Main - Město a světlo

Eva Jiřičná se stala členkou správní rady Design Musea v Londýně

publikováno:
autor:
Foto: Jan Slavík Foto: Jan Slavík

Známá česká architektka a designérka Eva Jiřičná byla zvolena do správní rady Design Musea v Londýně. Návrh na její jmenování byl s ohledem na její mimořádný přínos architektuře a významný vliv ve světě designu nominační komisí schválen jednomyslně.

Eva Jiřičná žije a pracuje v Londýně již více než 45 let. V roce 1984 tam založila vlastní ateliér – Eva Jiricna Architects Limited. V roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem otevřela ateliér AI – DESIGN v Praze. Obě studia poskytují komplexní služby, včetně návrhů veřejných i soukromých budov, mostů, rekonstrukcí, kompletních řešení interiérů, výstav, nábytku i dalších unikátních předmětů. Jsou proslulé díky pečlivě propracovanému designu využívajícího tradiční materiály: sklo, ocel a kámen. 

Eva JiřičnáKe klientům ateliérů patří významné firmy a instituce z celého světa, například Amec, Harrods, Boodle & Dunthorne, Pražský Hrad, Royal Academy of Arts, Victoria and Albert Museum, Sekyra Group, British Council, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a další. Studia získala četná mezinárodní ocenění za design a jejich práce jsou publikovány v médiích. Eva Jiřičná si vysloužila ocenění i za osobní přístup v oblasti architektury a designu – byl jí udělen titul Královský průmyslový designer, Řád Britského impéria za design, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. 

Jednu z nejvýznamnějších českých architektek Evu Jiřičnou doporučili k nominaci manželé Michaela a Zdeněk Bakala, kteří jsou dlouhodobými podporovateli a partnery Design Musea. „Eva Jiřičná patří ke skutečným osobnostem v oblasti architektury a designu a její jedinečné odborné znalosti budou cenným přínosem pro další rozvoj a směřování Design Musea,“ uvádí se v nominaci. 

Design Museum v Londýně a manžele Bakalovi spojuje také spolupráce na projektu Kaplicky Internship. Program, který organizuje rodinná nadace Bakala Foundation, nabízí studentům a čerstvým absolventům architektonických oborů z českých univerzit možnost strávit tři měsíce na placené stáži v jednom z prestižních londýnských studií. Vedle Design Musea je partnerem programu také Nadační fond Kaplicky Centre.

Eva Jiřičná usedla v historicky první porotě soutěžního programu Kaplicky Internship v roce 2015. Vítězi tehdejšího ročníku Ondřeji Michálkovi byla zprostředkována cenná pracovní zkušenost právě v ateliéru Eva Jiricna Architects, kde měl možnost vyzkoušet si práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů.

Text: Tisková zpráva

 

Související články

Aktuálně

Hlavní město obdrželo od Centra světového dědictví UNESCO odborný posudek na urbanistickou studii, která byla výsledkem mezinárodní soutěže na rozvoj území v okolí Masarykova nádraží. UNESCO v něm skrze své poradní orgány konstatuje, že studie má “potenciál lépe odhalit výjimečnou světovou hodnotu této části Prahy.“ Čtvrť, která podle návrhu vznikne, pak UNESCO hodnotí jako “vstřícnou jak ke svému bezprostřednímu kontextu, tak k urbanistické morfologii Prahy obecně.“ Pozitivní zprávy přicházejí po dlouhém období, kdy byly vztahy mezi Centrem světového dědictví UNESCO a Prahou spíše napjaté.

 

www.praha.eu

Kalendář akcí