Organica spadlá z vesmíru. Podobnou stavbu u nás nenajdete

Foto, vizualizace, modely: Schindler Seko Architects, Contera Foto, vizualizace, modely: Schindler Seko Architects, Contera

Budova vyrůstající vedle obchodního centra Forum Nová Karolina bude výjimečná z více úhlů pohledu. Má amorfní tvar, kulaté atrium, podobnou stavbu v Česku dnes nenajdete. Zároveň se jedná o první administrativní budovu developera, zaměřeného jinak na logistického areály. Sídlit zde bude finský IT gigant, který z Organicy bude řídit chod celého středoevropského regionu. Pro všechny strany se jedná o prestižní stavbu, k níž upínají hodně sil i očekávání.

Půdorys budovy Organica, která právě vyrůstá na území bývalého brownfieldu v oblasti Karolina, na místě bývalého dolu Šalomoun, připomíná čtyřlistou vrtuli. Má symetrický půdorys, jenž se pomyslně točí kolem veřejně přístupného kruhového atria se zelení, tvrdí autoři návrhu. Svým tvarem i významem zapadá do kontextu revitalizovaných ploch po bývalých dolech v celé širší oblasti. Celé toto území bylo zpracované jako jedna studie, s jedním územním rozhodnutím.

„Je to technologická vrtule, vesmírný modul, který přistane u trojhalí. Bude tam sídlit IT firma, budova má technologicko-industriální vzhled. Tím vším přispíváme k začlenění se do industriálního kontextu a revitalizace celého území,“ říká k tomu pro časopis KONSTRUKCE autor návrhu Ludvík Seko z ateliéru Schindler Seko Architects (SSA).

Organicu vidí jako amorfní, čtyřprstový solitér, jenž se otevírá na všechny strany. Není to jen názor architektů, velký význam Organice přisuzuje i primátor Ostravy Tomáš Macura: „Území Karoliny značně symbolizuje vývoj Ostravy posledních několika desetiletí. Její postupný přerod v město, které si na jednu stranu zachovává své historické a kulturní dědictví a dává mu novou funkci, například sousední památkově chráněné budovy Trojhalí, a na druhou stranu připravuje podmínky pro vznik projektů moderní architektury. Existencí řady kdysi průmyslově využívaných či nezastavěných proluk k tomu má i skvělé dispozice. Budovu Organica považuji za jeden z příkladných projektů nové tváře Ostravy,“ vyjádřil se k projektu letos v dubnu. Vezměme to ale popořadě.

DVA KONCEPTY, KULATÝ ZAUJAL

„Dostal jsem od developerské  firmy Contera poptávku, abych udělal stručnou studii, koncept na jedno místo v Ostravě. Tak jsme udělali dvě varianty. Jednu hranatou a jednu odvážnější kulatou. Poslal jsem jim to a věnoval se zas jiným věcem. Později se z Contery ozvali, že se jim kulatý koncept líbí a zda bychom mohli pokračovat dál,“ vzpomíná na počátky spolupráce s developerem architekt Seko.

Půdorys prvního podlaží budovy Organica v Ostravě

Jeho ateliér je podepsaný pod více administrativními budovami, namátkou pod výraznými pražskými projekty PPF Gate v Evropské ulici nebo CPI May House v ulici 5. května. „Výběru architekta jsme věnovali velkou péči. O minulých realizacích Schindler Seko samozřejmě víme. Návrhy jsme si nechali vypracovat od více ateliérů, ale tento byl jednoznačně nejzajímavější,“ říká pro časopis KONSTRUKCE jednatel Contery Dušan Kastl, jehož společnost se tímto pouští do prvního velkého administrativního projektu – budova pojme až 2 500 zaměstnanců. Contera má ve svém portfoliu především průmyslové parky a logistické areály. „Organica je i z tohoto důvodu pro nás prestižní projekt, důležitá reference pro další podobné projekty, které máme v plánu,“ dodává Kastl.

ZÁKLADNÍ FAKTA

Developer: Contera
Architekt: Schindler Seko Architects
Celková plocha: 25 545 m2
Parkování: 317 míst
Termín dokončení: 3. kvartál 2023

V čem je pro architekty stavba odlišná od dosavadních projektů? „Je to organická budova s kruhový atriem, to pro nás je neobvyklé. Nic podobného jsem u nás zatím neviděl,“ tvrdí Seko. Základní konstrukční systém, jenž funguje na běžném hranatém domě, zde podle architektů nešel aplikovat. „Takže například rozmisťování nosných konstrukcí bylo úplně jiné. Ideální řešení jsme hledali skutečně dlouho,“ doplňuje Seka kolegyně architektka Ladislava Hadačová.

„Ve velké části jsou sloupy orientované do kruhu, po obvodu fasády kopírují jejítvar, bylo však těžké najít správné rozmístění reagující na rozvržení garáží a zároveň dodržet rozumné rozteče mezi sloupy,“ říká o železobetonové stavbě Seko.

Další neobvyklou věcí jsou například parkovací místa v suterénu, uspořádaná do kruhu. „Hodně jsme diskutovali, zda má parkoviště být pravoúhlé, nad ním roznášecí rošt a pak organická stavba, to byla jedna verze, anebo kulaté, konstrukčně kopírující tvar budovy. Druhá varianta nakonec zvítězila, takže nosné sloupy projíždějí od nadzemních podlaží až do garáže.

Na počet parkovacích stání vyjde radiální půdorys dokonce výhodněji,“ dodává Hadačová s tím, že na tomto projektu se všichni zapojení architekti „naučili opravdu hodně“.

S CERTIFIKÁTEM BREEAM

Organica usiluje o prestižní certifikaci BREEAM Excellent, což byla jedna z podmínek hlavního nájemce, IT firmy Tietoevry se sídlem v Helsinkách – nadnárodní velké společnosti dnes BREEAM běžně požadují. Technologický obr obsadí zhruba dvě třetiny plochy Organicy a plánuje tu zřídit svou novou centrálu pro střední Evropu. Proto hodně dbá na to, aby vše probíhalo v souladu s hodnotami společnosti, mezi něž rozhodně patří i ohled na udržitelnost celé stavby.

CHYTRÁ ORGANICA

Organica bude jednou z nejchytřejších kancelářských budov v moravskoslezském regionu. O digitalizaci jednotlivých služeb a komunikačních nástrojů se postará software Sharry, který mimo jiné využívají i newyorské mrakodrapy. Sharry propojí mobilní aplikaci, chytré parkování a software pro recepční a návštěvy. Místo plastové karty si zaměstnanci budou moci turnikety a dveře od společných prostor otevírat telefonem či chytrými hodinkami. Jedním kliknutím si v aplikaci rezervují místo k parkování, zasedačku nebo objednají jídlo. Zároveň je telefon propojí s okolními podniky, jež jim mohou posílat speciální nabídky nebo upozorňovat na polední menu.

www.sharry.tech

„Pro stavební dokumentaci, kterou jsme dodali na stavební úřad, máme už vydaný BREEAM certif ikát. Schází tedy už jen poslední fáze, kdy se zástupci společnosti, která BREEAM uděluje, přijedou podívat na stavbu a budou kontrolovat, zda jsme dodrželi všechny podmínky,“ říká za SSA architektka Hadačová.

Vizualizace budovy Organica v OstravěV rámci certifikace BREEAM Excellent se hodnotí prakticky všechny aspekty, jež mohou mít vliv na udržitelnost a pohodu uživatelů. Patří sem vzduchotechnika, topení, chlazení, vnější žaluzie, výběr stavebních materiálů, nakládání s energiemi, dokládají se i průtoky baterií, množství vody pro splachování klozetů a pisoárů. „Zjednodušeně jde o celkovou spotřebu energií a hospodaření tohoto domu. Měří přívody médií na vstupu a na výstupu, aby nedocházelo k únikům například vody z odkapávajícího kohoutku, v požadavku bylo i centrální ovládání světla, aby budova přes noc mohla být zhasnutá.

Máme pochopitelně retenční nádrž na dešťovou vodu, kterou používáme pro zavlažování zelených ploch kolem objektu. Ale třeba i hmyzí hotely, zahrádku pro zaměstnance nebo velkou kolárnu pro 200 kol a zajištěný bezpečný přístup cyklistů do budovy. To vše při udělování certifikátu dává plusové body,“ vysvětluje Hadačová.

Mezi další prvky udržitelné výstavby patří třeba několik zelených střech. „První intenzivní zelená střecha je na úrovni parteru v atriu, kde jsme umístili mezi rampu vedoucí z 1. PP do 2. PP květináč s mocností zeminy přibližně 1,5 metru, ve kterém budou vzrostlé stromy a pobytová zeleň. Na terase v šestém nadzemním podlaží jsme vytvořili zelené ostrovy s vícekmeny (břízy, lísky), které slouží i jako slunečníky stínící terasu. A nakonec jsme na technologickou střechu směrem do atria umístili průběžné truhlíky s rychle rostoucím bambusem, částečně zakrývajícím vzduchotechnické jednotky,“ vyjmenovává Hadačová.

Vizualizace interiéru budovy Organica v OstravěOrganica má ještě jednu zvláštnost. „Dům je také napojený na přípojku horkovodu i na přípojku chladu, což je poměrně neobvyklá záležitost. Pod domem zjednodušeně probíhá studená voda v zemi, ze které se v létě budova chladí. Tím se nám na střeše namísto původně plánovaných klasických chladičů uvolnilo místo pro fotovoltaické panely,“ dodává architektka. Tím, že Organica je solitérem, jenž není stísňován okolní zástavbou, mohl si investor dovolit i velkorysé pojetí vnitřních prostor. „V klasických administračkách se většinou počítá s 5–8 metry čtverečními na zaměstnance, v Organice můžeme mít 11–12 metrů na zaměstnance,“ pochvaluje si Seko.

STAVBA JAKO SPIRÁLA, 3D MODELY TO JISTÍ

Fotografie ze stavby budovy Organica v OstravěPokud jde o využívání metody BIM a digitalizaci celého procesu projektování a výstavby, jdou v tomto SSA zcela v souladu se současnými trendy. „Kreslíme ve 3D v Archicadu, veškeré koordinace s dalšími profesemi probíhají také ve 3D. Ať jde o modely vzduchotechniky, topení, chlazení, sprinklerů, kabelových žlabů a tak dále, sesazujeme je dohromady a případné kolize řešíme takto s předstihem,“ rekapituluje Hadačová.

Netradiční tvar budovy si žádá i netradiční stavební postupy. „Zajímavostí je, že jak je budova rozdělena na čtyři čtvrtiny, tak po čtvrtinách probíhá i samotná stavba, jako po spirále. Zatímco v jedné čtvrtině lijí beton do výztuže, připravují na další čtvrtce bednění. Dům pak roste jako po šroubovici postupně nahoru,“ vysvětluje architekt Ludvík Seko. „Tak se pak stane, že například nad stropem třetího patra v jedné čtvrtce nemáme ani strop, ale nad další čtvrtkou děláme už sloupy pátého patra (informace z počátku října 2022, pozn. red.),“ doplňuje. Samotná stavba se zatím odehrává podle plánovaného harmonogramu, kolaudace Organicy by měla proběhnout v létě 2023.

Speciální řešení se týká také fasády Organicy. „Fasáda je zazubená. Má to jednak estetický efekt, že ji vnímáte z každého úhlu jinak, plus praktickou funkci, vedle skla je pevná klapka, kterou se bude větrat. Celé je to udělané z perforovaného nerezového plechu. Chtěli jsme docílit toho, aby budova měla industriální charakter, aby to pasovalo k uhlí, které se těžilo všude okolo,“ prozrazuje Seko.

Související články