„RUUKKI se mění v NORDEC. Nová firma klade velký důraz na bezpečnost ocelových konstrukcí při návrhu, realizaci i samotném užívání,“

Ing. Jan Samec, PhD. Ing. Jan Samec, PhD.

uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Jan Samec, PhD., CEE Business Unit Director, NORDEC Oy.

Firma Ruukki Building Systems změnila majitele a následně vznikl nový subjekt – NORDEC. Můžete v krátkosti popsat tuto změnu?
Společnost NORDEC vznikla spojením dvou finských stavebních firem Ruukki Building Systems a Normec. První část značky NORDEC akcentuje severskou tradici kvality a vztahu k zákazníkům, druhá část NORDEC je zkratkou slov Design-Engineering-Construction. Společnost NORDEC patří do skupiny DONGES Group, jejíž součástí jsou další významné společnost, a to DONGES STEELTEC, NORSILK, FDT a KALZIP.

V rámci této skupiny jednotlivé společnosti využijí vzájemné synergie a budou moci nabídnout svým zákazníkům kompletnější portfolio produktů a služeb.

Co se změní pro stávající klienty Ruukki Building Systems v našem regionu?
Chtěl bych ujistit všechny obchodní partnery – zákazníky i subdodavatele, že i nadále budeme navazovat na více jak dvacetiletou tradici v České republice a na Slovensku.

Budeme nabízet atraktivní technická řešení ocelových konstrukcí, která uspokojí požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků. Společnost NORDEC klade velký důraz na bezpečnost ocelových konstrukcí při návrhu, realizaci i samotném užívání. Myslím si, že v tomto ohledu se mají stavební firmy ve střední a východní Evropě od těch skandinávských ještě co učit.

Předpokládám, že touto akvizicí se služby a možnosti na tuzemském trhu dále rozšíří…
Přesně tak. Kromě ocelových konstrukcí v oblasti pozemního stavitelství naše sesterská společnost DONGES STEELTEC vyrábí i mostní ocelové konstrukce pro železnice a dálnice. V tomto ohledu vidíme velký potenciál pro expanzi v České republice a na Slovensku.

Poslední zajímavou referencí této naší „sestry“ v blízkosti českých hranic je nový ocelový most přes řeku Dunaj v Linci. Společnosti KALZIP (dodavatel speciálních střešních a fasádních systémů) a FDT (výrobce hydroizolačních folií), další součástí skupiny, mohou významně doplnit standardní nabídku ocelových konstrukcí společnosti NORDEC.

Ruukki Building Systems celosvětově zaměstnával přibližně 500 lidí. Kolik lidí bude mít nově vzniklý NORDEC?
Společnost NORDEC má v současné době 750 zaměstnanců s pobočkami v severní, střední a východní Evropě. Celkem nabízí výrobní kapacity v šesti závodech, čtyři z nich jsou ve Finsku, jeden v Litvě a další v Polsku.

Jak ovlivnila pandemiová krize chod firmy Ruukki Building Construction s. r. o., respektive NORDEC?
Jako všechny stavební firmy i my čelíme důsledkům současné krize. Nyní, více než kdykoliv dříve, je potřeba nabídnout našim zákazníkům maximální pomoc při získávání a realizaci jejich zakázek. V obdobné situaci se český stavební trh nacházel i po roce 2008. Můžeme být právem hrdi na to, že i v této době naše společnost rostla. Myslím si, že jsme na současnou situaci dobře připraveni.

Na jakých zajímavých projektech momentálně pracujete?
V současné době dokončujeme historicky největší projekt naší společnosti, a to projekt obchodního centra Mlýnské Nivy ve slovenské Bratislavě. Tato realizace je jednoznačnou ukázkou schopností našich projektantů a projektových manažerů nabídnout našim zákazníkům řešení, které dokáže ušetřit jejich čas a peníze, což je v naší branži tím nejdůležitějším.