Může se stát střecha zdrojem energetických úspor?

publikováno:
autor:
Foto: iStock Foto: iStock

Proč se vyplatí si zřídit fotovoltaickou elektrárnu, jak nejefektivněji využít obnovitelné zdroje energie nebo zvýšit energetickou soběstačnost? Veletrh Střechy Praha rámuje otázky do jednotného tématu „Střechy jako zdroj energie“, a pokud se o tématiku zajímáte, neměli byste na výstavišti v pražských Letňanech chybět. Veletrh se uskuteční od 9. do 11. února 2023.

Jde o nejvýznamnější oborovou událost, která se souběžnými veletrhy Solar Praha, Řemeslo Praha a Festivalem dřeva a nářadí, nabízí kompletní přehled materiálů a trendů ve výstavbách střech a v úsporách energií. Přes 130 výrobců zde ukáže své produktové novinky. 

NOVINKY VE STŘEŠNÍCH MATERIÁLECH

Ve střešních materiálech se představí trendy v klasických krytinách, ať již betonových, pálených, plechových či šindelových. „I když zrovna nesháníte krytinu, určitě si nenechte ujít představení světové novinky, kterou je unikátní transparentní střešní systém Nebesys proměňující šikmou střechu v kompaktní průhlednou plochu s panoramatickým výhledem,“ doplňuje ředitelka veletrhu Jitka Šefránková. 

Nebude chybět ani tématika zelených střech a s nimi spojené technologie, jakými jsou solární panely plně integrované do krytiny nebo solární střešní tašky. Zájemci se dozví komplexní informace o fungování chytré elektrárny s možností přesného řízení. Představeny budou i tepelná čerpadla, jež přináší další možnosti úspor energií.

Širokou nabídku materiálů a technologií pro šikmé i ploché střechy doplní okapové systémy, střešní okna spolu se stíněním, různé druhy izolací a kompletních systémů pro zateplování budov. Prostor dostanou i protiplísňové, antibakteriální nátěry a další produkty z oblasti stavební chemie.

SLEVA NA VSTUPNÉ

Pokud se chcete veletrhu zúčastnit, zlevněnou vstupenku naleznete na www.strechy-praha.cz.

NEJNOVĚJŠÍ NÁŘADÍ PRO STŘEŠNÍ PRÁCE

Představen bude také široký sortiment nářadí světových značek, profesionálních klempířských i tesařských strojů a s nimi spojených softwarových řešení. K vidění budou i drony, z nichž některé typy se v Čechách představí poprvé.

BEZPLATNÁ PORADENSKÁ CENTRA

Veletrh Střechy Praha kromě inovativních produktů a technologií poskytne i poradenskou činnost. Součástí budou poradenská centra s odborníky na veškerou výstavbu, úspory energií a dotační programy. Každý den proběhnou také přednášky zaměřené na chytrá energetická řešení pro bytové domy, města a obce, firmy i malé živnostníky. 

Páteční fórum s podtitulem Fotovoltaika aneb střecha jako zdroj energie bude debatovat povolování fotovoltaických elektráren dle stavebního zákona, současné možnosti využití fotovoltaiky na střechách budov, ale i na ochranu před bleskem, přepětím a požárem. Vysvětleny budou aktuální dotační tituly a možnosti jejich čerpání, včetně aktuální Nové Zelené Úsporám light. 

Další přednášky se zaměří na využití dronů v podnikání, trendy v ozeleňování střech nebo detekci zatékání do střech. Za zmínění jistě stojí i přednáškový blok Jak udržet podnikání v roce 2023 zaměřený na malé a střední podniky a živnostníky.