Ocelové konstrukce patří k pilířům moderní výstavby – od mostů, hal až po složité výškové budovy. Jejich popularita souvisí s mechanickými vlastnostmi materiálu, montážní rychlostí a dlouhou životností. Nicméně aby ocelové konstrukce skutečně dlouhodobě vydržely, byly bezpečné a dobře fungovaly, nestačí jen pracovat s kvalitním materiálem, je nutné sledovat nejnovější vývoj v oblasti technických norem, digitálních nástrojů a praktických řešení. Právě tyto témata budou v centru pozornosti na letošním 27. ročníku konference Ocelové konstrukce, která se uskuteční 5. června 2025 v EA Congress Hotelu Aldis v Hradci Králové.
PROGRAM KONFERENCE
Konference nabídne pestrý program rozdělený do čtyř tematických bloků. V rámci prvního odborného bloku se budou řešit praktické aspekty povrchových úprav, které výrazně ovlivňují životnost ocelových prvků. „Účastníci získají přehled o aktuálních přístupech ke žárovému a studenému zinkování, využití pokročilých technologií a seznámí se s častými dotazy a následnými odpověďmi, se kterými se zinkovny potýkají. Dále například prezentující přiblíží důležitou a často opomíjenou problematiku proměnného napětí při žárovém zinkování, které může vést až ke vzniku trhlin. Dle mého názoru bude hned první blok konference přínosný a obohacující“, přibližuje tematické zaměření Petr Bek, člen přípravného výboru konference Ocelové konstrukce.
Druhý tematický blok se zaměří na novinky v normách pro provádění ocelových konstrukcí, nové normy v oblasti PKO ocelových konstrukcí a navrhování s využitím MKP podle EN 1993-1-14, které přináší užitečné možnosti, ale i nejasnosti v interpretaci.
Digitalizace stavebnictví bude zastoupena ve třetím odborném bloku. Přednášející z řad odborníků na standardizaci, projekci i výrobu budou diskutovat o implementaci BIM v Česku a reálné praxi.
Závěrečný blok nabídne konkrétní realizace a technická řešení, jež vycházejí z aktuálních projektů. Mezi nimi například návrh nosných konstrukcí stadionu v Prešově, roznos koncentrovaného zatížení ve střechách s trapézovými profily, nový způsob vyhodnocení kritických účinků na skupinu přípojů nebo statické posouzení ocelových konstrukcí v betonárně Prostějov s využitím BIM. „Závěrečný blok představí konkrétní realizace a technická řešení vycházející z aktuálních výzev a praktických projektů. Mezi nimi například návrh nosných konstrukcí stadionu v Prešově, optimalizaci roznosu koncentrovaného zatížení ve střechách s trapézovými profily, inovativní přístup k vyhodnocení kritických účinků na skupinu přípojů či statické posouzení ocelových konstrukcí betonárny v Prostějově. Tyto prezentace mohou účastníky obohatit o cenné informace o současných trendech ve vývoji softwaru, nových teoretických poznatcích, úrovni studentských prací i reálných potřebách staveniště, výroby a provozu. Často přináší i jiný pohled na technické otázky ve stavebnictví a inspirují k novému přístupu jejich řešení,“ doplňuje Jan Mařík ze společnosti KONSTAT, který je také členem přípravného výboru konference.
PŘÍPRAVNÝ VÝBOR
- Ing. Petr Bek (Bek & Partners)
- Ing. Dalibor Gregor, Ph.D. (ČAOK)
- prof. Ing. Michal Jandera, Ph.D. (FSv ČVUT v Praze)
- doc. Ing. Křivý Vít, Ph.D. (FAST VŠB-TUO)
- doc. Ing. Lucie Krejčí, Ph.D. (FAS VŠB-TUO)
- Ing. Jan Mařík, Ph.D. (KONSTAT)
- doc. Ing. Milan Šmak, Ph.D. (FAST VUT v Brně)
- Ing. Marek Janda (ČAOK)
- Mgr. Dagmar Šír (SEKURKON)
PROČ SE ZÚČASTNIT
Konference nabídne platformu pro odbornou diskusi mezi projektanty, pedagogy, výzkumníky, zástupci výrobních firem i veřejné správy. Těšit se můžete na přednášky, jež pokryjí jak aktuální problémy z praxe, tak nejnovější poznatky z oblasti vývoje norem nebo digitalizace projektování. Během večerního společenského programu se pak otevře prostor pro diskuzi a neformální networking, díky kterému je možné si rozšířit svou odbornou sít kontaktů.
Akce je zařazena do akreditovaného programu ČKAIT a účastníkům přinese 1 bod do systému celoživotního vzdělávání.
Rezervujte si své místo včas a buďte u toho!
Kdy: 5. června 2025 od 09:00 hod
Kde: EA Congress Hotel Aldis Hradec Králové
Přihlaste se zde.