Ostravská Organica dokončila hrubou stavbu

publikováno:
Foto: Contera Foto: Contera

Není to tak dávno, co jsme na těchto místech probírali dopodrobna výjimečný projekt ostravské budovy Organica s jejími architekty ze Schindler Seko Architects. Nyní se budova stojící mezi OC Forum Nová Karolina a historickým ostravským Trojhalím dostala do důležité fáze – na oslavu dokončení hrubé stavby vztyčila na vrcholu stavby glajchu.

Na místě bývalého brownfieldu vzniká výjimečné dílo, které bude šetrné k životnímu prostředí a bude využívat inteligentní řídící systémy. Celkem nabídne 25 545 m2 kancelářských a retailových prostor. Termín dokončení je plánován na 3. kvartál 2023.

Organica, Schindler Seko, hrubá stavba

Organica, která byla představena veřejnosti v roce 2021 se zahájením stavby na podzim stejného roku, pochází z dílny autorů Schindler Seko Architects. Kromě specifického architektonického pojetí se organické tvary budovy doplňují s industriálními prvky a nejmodernějšími technologiemi uvnitř. 

Fasádu tvoří okna s černými hliníkovými zalamovanými klapkami širokými půl metru a vysokými přes celé patro. Díky klapkám vypadá budova z různých úhlů odlišně. Mezi etážemi budou umístěny pásy z perforovaného plechu. Organica je svébytný solitér se symetrickým půdorysem, který se pomyslně točí kolem veřejně přístupného kruhového atria se zelení. 

Hlavním nájemcem budovy je společnost Tietoevry, mezi další nájemce patří Individual Fitness a COKAFE. Organica je již z 80 procent obsazena. „Prvním klientům předáme prostory k užívání ve 2. polovině příštího roku.“ řekl projektový ředitel společnosti CONTERA, Martin Budina.

Organica, Schindler Seko, hrubá stavbaOrganica je zatím ekologicky nejdokonalejším projektem společnosti CONTERA, v prestižní certifikaci BREEAM už získal hodnocení Excellent. Distribuci čerstvého vzduchu pro zaměstnance bude řešit inteligentní systém. Budova bude schopná sama řídit ohřev a chlazení podle předpovědi počasí, protože její součástí bude i meteostanice.  

Parkování bude možné najít díky mobilní aplikaci a své místo zde najdou nabíjecí stanice pro elektromobily i elektrokola. U laviček, které se nacházejí v klidovém prostoru atria, bude možné USB nabíjení mobilních zařízení. V projektu se také počítá se systémem využívání dešťových vod na zálivku i s fotovoltaickými panely, díky nimž bude Organica částečně energeticky soběstačná.