Nadace dřevo pro život vyhlašuje dvě soutěže

publikováno:
autor:

Hned dvě soutěže, které si kladou za cíl podpořit využití dřeva ve stavebnictví, pořádá Nadace dřevo pro život. Jedna z nich je určená studentům, druhá představuje dřevěné stavby ve všech jejich podobách, včetně dřevěných konstrukcí. Ceny jsou v obou případech více než lukrativní.

CENY ZA 200 000 KORUN – STUDENTI, UKAŽTE, CO UMÍTE ZE DŘEVA!

Máte rádi dřevo a umíte navrhovat stavby? Přihlaste svůj návrh do největší české studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění „Stavby s vůní dřeva“ (www.StavbySVuniDreva.cz). Laické i odborné veřejnosti ukážete svůj talent, zasoutěžíte si a vyhrajete jednu z cen v celkové hodnotě 200 000 Kč! Uzávěrka on‑line přihlášek je 30. června 2019.

Soutěž se záštitou tří ministerstev a sedmnácti odborných fakult a škol z Česka a Slovenska je určena studentům vyšších odborných a vysokých škol, kteří se zaměřují na dřevěné stavby a konstrukce. Hlásit můžete i návrhy vytvořené v rámci vaší ročníkové, bakalářské nebo diplomové práce. Návrh by však měl odrážet téma ročníku: „Dřevo nás chrání“.

Nově se hlásíte kompletně on‑line a na výběr máte dvě soutěžní kategorie: Dřevěné stavby – malé a Dřevěné stavby – velké. V každé kategorii vybere přes letošní léto odborná porota a laická veřejnost jednoho vítěze. Další oceněné studenty zvolí dva partneři soutěže. „Novinkou letošního 7. ročníku je i tzv. zvláštní ocenění. To může odborná porota udělit návrhům, jež budou z určitého pohledu výjimečné, ať již se bude jednat o technické rozpracování, působivou vizualizaci nebo inovativní řešení,“ vysvětlila vedoucí soutěže Ing. Eliška Morcinková z Nadace dřevo pro život. 

Každý soutěžící získá certifikát o účasti a zpětnou vazbu od organizátora na své soutěžní dílo. Dále obdrží pozvánku na slavnostní vyhlášení vítězů, spojené s rautem a posezením s odborníky z oboru a se seminářem zaměřeným na osobní a profesní rozvoj. Všichni pak obdrží roční předplatné časopisu Dřevo a stavby.

Vítězové získají finanční ocenění 2 × 50 000 Kč a 2 × 10 000 Kč, exkurze do podniků Stora Enso ČR a Kronospan Jihlava, hmotné ceny od společností SEMA a roční předplatné časopisů Dřevařský magazín a Stavebnictví. Soutěž podporují Lesy ČR, s.p., Ministerstvo zemědělství a Vojenské lesy a statky ČR, s.p. Všichni vítězové obdrží i originální dřevěný diplom Nadace dřevo pro život.

VYHRAJTE POBYT VE SRUBU. HLASUJTE PRO NEJLEPŠÍ DŘEVĚNÉ STAVBY!

Od 25. února do 13. března mohou všichni zájemci hlasovat pro nejlepší stavby ze dřeva v anketě Dřevěná stavba roku 2019 a vyhrát pobyt ve srubu (viz obrázek). Projekt, kterému udělila záštitu čtyři ministerstva, podporuje využívání dřeva ve stavebnictví jako naší významné obnovitelné suroviny.

Pro soutěžní stavby hlasujte na www.drevenastavbaroku.cz/hlasovani. Vybírat můžete z osmi soutěžních kategorií: malá a velká dřevěná hřiště, návrhy a realizace dřevěných konstrukcí a moderních dřevostaveb a realizace roubenek, srubů a dřevěných interiérů. V každé kategorii můžete poslat až tři hlasy. Každý, kdo bude hlasovat ve všech kategoriích, se zařadí do soutěže o čtyřdenní pobyt ve srubu v Jizerských horách. „Šanci na výhru si významně zvýšíte, pokud odešlete všech 24 hlasů, které máte po registraci vaší e‑mailové adresy k dispozici,“ doporučuje ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák.

„V anketě ukazujeme, že dřevěné stavby jsou nejen krásné, ale prospívají také našemu zdraví a chrání nás i teplo našeho domova,” vysvětlil Polák. Dřevo z českých lesů je navíc obnovitelnou surovinou. Jeho využíváním šetříme neobnovitelné zdroje, a tím chráníme životní prostředí. „Přínosy dřevěných staveb pro společnosti i přírodu jsou proto jednoznačné,“ doplnil Polák s tím, že věří, že zájem o tyto stavby i nadále poroste.

Výsledky této ankety, kterou Nadace dřevo pro život vyhlašuje už po deváté, budou zveřejněny 10. dubna 2019 na slavnostním vyhlášení vítězů na zámku ve Křtinách u Brna pod záštitou prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph.D., rektorky Mendelovy univerzity v Brně. Mediálním partnerem této významné akce je časopis KONSTRUKCE.