na šířku a konstantní hloubku 1,6 metru. Celkem nabízí osm drah pro plavání. Bazénová hala je s venkovním prostorem plovárny propojena dveřmi s brodítkem a turniketem, aby bylo možné snadno přecházet mezi venkovním a vnitřním bazénovým prostředím.

K odpočinku a relaxaci slouží prostory podél západní fasády a galerie, které oddělují plavecký bazén od rekreačního. Pro návštěvníky plaveckých závodů je na východní straně bazénové haly vybudována galerie, jež je přístupná výtahem nebo schody. Celý objekt byl navržen plně bezbariérový.
 

Základní údaje o stavbě
Zastavěná plocha: 2 216 m2
Obestavěný prostor: 26 250 m3
Kapacita bazénové haly: 167 osob
Kapacita wellness: 20 osob
Kapacita fitness: 20 osob
Celková kapacita stavby: 207 osob

 

Fitness a wellness se nacházejí ve druhém nadzemním podlaží budovy. Prostor wellness je vybaven dvěma parními lázněmi, dále bylinnou, finskou a ceremoniální saunou, zážitkovými sprchami a Knoppovým chodníkem spolu s ochlazovacím bazénem. Nechybí ani vířivka s výhledem na Loucký klášter. Obě zařízení mají svá šatní i hygienická zázemí.

V suterénu byly vybudovány šatny pro zaměstnance společně s prádelnou pro wellness zařízení. Tato úroveň stavby byla zvolena jako optimální místo pro klíčové technologie a umístění strojovny. Je zde plynová kotelna, strojovna VZT bazénové haly a technologická zařízení vodního hospodářství a také strojní část atrakcí. V této úrovni je novostavba propojena s technologickým objektem městské plovárny pomocí areálových rozvodů pro efektivní provoz a správu celého areálu.

PURISTICKÝ DESIGN OBJEKTU

Puristický design: Kombinace dřeva, skla a betonu propůjčuje stavbě moderní a současný  vzhled a dodává jí charakter a originalitu.Nově postavený objekt je výrazný svým využitím pohledového betonu, v němž jsou přiznaná dřevěná prkna z bednění. Západní fasádu tvoří sedm betonových prefa-sloupů ve tvaru uzavřeného písmene V s výraznou profilací propůjčující jí jedinečnost. Tento efekt se umocňuje použitím velkoformátových skleněných ploch, jež vytvářejí kontrast s jednoduchými betonovými stěnami. Puristická kombinace betonu a skla dodává objektu moderní a současný vzhled a formuje její charakter a originalitu.

PROJEKTANT A DODAVATEL STAVBY

Budovu krytého bazénu navrhovala a projektovala brněnská architektonická kancelář Burian – Křivinka. Stavební práce byly rozděleny rovnoměrně mezi dvě společnosti – Metrostav DIZ, závod 1 Jihomoravský region, a společnost IMOS Brno. Stavba započala 28. června 2021 a trvala dva plné roky. Původně měla být dokončena a předána v únoru 2023, avšak kvůli změnovým listům a zpřesňování technických parametrů se termín odkládal. Vladimír Palát, vedoucí projektu za společnost Metrostav DIZ, vysvětluje: „Technické problémy jsme řešili jako na všech jiných stavbách. Nicméně mimo moc stavbařů i investora byly události na konci února roku 2022. Došlo k napadení Ukrajiny Ruskem a na stavebním trhu, který se zotavoval z dvouleté covidové krize, nastala nepředstavitelná panika. Nikdo nevěděl, co bude nebo kdy to bude. Materiál skokově zdražil a některé komodity se staly nedostupnými. Cenové nabídky platily maximálně 24 hodin od zaslání, a to bez záruky dodání materiálu a prací v požadovaném termínu. V tomto nelehkém období jsme museli uzavírat smlouvy s klíčovými subdodavateli. Útěcha, že se to týká všech na trhu, moc nefungovala.“
 

Účastníci výstavby
Investor: Město Znojmo
Projektant: Architektonická kancelář Burian – Křivinka
Dodavatel stavby: „Sdružení pro výstavbu Bazénu Znojmo“; lídr: IMOS Brno, člen: Metrostav DIZ, závod 1 Jihomoravský region
Náklady: 292 milionů korun

 

Objekt byl úspěšně předán investorovi 30. června 2023 a přes léto probíhal zkušební provoz, aby se otestovaly všechny technologie nezbytné pro správný chod celého komplexu. Pro veřejnost se krytý bazén otevírá na počátku září 2023.