Main - Město a světlo

Uzávěrka přihlášek soutěže Hala roku Akademik do 30. března!

publikováno:
autor:

Další ročník stále oblíbenější soutěže studentů Hala roku Akademik má před sebou další ročník. Soutěž se koná ve čtvrtek 23. dubna 2020 ve foyer Stavební fakulty ČVUT v Praze, přejímka modelů bude probíhat od 8.30 hodin do 10:30. Uzávěrka přihlášek je 30. března 2020. Mediálním partnerem akce je i časopis KONSTRUKCE.

Soutěž Hala roku Akademik je určena studentům oborových vysokých škol v bakalářském a magisterském studiu a probíhá pod záštitou děkana Fakulty stavební ČVUT v Praze prof. Ing. Jiřího Máci, CSc., a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Odborným garantem soutěže je Katedra konstrukcí pozemních staveb. Více informací o soutěži najdete ZDE.

Víte, že soutěž letos nebude už jen v jedné kategorii, ale rovnou ve dvou? Nově je možné se hlásit i do kategorie B), při níž se budou modely vyrábět přímo v den soutěže na fakultě. Zadání pro tuto kategorii bude zveřejněno 48 hodin před vlastním soutěžním zápolením. Pozor, zde je prostor pouze pro 35 týmů!

A jak dopadl loňský ročník?

V tomto roce byla soutěž poprvé vypsána jako mezinárodní, kromě týmů z českých a slovenských univerzit poprvé přijel i polský tým z Wroclaw University of Science and Technology. Úkolem soutěžících bylo navrhnout a zhotovit model zastřešení skládky soli s dopravníkem. Model musel být postaven výhradně z bambusu. Mezi 47 týmy z celkem 8 univerzit zvítězil tým ČOBEKA ve složení Petr Calta (Fakulta strojní ČVUT) a Miroslav Čáp (Fakulta stavební ČVUT). Jejich model vážil 323 gramů a zhroutil se při zatížení 29,87 kilogramu, dosažená efektivita byla 92,39. Umístění dalších týmů naleznete ZDE.

Videoreportáž ze soutěže Hala roku Akademik 2019:

Aktuálně

Hlavní město obdrželo od Centra světového dědictví UNESCO odborný posudek na urbanistickou studii, která byla výsledkem mezinárodní soutěže na rozvoj území v okolí Masarykova nádraží. UNESCO v něm skrze své poradní orgány konstatuje, že studie má “potenciál lépe odhalit výjimečnou světovou hodnotu této části Prahy.“ Čtvrť, která podle návrhu vznikne, pak UNESCO hodnotí jako “vstřícnou jak ke svému bezprostřednímu kontextu, tak k urbanistické morfologii Prahy obecně.“ Pozitivní zprávy přicházejí po dlouhém období, kdy byly vztahy mezi Centrem světového dědictví UNESCO a Prahou spíše napjaté.

 

www.praha.eu

Kalendář akcí