Ministryně Klára Dostálová se dohodla na spolupráci s Prahou

Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová jednala tento týden s představiteli hlavního města Prahy o rekodifikaci stavebního práva. Nový stavební zákon schválila před koncem srpna vláda a nyní míří do Poslanecké sněmovny ČR.

"Řešení problémů velkých měst je pro mne zásadní. Vytvářejí velké procento HDP a musí mít podmínky pro stavební rozvoj. Vždy jsme zastávali názor a i nadále chceme, aby nová legislativa jejich specifické potřeby zohledňovala," ujistila Klára Dostálová náměstka pražského primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petra Hlaváčka a ředitele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřeje Boháče.

"My si s velkými městy rozumíme v tom, že povolování staveb před stavebním úřadem je spíše technicistní proces, který by měl mít na bedrech stát, ale komunální politici samozřejmě musí mít nástroje, jak území ovlivňovat a tím je územní plánování," dodala ministryně. Nový stavební zákon počítá s tím, že územní plánování zůstane v přenesené působností obcí jako je tomu dnes, do budoucna by ale mohlo být v samostatné působnosti samospráv, což by ještě posílilo jejich pravomoci. Tento přechod působnosti si vyžádá rozsáhlé změny řady předpisů, musí být široce prodiskutovaný, ministerstvo proto založí se zástupci měst, krajů, obcí a dalších ministerstev pracovní skupinu, která bude tuto změnu připravovat.

Zástupci velkých měst budou také nyní přizváni k tomu, aby spolu s ministerstvem vypracovali vyhlášky řešící územní a technické požadavky na stavby. Stávající požadavky roztříštěné v mnoha právních předpisech různé právní síly budou nahrazeny novým předpisem, který bude jednotný pro celou republiku a obsáhne kromě územních a technických požadavků na stavby také požadavky na bezbariérové užívání staveb. Praha ale o své vlastní předpisy, které představovaly v rámci republiky odlišné řešení, nepřijde. Pražské stavební předpisy budou pro nový předpis velmi významnou inspirací. "Předpokládáme, že to nejlepší z nich převezmeme pro celou republiku," uvedla ministryně.

"Jsme rádi, že máme s paní ministryní stejný cíl - aby se mohla města rozvíjet a dohoda o tom, jakým způsobem to budou dělat, se tvořila už během územního plánování jako je to obvyklé v západním zemích. Teď jde o tom, abychom našli nástroje, jak k tomuto cíli dospět. Dohodli jsme se, že s ministerstvem budeme spolupracovat na komplexním pozměňovacím návrhu k novému stavebnímu zákonu, který se bude projednávat ve sněmovně, a na tom, aby se Pražské stavební předpisy propsaly do celorepublikových vyhlášek," uvedl náměstek pražského primátora Petr Hlaváček.

Aktuálně

Blíží se uzávěrka pro přihlašování děl do 8. ročníku České ceny za architekturu. Pospěšte si!

Přihlášku je možné podat do 13. dubna 2023 prostřednictvím online formuláře, a to bezplatně.

O vítězství v nejprestižnější tuzemské architektonické soutěži letos rozhodne Winy Maas, Taba Rasti, Joakim Lindmarker, Gilma Teodora Gylytė, Maike van Stiphout, Deyan Sudjic a Oliver Sadovský.

Kalendář akcí