Subdodávka HVAC do Masaryčky s ohledem na nejvyšší stupeň certifikace LEED Platinum

publikováno:
Plynová kotelna II. kategorie  včetně elektrokotlů. Plynová kotelna II. kategorie včetně elektrokotlů.

Když jsem byl pověřen úkolem popsat naši subdodávku pro projekt Masaryčky v ulici Na Florenci, v prvé řadě jsem si vzpomněl na začátek naší spolupráce se společností Penta Real Estate, která započala na přelomu let 2011 a 2012, kdy jsme se zapojili do výběru dodavatele na HVAC zařízení pro rozestavěnou budovu Florentina na místě původní budovy Rudého práva ve stejné lokalitě. Pro 4. divizi firmy Subterra to byla ve své době největší zakázka v TZB a zapojily se do ní naše dva provozy. Spolupráce to byla úspěšná, protože na ni pak navázala celá řada významných projektů. Na některých jsme dodávali kompletní HVAC sami, ve většině případů jsme ale spolupracovali v oblasti vzduchotechniky se společností HTK z Hradce Králové.

Vít Srejček, SubterraPopisovat v obecné rovině celý projekt je zbytečné, byly o něm popsány stohy papírů. Chtěl bych se zaměřit na naši subdodávku v rozsahu HVAC a zejména se soustředím na nejzajímavější části, jimiž jsou chlazení a topení. Tuto část projektu jsme realizovali ve sdružení se zmiňovanou firmou HTK, která měla na starost vzduchotechniku. Na stavbě jsme začali pracovat v srpnu 2021 a v letošním roce došlo ke kolaudaci. Pracovat se bude ještě na vybraných nájemních jednotkách, a to až do června 2024. Projekt byl realizován v nejvyšším stupni certifikace LEED Platinum.

CHLAZENÍ

Zajímavostí na projektu Masaryčky je, že výkon zdroje chladu, konkrétně 2 669 kW při uvažované soudobosti provozu 0,85, je vyšší než výkon kotelny, jež má 2 244 kW, a to i s požadovanou výkonovou rezervou jednoho kotle ve výši 60 % pro případ jeho výpadku.

Zdrojem chladu jsou dvě chladicí jednotky a jedna chladicí jednotka s možností funkce jako tepelné čerpadlo. Jedná se o kompresorové jednotky s kapalinovými kondenzátory ve vnitřním provedení, umístěné ve strojovně chlazení ve 2. PP objektu. Instalovaný výkon zdroje chladu je 1 327 + 1 125 + 217 = 2 669 kW. Výkonově menší jednotka (reverzibilní tepelné čerpadlo) je osazena spirálovými kompresory s chladivem R410A a dvě větší jednotky jsou se šroubovými kompresory a s chladivem R134a.

Strojovna chlazení.Chladicí systém objektů je jedním okruhem napojený na strojovnu chlazení v 2. PP budovy. Ze strojovny pro chlazení vede jediná větev pro spotřebiče o teplotním spádu 6/16 °C. Jsou na ní osazena tři stejná oběhová a paralelně zapojená čerpadla s regulací otáček pomocí frekvenčního měniče. Celkový maximální potřebný průtok soustavou je tedy dělen stejnoměrně mezi tři čerpadla. Je dimenzován na maximální přenosový chladicí výkon sítě 3 374 kW. Oběhová čerpadla jsou napojena na záložní zdroj.

Z této soustavy jsou provedeny odbočky pro výrobu chladicí vody pro chlazení indukčních jednotek. Odbočky jsou tlakově nezávislé přes oddělovací výměníky. Parametry primárního okruhu jsou 6/16 °C. Parametry sekundárního okruhu pak 17/20 °C. Použit je deskový výměník, který je regulován na přívodním potrubí primárního okruhu dle žádané vstupní teploty do sekundárního. Jištění trasy je zajištěno pomocí pojistného ventilu a teplotní rozdíly (respektive objemové) chlazené vody jsou vyrovnávány expanzní nádobou.

TOPENÍ

Plynová kotelna je složená ze dvou kondenzačních kotlů na zemní plyn a tří elektrických multikotlů. V projektu je uvažováno s kotly BUDERUS SB 745-1000.

Kotelna je umístěna v samostatné místnosti ve 2. PP objektu. V jejím prostoru jsou umístěny dva kondenzační kotle na spalování zemního plynu. Každý o výkonu 906 kW při teplotě otopné vody 80/60 °C a 1 000 kW v kondenzačním režimu při teplotě otopné vody 50/30 °C. Dále tři elektrické multikotle, kdy každý z nich má výkon 144 kW. Maximální výkon kotelny je 2 × 906 kW + 3 × 144 = 2 244 kW.

Soustava zásobuje chladicí vodou:

  • Chlazení pro IT a serverovny: CW1 – teplotní spád 6/16 °C.
  • Chlazení pro objekty: CW1 – teplotní spád 6/16 °C.
  • Chlazení pro indukční jednotky: CW2 – teplotní spád 17/20 °C.

Jedná se tedy ve smyslu ČSN 07 0703 o kotelnu II. kategorie. Použity jsou kondenzační kotle s účinností až 98 %. Každý kotel je schopen modulace výkonu v rozmezí 30–100 %. Rozdělení potřeby tepla do tří kotlových jednotek zajistí možnost úspory paliva dle skutečných potřeb odběrů. Kotlové jednotky pracují s výpočtovým teplotním spádem 80/60 °C. Kotle jsou jištěny pojistnými ventily, omezovači maximálního a minimálního tlaku dle ČSN 12828, sadou havarijních termostatů a hlídače tlaku dle ČSN 12828 pro kotle nad 300 kW.

Autor:

Vít Strejček, Subterra, divize 4, www.subterra.cz