Díky novým technologiím, zejména CLT, překonávají dřevostavby hranice, které byly dříve nepřekročitelné, a vznikají budovy vysoké desítky pater. Souboj o dosažení nebes však není jedinou výzvou, které projektanti čelí. Samonosné sklady jsou pokročilá inženýrská díla, v nichž regály tvoří spolu se střešní krytinou a výplňovými prvky součást nosné konstrukce budovy. Regály proto musí unést hmotnost skladovaného zboží i hmotnost různých stavebních prvků spolu s namáháním způsobeným manipulačním zařízením a vnějšími vlivy. Rozhodnutí postavit samonosný sklad je navíc obvykle spojeno s instalací automatizačních systémů pro manipulaci s paletami, které umožňují řídit a optimalizovat logistické procesy.
Právě z důvodu všech těchto namáhání se jako konstrukční materiál obvykle volí ocel. Nový sklad nedaleko rakousko-italských hranic, o němž bude řeč, byl však postaven ze dřeva, což z něj činí první plně samonosný automatický sklad postavený v Itálii výhradně ze dřeva a také jeden z mála skladů na světě postavených tímto způsobem. Realizace dokazuje, že ze dřeva lze nyní stavět všechny druhy staveb a že přináší velké výhody pro životní prostředí a také pro pohodu i zdraví lidí, kteří v této budově tráví mnoho hodin každý den.
ARCHITEKTONICKÝ KONCEPT
Jednalo se o projekt rozšíření sídla společnosti Rothoblaas a vybudování nového samonosného automatického skladu pro včasné efektivní doplňování stávajících skladů i těch plánovaných v blízké budoucnosti.
Design nového skladu a přilehlého křídla centrály navazuje na dřívější architektonické směřování společnosti. Výrazné prosklené plochy a široké využití dřeva, které dominuje nejen konstrukcím, ale i podlahám a obkladům, podtrhují důraz na estetiku a přírodní materiály. Přísné požadavky na požární bezpečnost si však u automatického skladu vyžádaly inovativní přístup. Celá stavba je proto obložena hliníkem doplněným trojrozměrnými lamelami z modřínu, které vizuálně evokují dřevěné prvky interiéru.


SKLAD NA MÍRU
Automatický sklad byl navržen podle specifických potřeb společnosti s ohledem na skladované materiály a jejich relativní hmotnost i rozměry. Společnost Rothoblaas vyrábí různorodé produkty – například materiály, jako jsou membrány a pásky, zabírají velký objem, ale mají nízkou hmotnost, zatímco palety se šrouby nebo deskami jsou menší, ale mnohem těžší. Z tohoto důvodu byl sklad rozdělen do čtyř zón, z nichž každá obsahuje palety s různým objemem a hmotností, přičemž nejmenší a nejtěžší jsou umístěny dole, zatímco nejobjemnější a nejlehčí najdou místo na nejvyšších pozicích. Díky tomuto přístupu je možné snížit působení seismických účinků na celou konstrukci.
ROTHOBLAAS
Společnost byla založena v roce 1991 jako distributor dřevoobráběcích strojů a fasádních systémů. V průběhu let se její sortiment výrazně rozšířil o výrobu a distribuci upevňovacích systémů, skrytých spojů, řešení pro hydroizolaci a vzduchotěsnost, systémy ochrany proti pádu, akustickou izolaci a stroje pro zpracování dřeva.
Dnes, po třiceti letech působení, má firma 40 dceřiných společností a více než 700 zaměstnanců po celém světě. Jejím cílem je stát se globálním lídrem v dodávkách materiálů pro dřevostavby a šířit své know-how ze srdce Alp do celého světa.
KONSTRUKČNÍ POJETÍ
Zvláštností samonosného skladu je, že regály, které přenášejí váhu uskladněného zboží na zem, fungují zároveň jako nosná konstrukce samotného skladu. Hlavní výzvu pro takovou konstrukci představuje odolnost vůči horizontálním vlivům, zejména zemětřesení a větru.
Z tohoto důvodu byl nový sklad Rothoblaas vybaven dvěma nezávislými vzpěrnými systémy ve dvou směrech. Pro severojižní směr (dlouhá strana) bylo použito dvanáct ztužujících věží sestávajících ze skříňového profilu z LVL a lepeného lamelového dřeva o rozměrech 1 × 2,5 metru. Tyto věže byly zapuštěny do základů pomocí desek předem vložených do vylitého betonu a všechny regály byly spojeny se ztužujícími věžemi, aby se na ně přenesly seismické síly. Ve směru východ–západ tvoří výztužný systém samotné regály, přičemž 500 sloupů je vzájemně propojeno v patě a spojeno mezi sebou pouze u střechy. Střecha je tvořena rámem z lepených nosníků a panelů CLT, jež vytvářejí tuhou membránu.
Hlavním kritickým bodem těchto konstrukcí je deformovatelnost vůči působení větru, která musí být snížena, aby byl vždy umožněn provoz strojů. Projekt totiž počítal s posunem v horní části (ve výšce 20 metrů) o pouhých 19 milimetrů ve směru východ–západ a o 12 milimetrů ve směru sever–jih.
Všechny produkty použité v projektu pocházely od společnosti Rothoblaas, přičemž některé z nich vynikaly svou inovativností. Zvláštní pozornost si zaslouží šrouby LBS, které nahradily tradiční hřebíky, a celozávitové spojky VGZ a VGS, jež zajišťují mimořádně pevné a spolehlivé spojení.
SAMONOSNÝ SKLAD V ČÍSLECH
- 3 000 m3 – dřevo z trvale udržitelného lesního hospodaření (PEFC nebo FSC), vyrobené v závodech do 60 kilometrů od místa stavby.
- 17 000 – nová
paletová místa. - 2 400 tun – použití dřeva umožňuje zachytit přibližně 2 400 tun CO2, které zůstane uloženo ve stavbách až do konce jejich životnosti.
- 500× – uložených 2 400 tun CO2 odpovídá emisím průměrného automobilu, který 500× objede svět, což odpovídá 20 milionům kilometrů.
SEISMICKÁ BEZPEČNOST
Oblast Alp, kde se sklad nachází, je klasifikovaná jako oblast s nízkým seismickým nebezpečím. Nicméně vzhledem k výšce budovy a izostatickému konstrukčnímu systému byl návrh na horizontální síly (zemětřesení a vítr) obzvláště náročný. Proto se zvolil nerozptylový návrh s faktorem konstrukce 1,5 podle normy EN 1998-1. Vzhledem k faktu, že budova přiléhá ke stávajícímu objektu, bylo nutné vytvořit seismickou spáru, aby se oddělilo dynamické chování mezi starou a novou konstrukcí.
STAVENIŠTĚ
Samonosný sklad sousedící s centrálou se nachází v obci Cortaccia sulla Strada del Vino v provincii Bolzano. Staveniště bylo situováno v bývalém korytě řeky Adiže, které na konci 18. století nechala zrekultivovat Marie Terezie Rakouská, aby získala zemědělskou půdu. Tento historický aspekt výrazně ovlivnil návrh základového systému, jenž vyžadoval použití deskového základu podepřeného vrtanými pilotami s průběžnou šroubovicí o průměru 40 cm a délce 27 metrů. Celkem tři stovky těchto pilot tvoří pevné základy pro nadzemní strukturu, která se skládá z 500 lepených dřevěných sloupů nesoucích regály i samotnou konstrukci skladu.
BEZPEČNOST PRÁCE VE VÝŠKÁCH A VÝROBA ENERGIE
Na střeše automatizovaného skladu bylo instalováno celkem 465 fotovoltaických panelů, díky nimž je objekt téměř zcela energeticky soběstačný. Na střechu se lze dostat po venkovním žebříku vybaveném svislým vedením, pro údržbu zařízení bylo instalováno záchranné lano na pilotách.
Automatizované skladové systémy (zakladače) jsou rovněž vybaveny svislými záchrannými lany, která umožňují údržbu.
PRÁCE ZAPOČALA 24. ČERVENCE 2020, DOKONČENA BYLA V NÁSLEDUJÍCÍCH KROCÍCH:
- Výkopové práce a příprava staveniště – 4 týdny.
- Výstavba základových pilířů – 6 týdnů.
- Konstrukce železobetonové desky – 7 týdnů.
- Výstavba automatizované skladové
konstrukce – 9 týdnů. - Automatizace – 6 měsíců.
POŽÁRNÍ BEZPEČNOST
Jedním z hlavních problémů při návrhu samonosného skladu byla požární bezpečnost konstrukce. Byla posuzována různá řešení, včetně použití automatického sprinklerového systému. Tento přístup však nebyl realizován z důvodu nedostatečného průtoku vody.
Výsledná koncepce, jež byla přijata, vychází z požadavku požární odolnosti R30 pro všechny konstrukce skladu, což je u správně navržených dřevěných konstrukcí poměrně snadno dosažitelné. Požadavek R30 také posunul návrh spojů k řešením bez obnažených desek s použitím inovativních materiálů na bázi dřeva namísto ocelových desek. Tam, kde to nebylo možné, byly na ochranu oceli použity intumescentní nátěry.
ROZŠÍŘENÍ
Současná centrála, postavená v několika etapách, se rozkládá na ploše 6 000 m2 a má objem 83 000 m3 rozdělený mezi kanceláře, skladové a rekreační prostory.
Následné rozšíření se skládalo ze tří samostatných částí:
- Hlavní část s využitím jako automatický sklad o rozměrech 75 × 40 m a výšce 21 m.
- Vedlejší část zahrnující vstup pro zboží.
- Další vedlejší část propojující nový sklad s původní budovou.
Celkově se tedy rozšíření týkalo plochy přibližně 4 800 m2 s objemem přibližně 80 000 m3 a bylo dokončeno, když se bývalý sklad přeměnil na otevřený prostor pro 80 nových zaměstnanců.
Autor:
Ing. Ernesto Callegari je produktový manažer ve společnosti Rothoblaas, specializující se na desky a spojovací prvky pro dřevěné konstrukce. S více než desetiletými zkušenostmi v oblasti konstrukčního navrhování, vývoje výrobků a inženýrského řízení kombinuje technické znalosti se strategickou vizí, čímž podporuje inovace v sektoru dřevostaveb.
Od svého příchodu do Rothoblaas v roce 2017 se zaměřuje na vývoj nových spojovacích systémů pro dřevo a spolupracuje s univerzitami, výzkumnými centry a klíčovými průmyslovými partnery. V současnosti má na starosti strategii produktové řady, výzkumné a vývojové iniciativy a koordinaci týmu produktových inženýrů.
Také aktivně přispívá ke konstrukčnímu navrhování a podílí se na projektech, jako je samonosný vysokopodlažní sklad Rothoblaas v Cortaccii, kde koordinoval konstrukční aspekty, seismické požadavky a zajištění shody s normami.