Výběr fasády a zateplení je nejdůležitějším krokem ve stavbě budovy

publikováno:
autor:
Ilustrační foto Ilustrační foto

První dojem ze stavby záleží na kvalitě fasády. Hlavní slovo u kolemjdoucího má přední část budovy, před níž se schovávají zadní a boční strany. Výběr fasády se neřídí jen vzhledem, ale i vlastnostmi důležitými pro danou stavbu. Vnitřní prostory průmyslových hal nemusí být tak útulné jako kancelářské a obyvatelné domy.

Majitel – ať už stávající, nebo budoucí budovy – by měl mít základní představu o jejím budoucím vzhledu. Laik bude pravděpodobně vybírat spíše barvu, základní materiál a strukturu fasády. Konkrétní typ by měl zkonzultovat s odborníkem. Trendem mez fasádami velkých staveb jako jsou průmyslové haly je tzv. opláštění. To spočívá v souvislé vrstvě po povrchu budovy a někdy i přes střechu. Fasádu pak tvoří hliníkové systémy a sklo. Díky tomu je tato investice opravdu dlouhodobá.

Ruku v ruce s fasádou jdou zateplovací systémy. Volit můžete mezi kontaktními zateplovacími systémy a provětrávanými zateplovacími systémy. Častěji narazíte na ty kontaktní, u kterých se tepelná izolace připevní na vnější stranu fasády. Poté se aplikuje výztužná mřížka, fasádní lepidlo a až poté omítka.

Opláštění si při zateplení vyžaduje jiný přístup. Systém zateplení se skládá z nosných kazet. Dále jsou zde izolační desky, parofólie a vnější uzavírací lamely. Toto zateplení může být vkládáno horizontálně, ale i vertikálně. V tomto typu fasády je vždy nutné spolupracovat s klempířem.

S kým konzultovat

Abyste neztratili hodiny jen hledáním kontaktů, zkuste začít zadáním poptávky na Poptávej.cz. Jen jednou popíšete, jakou fasádu poptáváte, v jaké lokalitě a získáte několik nabídek na míru. Celou poptávku s vámi projde operátor poptávek, který ji teprve poté odešle. Díky uvedené lokalitě se budou ozývat především firmy a řemeslníci z nejbližšího okolí. Nabídky budete mít v e-mailu. Vše si projdete a vyberete si tu nejatraktivnější. S vybraným dodavatelem sjednáte individuálně podmínky a nové fasádě nic nestojí v cestě. Služba je pro poptávajícího zdarma a nezávazná. Poptávky můžete zadávat i v jiných oborech.