Kreativní myšlení a inovativní materiály jsou základem pro moderní fasády

Jiří Bracháček: Jiří Bracháček: "Většina objektů, které realizujeme, je bohatá na tvary, druhy a velikosti pohledových prvků."

Společnost DEKMETAL působí na trhu od roku 2003. Specializuje se na výrobu fasádních a střešních systémů. Velký důraz klade na inovativní a technicky propracovaná řešení. Jaké materiály jsou nyní nejčastěji využívané a které technologie stojí za pozornost? Nejen na to jsme se zeptali jejího výkonného ředitele Jiřího Bracháčka.

Na trhu působíte 20 let. Jak se vyvíjelo zaměření společnosti v čase?

Od samých začátků jsme se zabývali zejména výrobou na míru. Nikdy to nebylo jednoduché, ale pro zákazníky mělo naše úsilí vždy velký význam.

Zkraje jsme se orientovali především na výrobu plechových střešních krytin, fasádních systémů a klempířských prvků. Postupem let jsme hodně investovali do nových CNC technologií a více se zaměřili na provětrávané fasádní systémy, z nichž máme dnes opravdu co nabídnout.

Kolik projektů v průměru realizujete ročně?

Zvládáme realizovat více než 300 projektů.

Specializujete se na konkrétní segment?

Jde zejména o bytové a administrativní budovy, sportovní a kulturní centra, školy, školky, nemocnice, obchody, autosalony, sklady, ale také rodinné domy i interiéry. Kdybych měl sečíst všechny naše reference, za 20 let jsme jich sesbírali více než 3 000.

Na které trhy se orientujete?

Naše fasády naleznete především v Čechách a na Slovensku. V posledních letech se nám ale daří i v dalších zemích, například v Belgii, Švýcarsku, Německu nebo třeba ve Švédsku.

DEKMETAL

Společnost DEKMETAL je členem skupiny DEK, která je jedničkou na trhu stavebnin v Česku. Výroba byla zahájena v roce 2003. Zabývá se výrobou a dodávkami fasádních i střešních systémů z plechu včetně zakázkové výroby.

Na čem v zahraničí v současnosti pracujete?

Pro bytové domy v Belgii vyrábíme ohýbané designové profily řady DEKPROFILE FOR ARCHITECT. Právě teď zahajujeme výrobu těchto profilů pro projekt střední školy v belgickém Mechelenu, kam budeme dodávat více než 4 500 m2 této fasády.

V čem jsou vaše fasády unikátní?

Většina objektů, které realizujeme, je bohatá na tvary, druhy a velikosti pohledových prvků. Tak například pro projekt parkovacího domu ve Stockholmu jsme vyráběli atypické perforované i plné panely. Celkem jich bylo 3 900 a z toho druhů pak 143.

U perforovaných fasád, kde jsme schopni vytvářet na objektu obrazce, je většinou každý kus jiný. Tyto fasády jsou hodně oblíbené. Umíme motiv z fotky převést do perforace a aplikovat do fasády, interiérového obkladu, podhledů nebo do plotových výplní.

S jakými materiály zejména pracujete?

Používáme širokou škálu materiálů, barev i povrchů. Fasády vyrábíme zejména z pozinkovaného nebo hliníkového plechu s lakovanou vrstvou. U přírodního hliníku v tloušťkách 2 až 3 mm používáme práškové lakování.

Jaké další materiály jsou aktuálně oblíbené?

U architektů je hodně oblíbená povětrnostně odolná ocel, známá také pod obchodním názvem Corten nebo Atmofix. Svým hrubým povrchem se výrazně odlišuje od vzhledu jiných fasádních pohledových prvků. Často používaným materiálem je i titanzinek nebo nerez. Také nabízíme různé druhy imitací, například Cortenu, mědi nebo dřevodekory.

Jak máte vybavenou svou výrobu?

Disponujeme dělicími centry, rovnačkami, vysekávacími a ohýbacími stroji až do délky 6 metrů. Dále linkou pro výrobu fasádních kazet a lamel, válcovacími linkami trapézových i vlnitých plechů a také linkami pro výrobu velkoformátové či maloformátové střešní krytiny.

Společnost DEKMETAL je členem skupiny DEK, která je jedničkou na trhu stavebnin v Česku.
Společnost DEKMETAL je členem skupiny DEK, která je jedničkou na trhu stavebnin v Česku.


Zaměřujete se jen na výrobu nebo poskytujete i související služby s realizací?

Někteří zákazníci nebo realizační firmy mají svá technická oddělení, která nám poskytují výkresy, podle nichž rovnou vyrábíme, co potřebují.

Většina zákazníků ale potřebuje technickou podporu, proto máme velký tým techniků, kteří zaměřují stavby, připravují montážní dokumentaci včetně kladečských plánů a jednotlivých detailů. Před zahájením montáže pak proškolují realizační firmy a poskytují poradenství po celou dobu montáže.

Stále zlepšujeme naše procesy i automatizaci výroby, ale vzhledem k našemu zaměření na atypické výrobky budeme vždy potřebovat technicky zdatné a kreativní lidi, kteří představují klíč k úspěchu.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Chceme se více zaměřit na rozvoj energeticky aktivních fasád, na jejichž vývoji už teď pracujeme.