Jak vypočítat, kolik světla doma potřebujete?

publikováno:
Volba správného osvětlení má zásadní dopad na kvalitu života. Přeci jen většina z nás v budovách tráví 90 % svého života a je velmi důležité, jak na nás prostředí, ve kterém trávíme tolik času, působí. Volba správného osvětlení má zásadní dopad na kvalitu života. Přeci jen většina z nás v budovách tráví 90 % svého života a je velmi důležité, jak na nás prostředí, ve kterém trávíme tolik času, působí.

Správné osvětlení v domácnosti má zásadní vliv na naše fyzické zdraví i psychickou pohodu. Světlo totiž ovlivňuje produkci hormonů, jako je melatonin, serotonin nebo kortizol, jež regulují naši náladu, spánek i celkovou vitalitu. Jak zajistit, že vaše domácnost bude dostatečně osvětlená? Připravili jsme si pro vás shrnutí pro výpočet a výběr optimálního LED osvětlení.

Základní pojmy a jednotky měření důležité pro výběr osvětlení

Nejdříve se pojďme podívat na to, na jaké klíčové parametry se zaměřit při výběru správného osvětlení. Prvním důležitým parametrem je lumen (lm), tedy jednotka světelného toku udávající celkové množství viditelného světla vyzařovaného zdrojem za sekundu. Jednoduše řečeno, čím více lumenů světlo produkuje, tím je osvětlení jasnější. S lumeny souvisí lux (lx) – jednotka intenzity osvětlení, která udává, kolik lumenů dopadá na metr čtvereční plochy. Pro představu: teoreticky by světelný tok 1000 lumenů rozprostřený rovnoměrně na ploše 10 m² odpovídal intenzitě osvětlení 100 lx. Ve skutečnosti však výsledek ovlivňuje více faktorů – například výška umístění svítidla, úhel vyzařování, odrazivost povrchů v místnosti nebo typ svítidla. Proto je ideální využít specializovanou kalkulačku osvětlení, která tyto proměnné zohledňuje. lx.

Dalším parametrem, se kterým se můžete setkat, je watt (W) – jednotka výkonu, jež udává množství energie spotřebované za jednotku času. U tradičních žárovek byl počet wattů využívaný jako indikátor jasu, vyšší výkon totiž zpravidla znamenal více světla.

LED žárovky však mohou produkovat stejné nebo vyšší množství světla (lumenů) při nižší spotřebě energie (wattů). V potaz byste měli vzít i teplotu chromatičnosti měřenou v kelvinech (K), jež určuje barevný odstín vyzařovaného světla:

  • Amber (1 800 až 2 200 K): Velmi teplé světlo s jantarovým nádechem, které napodobuje plamen svíčky. Je ideální pro večerní zklidnění a relaxaci před spaním, nebo jako dekorační prvek v ložnici, wellness zónách či útulných zákoutích. Často se využívá také ve formě biodynamických LED pásků, které umí měnit spektrum v průběhu dne.
  • Teplá bílá (2 700 až 3 300 K): Jedná se o světlo s teplými, nažloutlými tóny, které navozuje příjemnou, relaxační atmosféru a hodí se například do obývacího pokoje nebo ložnice.
  • Neutrální bílá (4 000 až 5 000 K): S touto teplotou chromatičnosti vás čeká přirozené bílé světlo, které podporuje koncentraci a produktivitu. Je proto ideální pro pracovní prostředí, například kanceláře nebo kuchyň.
  • Studená bílá (5 500 K a více): Světlo s modravými tóny zajišťuje vysokou úroveň osvětlení, ale zároveň může působit sterilně. Využívá se především v lékařských a průmyslových prostorech.
     

Jak vypočítat potřebné množství světla?

Jaký zdroj osvětlení, případně kolik světel byste měli mít v obývacím pokoji s rozlohou 30 m² nebo v ložnici s plochou 15 m²? Pro rychlý výpočet můžete použít tuto praktickou kalkulačku osvětlení, u které stačí zvolit místnost, kterou potřebujete osvětlit, a vyplnit plochu a výšku místnosti. Kliknutím na tlačítko Spočítat vám kalkulačka doporučí optimální světelný tok v lumenech a poradí vám také vhodný typ a množství osvětlení do dané místnosti.

Vypočítejte, kolik světel byste měli mít v obývacím pokojiPokud byste chtěli například osvětlit zmíněný obývací pokoj o rozloze 30 m² s výškou 2,7 metrů, ideální světelný tok by byl 13 349 lumenů. V případě, že byste zvolili světla o výkonu 25 W, v ideálním případě byste jich měli mít v obýváku šest.

Při plánování osvětlení je důležité zohlednit nejen velikost místnosti a její funkci, ale také další faktory, jako je barva stěn (světlé stěny mohou snížit potřebu umělého osvětlení), množství přirozeného světla (velikost a orientace oken, okolní prostředí apod.), výšku stropu (vyšší stropy mohou vyžadovat intenzivnější osvětlení) a typ a umístění svítidel.

Doporučené hodnoty osvětlení pro různé typy osvětlení

Doporučené hodnoty intenzity osvětlení (v luxech) mohou běžnému uživateli připadat abstraktní. Obecně platí, že čím více lx, tím více světla dopadá na plochu. V domácím prostředí však nejde jen o celkovou intenzitu, ale především o to, jak vhodně zkombinujete různé typy osvětlení podle konkrétního účelu – jinou roli má hlavní světlo, jinou lampička na čtení a jinou LED pásek pro navození atmosféry.
 

Typ místnosti Doporučená intenzita světla  Poznámka
Kuchyně 300 až 500 lx Vhodná intenzita pro bezpečnost a funkčnost
Obývací pokoj 100 až 300 lx Vhodná intenzita pro příjemnou atmosféru
Pracovna 300 až 500 lx Vhodná intenzita pro zvýšení koncentrace
Ložnice 100 až 200 lx Vhodná intenzita pro relaxaci a spánek
Koupelna 200 až 300 lx Vhodná intenzita pro bezpečnost a praktičnost

 

Typy LED osvětlení a jejich využití

LED osvětlení nabízí širokou škálu možností pro různé účely jak v domácnostech, tak i v komerčních prostorech. Pro hlavní osvětlení můžete volit lustry nebo stropní svítidla. Jako doplňkové osvětlení jsou vhodné stolní lampy a nástěnná svítidla. Pokud potřebujete v domácnosti funkční osvětlení, oceníte bodová světla, jež je možné zapustit do stropu nebo nábytku. K příjemné a útulné atmosféře přispívá i dekorační osvětlení, oblíbenou volbou jsou flexibilní pásky s integrovanými LED diodami.

Praktické tipy pro výběr a instalaci osvětlení

Připravili jsme si pro vás ještě několik tipů pro výběr a instalaci osvětlení:

Kombinace různých typů osvětlení

V každé místnosti hraje důležitou roli nejen intenzita světla, ale i správná kombinace svítidel podle účelu.

Například v obývacím pokoji je vhodné využít centrální designové svítidlo s vyšším světelným tokem, které zajišťuje základní osvětlení. Pro atmosférické osvětlení můžete využít LED pásky, umístěné za televizor, podél stropního podhledu nebo pod nábytek. Pro čtení je pak ideální stojací nebo stolní lampa s úzkým světelným kuželem.

Nezapomeňte nad doplňkové LED osvětleníPodobně v ložnici oceníte teplé nebo amber osvětlení pro navození relaxační atmosféry, případně chytré LED osvětlení s možností změny teploty světla dle denní doby.

Pořízení stmívatelných LED žárovek

Kromě klasických žárovek můžete zvolit stmívatelné žárovky, které umožňují regulovat jas podle aktuálních potřeb a nálady. Oblíbenou volbou jsou i takzvané smart LED žárovky neboli chytré LED žárovky, které nabízejí ještě širší spektrum funkcí díky možnosti bezdrátového připojení. K jejich hlavním funkcím patří kromě stmívatelnosti také možnost změny teploty a barvy světla, časovač nebo dálkové ovládání.

Důležitost indexu podání barev (CRI)

Proč se při výběru osvětlení zaměřit i na intenzitu podání barev? Tento parametr vyjadřuje schopnost světelného zdroje reprodukovat barvy objektů ve srovnání s přirozeným světlem. Vyšší hodnoty CRI (ideálně nad 80) zajišťují přesnější a přirozenější vnímání barev, což je důležité především v místnostech, kde záleží na správném rozlišení barev, například v kuchyni.

Volba správného osvětlení má zásadní dopad na kvalitu života. Přeci jen většina z nás v budovách tráví 90 % svého života a je velmi důležité, jak na nás prostředí, ve kterém trávíme tolik času, působí. LED osvětlení nabízí celou řadu výhod v čele s nízkou spotřebou energie, která vede k nižším účtům, dlouhou životností, okamžitým náběhem nebo flexibilitou designu.