Chytré LED svítí řidičům na cestu Zlíchovským tunelem

publikováno:
V rámci modernizace víc jak dvacetiletého tunelu na pražském Zlíchově došlo k instalaci nového osvětlení od Signify. V rámci modernizace víc jak dvacetiletého tunelu na pražském Zlíchově došlo k instalaci nového osvětlení od Signify.

V rámci modernizace víc jak dvacetiletého tunelu na pražském Zlíchově došlo k instalaci nového osvětlení od Signify. Během realizace se společnost zaměřila také na snížení energetické náročnosti i zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. Dopravní zátěž patří v této oblasti k největším v Praze.

  • Unikátní instalace účinného LED osvětlení snižuje energetickou náročnost provozu a zvyšuje bezpečnost v celém tunelu.
  • Chytré adaptivní osvětlení zajišťuje přirozený přechod mezi venkovním a tunelovým světlem. 

Projekt výměny zastaralých světel za moderní LED svítidla probíhal během letních prázdnin v roce 2022. V tunelu bylo zapotřebí v první řadě nahradit dosluhující osvětlení za vysoce kvalitní LED svítidla, zlepšit viditelnost a celkovou bezpečnost provozu po celé jeho délce. Nová osvětlovací soustava od Signify současně snižuje spotřebu energie a provozní náklady. Její životnost se tak prodloužila minimálně na dalších 15 let.

Světlo nejen na konci tunelu

Silniční tunely představují pro řidiče rizikový úsek v dopravě. Správné osvětlení po celé délce tak zajištuje bezpečnost i plynulost provozu. Komplexní koncept od společnosti Signify kromě osvětlení jízdních pruhů zahrnuje celé osvětlení a jeho inteligentní řízení.

„Adaptivní osvětlení pomáhá v orientaci řidiče při vjezdu do tunelu, přičemž jeho intenzita se automaticky během dne mění v závislosti na venkovních podmínkách. Tím se podporuje plynulý a bezpečný provoz. Řídicí systém nastavuje požadovanou intenzitu podle speciálních jasových kamer sledujících tunelové portály a jejich okolí v obou směrech,“ vysvětluje Rudolf Svoboda, Lighting Application Specialist ve společnosti Signify.

Při modernizaci tunelu bylo použito osvětlení o dvou barevných odstínech:

- 4 000K u průjezdního osvětlení, které je v provozu 24 hodin denně
- 5 700K v adaptační zóně, které svítí pouze přes den.

K realizaci hlavního osvětlení společnost Signify použila svítidla Tubepoint, monitorování, ovládání a řízení LED osvětlení tunelu zajišťuje inteligentní systém TunneLogic.

Zlíchovský silniční tunel v Praze 5 byl uveden do provozu v roce 2002 a je dlouhý 195 metrů, čímž se řadí mezi kratší tunely v České republice. V tunelu se v každém směru nachází dva jízdní pruhy.

O společnosti Signify

Společnost Signify (Euronext: LIGHT) je světovým lídrem v oboru osvětlovací techniky pro profesionální zákazníky i koncové spotřebitele, včetně osvětlení pro internet věcí (IoT). Produkty značky Philips a systém propojeného osvětlení a datových služeb Interact vytvářejí přidanou obchodní hodnotu a pomáhají ke zlepšování života v domácnostech, kancelářích, průmyslových objektech i na veřejných prostranstvích. Společnost Signify, která v roce 2022 dosáhla tržeb ve výši 7,5 miliardy eur a zaměstnává přibližně 35 000 zaměstnanců ve více než 70 zemích světa, má za cíl rozvíjet mimořádný potenciál světla, který dokáže rozjasňovat životy lidí a zlepšovat svět. Signify klade mimořádný důraz na udržitelnost a v roce 2020 dosáhla uhlíkové neutrality ve všech svých provozech. Od vstupu na burzu je společnost již šest let po sobě v indexu Dow Jones Sustainability a byla oceněna jako Industry Leader v letech 2017, 2018 a 2019. Novinky týkající se společnosti Signify najdete na stránkách Newsroomu, Twitter, LinkedIn a Instagram. Informace pro investory jsou na webové stránce Investor Relations. 

Autor a foto: Signify