Barevná skla pro odvětrávané skleněné fasády

Kalené sklo s keramickými barvami – pigment a frit se po zahřátí stávají součástí skleněné plochy Kalené sklo s keramickými barvami – pigment a frit se po zahřátí stávají součástí skleněné plochy

Moderní technologie nabízí několik možností, jak skleněné desky opatřit barevnou grafikou, nebo dekorem. Ne všechny technologie jsou však vhodné pro použití na fasádě.

PROVĚTRÁVANÁ FASÁDA ZE SKLA, JAK JI ZTVÁRNIT

Mezi ty vhodné patří sítotisk keramickými barvami, nebo tisk keramickými barvami. Fasádní skla uchycovaná na podkladní hliníkový rošt musí být z bezpečnostních důvodů vždy kalená, proto nelze v případě fasád použít technologii UV tisku nebo nano tisku, u kterých nelze barvy vystavovat vysokým teplotám nutným pro kalení skla.

KERAMICKÝ DIGITÁLNÍ TISK

Keramický digitální tisk je v současné době nejkvalitnější s největší možností tisku individuálního grafického motivu. Např. speciální digitální tiskárna dokáže i bezokrajový tisk v rozlišení až 800 dpi, což v praxi znamená, že na ploché sklo je možné vytisknout velmi kvalitní fotografii, použít grafiku s ostrými okraji, nebo také písmo.

Anorganické inkousty s keramickým střepem, které se používají v těchto speciálních tiskárnách, mají tu výhodu, že je možné vystavit je teplotám vyšším než 600 °C, a proto mohou projít procesem tvrzení v kalicí peci. Ve výsledku je barevný motiv součástí struktury skla. Povrchová tvrdost keramických barev podle Mohsovy stupnice je > 6. Odolnost proti poškrábání je podle zátěžové zkoušky ČSN EN 438‑2+A1:2019/ISO 4586‑2 > 16N. UV stálost barev je prověřena podle normy DIN EN 1096‑3.

ANORGANICKÉ KERAMICKÉ BARVY V DIGITÁLNÍM TISKU NA SKLO

Změny barevného spektra při používání barev pro tisk jsou známé pro klasické tiskárny, a ne jinak je tomu i u keramických barev. Ačkoliv tisk pracuje na bázi CMYKWB, není možné obsáhnout celou škálu RAL palety, výslednou barvu ovlivňuje i samotné kalení skla. Proto je vzorkování motivů před tiskem na tabulové fasádní sklo nutností.

PROVĚTRÁVANÁ FASÁDA

Skleněné potištěné panely jsou kotveny k certifikovanému hliníkovému roštu. Způsob uchycení desek na fasádu je výsledkem architektonického návrhu a statického posouzení. Fasádní panely mohou být ke konstrukčnímu roštu uchyceny mechanickými viditelnými kotvami, skrytými kotvami s možností zavěšení nebo lepením. Výhodou skleněné provětrávané fasády s potiskem je skrytí vrstvy zateplení a podkladního roštu. Designový čistý vzhled fasády je jen minimálně rušen spárami mezi jednotlivými panely.

Ing. Daniela Havlíčková
Frajt s. r. o. (člen ČKLOP)