Ve chvíli, kdy se na všechny valí špatné zprávy a coronavir sílí, přinášíme jednu dobrou. Členové Cihlářského svazu Čech a Moravy (CSČM) hlásí stabilní výrobu a nechystají žádné propouštění.
Podle průzkumu personální agentury Advantage Consulting přes 56 procent firem v České republice neplánuje propouštění zaměstnanců, dalších 30 procent firem stále vyčkává, jak se vyvine situace, 45 procent společností dokonce plánuje nábor nových zaměstnanců. Přesto nezaměstnanost v ČR stoupá a podle odhadů poroste i dál. A co členové Cihlářského svazu?
„Na Svazu jsme neřešili žádné požadavky našich členů v souvislosti s pandemií,“ říká předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy, Josef Kotek. Povzbuzeni touto odpovědí, začali jsme pátrat u jednotlivých členů.
„Propouštět zaběhlý tým, který je v činnosti více jak 15 - 25 let by byla vražda. V žádném případě to nedopustíme,“ říká Jan Fiala, obchodní ředitel Cihelny Štěrboholy a dodává: „A to i přes to, že jsme na letošní rok pánovali pětiprocentní růst a prozatím to vidíme na desetiprocentní pokles. Situace se však s každým týdnem rychle mění.“
Roman Busta, obchodní ředitel Wienerberger CZE nám sdělil, že v důsledku COVID 19 společnost neplánujeme žádné propouštění. „Aktuální vývoj prodeje je v souladu s průměrem prodejů roků 2017-2019,“ dodal.
Petr Stejskal, Business Development rodinné firmy Heluz nám řekl: „Společnost HELUZ nepropouštěla, nepropouští ani se nechystá propouštět. HELUZ stále vyrábí na 100 %. Pokud by došlo k delšímu snížení poptávky, která v prvé řadě souvisí s odchodem zahraničních stavebních dělníků a se zpomalením služeb státní správy v oblasti vydávání stavebních povolení během pandemie, využijeme druhou část roku k plánovaným opravám našich provozů, z nichž některé nebyly odstaveny po více jak tři roky. I při této činnosti využíváme do značné míry vlastní zaměstnance, to znamená, že práce bude pro všechny dost.“
Podobné informace nám poskytl i Marek Žídek, obchodní ředitel KM Beta: Letos plánujeme zachovat přibližně stejný celkový počet pracovních míst.“ K vývoji prodejů se však odmítl vyjádřit: „Vývoj našich prodejů považujeme za citlivou obchodní informaci a do médií se k němu nevyjadřujeme.“
O mnoho sdílnější byl Petr Stejskal: „Do konce května se prodeje pohybovaly na úrovni loňského roku. Vzhledem ke zpomalování výstavby došlo k poklesu poptávky prakticky po všech stavebních materiálech. Do jaké míry jde o běžný sezónní pokles a do jaké míry to je předzvěst většího poklesu v důsledku větší setrvačnosti stavebních činností, což by znamenalo, že k poklesu poptávky, kterému byly některé obory vystaveny téměř neprodleně po zavedení omezení, ve stavebnictví dojde s několikaměsíčním zpožděním, ukážou až následující měsíce. Současný pokles poptávky na domácím trhu do značné míry vykrýváme zvýšeným exportem a věříme, že mezi vládními opatřeními k oživení ekonomiky se najdou i taková, která podpoří pozemní stavitelství, protože situace zejména v dostupném bydlení není v naší zemi dobrá, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je dokonce nejhorší (studie Deloitte z 2020/VII). Zlepšení této situace je možné jen zvýšením bytové výstavby a snížením stávajícího obrovského převisu poptávky po bytech nad jejich nabídkou.“
Výroba stavebních materiálů po vleklé krizi mezi roky 2008 až 2013 meziročně vzrostla pětkrát z posledních šesti let. Loni stoupla o 2,7 procenta, předloni dokonce o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Analytici pro letošek očekávají pokles sektoru o pět procent.
Více na www.cscm.cz.