Eva Jiřičná se stala členkou správní rady Design Musea v Londýně

publikováno:
autor:
Foto: Jan Slavík Foto: Jan Slavík

Známá česká architektka a designérka Eva Jiřičná byla zvolena do správní rady Design Musea v Londýně. Návrh na její jmenování byl s ohledem na její mimořádný přínos architektuře a významný vliv ve světě designu nominační komisí schválen jednomyslně.

Eva Jiřičná žije a pracuje v Londýně již více než 45 let. V roce 1984 tam založila vlastní ateliér – Eva Jiricna Architects Limited. V roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem otevřela ateliér AI – DESIGN v Praze. Obě studia poskytují komplexní služby, včetně návrhů veřejných i soukromých budov, mostů, rekonstrukcí, kompletních řešení interiérů, výstav, nábytku i dalších unikátních předmětů. Jsou proslulé díky pečlivě propracovanému designu využívajícího tradiční materiály: sklo, ocel a kámen. 

Eva JiřičnáKe klientům ateliérů patří významné firmy a instituce z celého světa, například Amec, Harrods, Boodle & Dunthorne, Pražský Hrad, Royal Academy of Arts, Victoria and Albert Museum, Sekyra Group, British Council, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a další. Studia získala četná mezinárodní ocenění za design a jejich práce jsou publikovány v médiích. Eva Jiřičná si vysloužila ocenění i za osobní přístup v oblasti architektury a designu – byl jí udělen titul Královský průmyslový designer, Řád Britského impéria za design, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. 

Jednu z nejvýznamnějších českých architektek Evu Jiřičnou doporučili k nominaci manželé Michaela a Zdeněk Bakala, kteří jsou dlouhodobými podporovateli a partnery Design Musea. „Eva Jiřičná patří ke skutečným osobnostem v oblasti architektury a designu a její jedinečné odborné znalosti budou cenným přínosem pro další rozvoj a směřování Design Musea,“ uvádí se v nominaci. 

Design Museum v Londýně a manžele Bakalovi spojuje také spolupráce na projektu Kaplicky Internship. Program, který organizuje rodinná nadace Bakala Foundation, nabízí studentům a čerstvým absolventům architektonických oborů z českých univerzit možnost strávit tři měsíce na placené stáži v jednom z prestižních londýnských studií. Vedle Design Musea je partnerem programu také Nadační fond Kaplicky Centre.

Eva Jiřičná usedla v historicky první porotě soutěžního programu Kaplicky Internship v roce 2015. Vítězi tehdejšího ročníku Ondřeji Michálkovi byla zprostředkována cenná pracovní zkušenost právě v ateliéru Eva Jiricna Architects, kde měl možnost vyzkoušet si práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů.

Text: Tisková zpráva

 

Související články

Aktuálně

V Praze vznikne nová čtvrť. Nové Dvory mají schválenou územní studii. Stavět se začne za 5 let. Lokalita Nových Dvorů je klíčovým, téměř 50 hektarovým, územím pro rozvoj města. Nově byla dokončena a schválena územní studie, na jejímž základě zde vznikne nová čtvrť u budoucí stanice metra D Nové Dvory, a také místa pro rekreaci a sport. Lokalita se nachází na území především městské části Praha 4 a Praha 12. Transformační lokalita Nové Dvory patří k největším územím v majetku hlavního města. Okolo nové stanice metra vybuduje Praha městskou čtvrť s dostupným nájemním bydlením, kompletní veřejnou infrastrukturou a vybaveností. Územní studie ZDE

Kalendář akcí