Právo se neustále vyvíjí a úkolem právníků je nezůstat pozadu, myslí si Tomáš Pokorný z AK Vych & Partners. Rozhovor jsme vedli s ním, jako specialistou na stavební právo, a s majitelem kanceláře Janem Vychem. „Nedotknutelnost vlastnictví je jedním ze základních kamenů našeho ústavního pořádku, takže očekávám řadu žalob v této oblasti,“ říká Vych k zabavování majetku ruským občanům.
Společnosti, které se rozhodly pro používání metody BIM, mají různé důvody. Všechny oslovené firmy našeho tematického celku se shodují na jednom: rozhodnutí udělat tento krok nelitují. O tom, v jaké fázi je digitalizace stavebnictví, jsme si povídali s Jaroslavem Nechybou, ředitelem oboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci.
O urbanistickém návrhu přestavby pražské Florence jsme si povídali s Filipem Tittlem ze studia UNIT architekti, které společně s dalšími dvěma ateliéry urbanistickou soutěž loni vyhrálo.
Návrh nové podoby zanedbaného území v centru Prahy kombinuje složitou dopravní infrastrukturu s nově navrhovanými ulicemi, náměstíčky a obytnými domy. Nová čtvrť by měla být „územím pro všechny“. Transformace území by podle rozhodnutí hlavního města mohla začít do roku 2027.
Za rok by v hotelu W PRAGUE už mohli při kávě a dortu sedět první hosté. Zda tudy budou nadále doslova procházet osobnosti, které tvoří politické a kulturní dějiny, tak jako za časů Grandhotelu Šroubek za první republiky, je zatím ve hvězdách. Ale návrat nejvyšší představitelné úrovně hotelnictví se na Václavské náměstí vrátí, to je jisté.
Do konce tohoto roku by měla být ukončena rekonstrukce a dostavba hotelu Evropa, na jaře 2023 by se v novém luxusním hotelu se jménem W Prague, který bude provozovat světově známá společnost Marriott International, mohli ubytovat první hosté. Reportáž časopisu Konstrukce v něm proběhla letos v únoru.
Jeho velkým tématem je technické vzdělávání, kterému se zejména v posledních letech nedostává dostatečné pozornosti. „Málo si připomínáme úspěchy technických věd,“ tvrdí přednášející docent na stavební fakultě ČVUT a technický ředitel společnosti Valbek Lukáš Vráblík. Přitom studenti technických oborů mají podle něj už dnes práci zajištěnou.
Levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti vyhořelo v roce 2008. Trvalo víc než třináct let, než se podařilo spustit rekonstrukci tohoto historického objektu. Výraz paláce bude nasměrován blíže přírodě, hlavně barvami, říká Ing. arch. Vladimír Thiele ze společnosti SGL Projekt.
Není těžšího předsevzetí, než zmapovat situaci s ocelí v této době. Je její akutní nedostatek ve stavebnictví jen dočasný, nebo se jedná o dlouhodobý problém? Není to vše jen panika, spojená se spekulacemi, pro trh zdaleka ne ojedinělé jevy? Co všechno může v roce, kdy je nasmlouvaný rekordní počet veřejných zakázek hlavně na liniové stavby, tato situace ovlivnit? Jsou některé velké realizace v ohrožení?
Když jste jako architektonická kancelář součástí největšího developerského projektu v zemi, musíte mít jednak dost bohaté zkušenosti a pak také v něčem vynikat nad ostatními. Tým architektů v čele s Matejem Siebertem a Romanem Talašem splňuje všechny faktory výjimečnosti.