Salon dřevostaveb ’25 nabídne pohled do budoucnosti dřevěné architektury

publikováno:
Salon dřevostaveb letos slaví 20 let své existence. Za tu dobu se stal etablovanou platformou pro prezentaci moderní dřevěné architektury. Salon dřevostaveb letos slaví 20 let své existence. Za tu dobu se stal etablovanou platformou pro prezentaci moderní dřevěné architektury.

Dřevo, architektura a technologie – to jsou hlavní témata Salonu dřevostaveb 2025. Jubilejní dvacátý ročník odstartuje 3. dubna mezinárodní konferencí a putovní výstavou nejlepších tuzemských dřevostaveb. Hlavními hvězdami programu budou architekti z dánského ateliéru Henning Larsen.

Salon dřevostaveb letos slaví 20 let své existence. Za tu dobu se stal etablovanou platformou pro prezentaci moderní dřevěné architektury a do další dekády vstupuje s vyhlídkou na změnu výškových limitů pro dřevěné konstrukce. Výročí často svádí k bilancování, dvacátý Salon se však dívá do budoucnosti. Pohled architektů, developerů, dřevařských firem i státu nabídne program celodenní konference, která se uskuteční 3. dubna v Národní technické knihovně v Praze. „Dřevostavby dávno nejsou jen rodinné domy. To, co na západ od nás platí už mnoho let, se konečně stává realitou i v České republice. Za poslední rok tu vyrostla dosud nejvyšší dřevěná administrativní budova i první developerské projekty. Už teď je jasné, že s výškou dřevostaveb poroste i chuť investorů je realizovat. Dvacátý Salon proto nebude pouze o architektuře. Chceme během jednoho dne vytvořit prostor pro sdílení zkušeností mezi odborníky na dřevostavby na jedné straně a investory z řad soukromých developerů, státu i měst na straně druhé,“ přibližuje hlavní cíl konference Pavel Horák, ředitel a zakladatel Salonu dřevostaveb.

Inspirace z Estonska, Dánska i České republiky

Právě změnu v pohledu investorů na dřevostavby chce program konference reflektovat. Nabídne inspiraci z Estonska, kde je hlavním hybatelem udržitelné výstavby stát a dřevěné školy, školky i úřady zde díky nastavení veřejných zakázek ve prospěch dřevostaveb rostou rychlým tempem. Hlavními hvězdami konference budou architekti z renomovaného dánského ateliéru Henning Larsen, kteří mají dřevo ve své DNA. Mezi projekty ateliéru patří mimo jiné návrh nejrozsáhlejší čtvrti ze dřeva v Evropě – Stockholm Wood City, dřevěné průmyslové haly pro společnost Bestseller nebo realizace nedávno dokončeného návštěvnického centra a muzea World of Volvo v Göteborgu. Opatrný rozjezd tuzemských developerských projektů bude zastoupen příklady dřevěných supermarketů Penny nebo projektem hybridních bytových domů společnosti Syner v Liberci. Kromě přednášek nabídne program i řadu diskuzí, do kterých se budou moci zapojit také posluchači.

Výstava dřevěné architektury

Salon dřevostaveb bude jako již tradičně také přehlídkou toho nejlepšího, co se u nás v poslední době na poli dřevěné architektury urodilo. Slavnostní zahájení výstavy proběhne 3. dubna v Národní technické knihovně v Praze a bude zde k vidění do 16. dubna. Dále výstava poputuje do Hradce Králové, Karlových Varů nebo Brna. „Za poslední dvě dekády jsme veřejnosti odprezentovali na 600 skvělých projektů z Česka a Slovenska a Salon dřevostaveb je dlouhodobě výstavní skříní oboru. Letošní výběr považuji za obzvlášť pestrý. Na výstavě budou k vidění stavby všech měřítek a účelu od sauny přes rodinné domy a sídla firem až po český pavilon EXPO v Ósace. Posun v kvalitě i různorodosti přihlášených realizací je za těch dvacet let neskutečný,“ uzavírá Pavel Horák.

Program konference Salon dřevostaveb je uveřejněn na webu akce.