Main - Město a světlo

Vítězové studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2020 si odnesli desítky tisíc korun

publikováno:
autor:
Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2020: Tomáš Hýrek, Michaela Térová a Adéla Koubová Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2020: Tomáš Hýrek, Michaela Térová a Adéla Koubová

Nadace dřevo pro život uspořádala již osmý ročník největší české soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR. Zúčastnilo se 50 česko-slovenských studentů z 8 českých a 6 zahraničních fakult (ze Slovenska, Dánska a Finska), kteří zpracovali 43 soutěžních děl. Z nich bylo odbornou porotou, veřejností a partnery soutěže vybráno 5 vítězů, kteří si rozdělili ceny za 200 tisíc korun. Studenti soutěžili ve dvou kategoriích: Dřevěné stavby – malé a Dřevěné stavby – velké. Odměněni byli také dva hlasující.

Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2020

Ocenění

Soutěžní kategorie

Název díla

Soutěžící

Cena odborné poroty

Dřevěné stavby – velké

Vertikální zahrady

Adéla Koubová, Architektura IV, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Cena odborné poroty

Dřevěné stavby – malé

Dom na móle

Martina Kocurišinová, Fakulta umění a architektury, Technická univerzita v Liberci

Cena veřejnosti

Dřevěné stavby – velké

Penzión Harhaj

Veronika Strončeková, Stavebná fakulta, Žilinská univerzita v Žiline

Cena veřejnosti

Dřevěné stavby – malé

Bufet v Orlických horách

Michaela Térová, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze

Cena Kronospan

Cena Stora Enso

Dřevěné stavby – velké

Modul Home Velkomoravská

Tomáš Hýrek, Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita v Brně

 

Na oslavu nadačních 15. narozenin bylo tématem letošního ročníku „Dřevo je život“. Studenti tak u svých děl zdůrazňovali, že dřevo se stejně jako člověk během svého života proměňuje a získává svůj charakter. Je to živý materiál, který v sobě nese energii stromu a v interiérech vytváří útulnou a příjemnou atmosféru. Dřevěné domy nás podle studentů přirozeně spojují s přírodou a ekosystémem lesa.

Soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život, která ve svých projektech poukazuje na přínosy využívání dřeva pro naši společnost a životní prostředí. Cílem studentské soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby ve svých školních pracích a následně v budoucím zaměstnání používali dřevo.  

„Obdivuji motivaci našich soutěžících. Na svých dílech pracovali během pandemie, kdy byli odkázáni jen na domácí studium. Svůj čas využili velmi produktivně. A ačkoliv se v důsledku karantény hlásili soutěžící nejčastěji jako jednotlivci, překvapilo nás, že se přihlásilo i 6 týmů,“ komentoval výjimečný ročník 2020 ředitel Nadace dřevo pro život Ing. Stanislav Polák.

Svou záštitu soutěži udělila tři ministerstva a 18 odborných fakult a škol z ČR a SR. Studenty v práci se dřevem podporují Lesy České republiky, s.p., Ministerstvo zemědělství, Vojenské lesy a statky ČR, s.p. a další firmy a média z oboru. Díky této podpoře si vítězové získali finanční odměny v celkové hodnotě 120 tisíc Kč, originální dřevěné diplomy, dvoudenní exkurze do výrobních závodů Stora Enso a Kronospan, licence k programu SEMA na navrhování dřevěných konstrukcí a další ceny.

Související články

Aktuálně

Hlavní město obdrželo od Centra světového dědictví UNESCO odborný posudek na urbanistickou studii, která byla výsledkem mezinárodní soutěže na rozvoj území v okolí Masarykova nádraží. UNESCO v něm skrze své poradní orgány konstatuje, že studie má “potenciál lépe odhalit výjimečnou světovou hodnotu této části Prahy.“ Čtvrť, která podle návrhu vznikne, pak UNESCO hodnotí jako “vstřícnou jak ke svému bezprostřednímu kontextu, tak k urbanistické morfologii Prahy obecně.“ Pozitivní zprávy přicházejí po dlouhém období, kdy byly vztahy mezi Centrem světového dědictví UNESCO a Prahou spíše napjaté.

 

www.praha.eu

Kalendář akcí