Vítězové studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2020 si odnesli desítky tisíc korun

publikováno:
autor:
Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2020: Tomáš Hýrek, Michaela Térová a Adéla Koubová Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2020: Tomáš Hýrek, Michaela Térová a Adéla Koubová

Nadace dřevo pro život uspořádala již osmý ročník největší české soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR. Zúčastnilo se 50 česko-slovenských studentů z 8 českých a 6 zahraničních fakult (ze Slovenska, Dánska a Finska), kteří zpracovali 43 soutěžních děl. Z nich bylo odbornou porotou, veřejností a partnery soutěže vybráno 5 vítězů, kteří si rozdělili ceny za 200 tisíc korun. Studenti soutěžili ve dvou kategoriích: Dřevěné stavby – malé a Dřevěné stavby – velké. Odměněni byli také dva hlasující.

Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2020

Ocenění

Soutěžní kategorie

Název díla

Soutěžící

Cena odborné poroty

Dřevěné stavby – velké

Vertikální zahrady

Adéla Koubová, Architektura IV, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Cena odborné poroty

Dřevěné stavby – malé

Dom na móle

Martina Kocurišinová, Fakulta umění a architektury, Technická univerzita v Liberci

Cena veřejnosti

Dřevěné stavby – velké

Penzión Harhaj

Veronika Strončeková, Stavebná fakulta, Žilinská univerzita v Žiline

Cena veřejnosti

Dřevěné stavby – malé

Bufet v Orlických horách

Michaela Térová, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze

Cena Kronospan

Cena Stora Enso

Dřevěné stavby – velké

Modul Home Velkomoravská

Tomáš Hýrek, Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita v Brně

 

Na oslavu nadačních 15. narozenin bylo tématem letošního ročníku „Dřevo je život“. Studenti tak u svých děl zdůrazňovali, že dřevo se stejně jako člověk během svého života proměňuje a získává svůj charakter. Je to živý materiál, který v sobě nese energii stromu a v interiérech vytváří útulnou a příjemnou atmosféru. Dřevěné domy nás podle studentů přirozeně spojují s přírodou a ekosystémem lesa.

Soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život, která ve svých projektech poukazuje na přínosy využívání dřeva pro naši společnost a životní prostředí. Cílem studentské soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby ve svých školních pracích a následně v budoucím zaměstnání používali dřevo.  

„Obdivuji motivaci našich soutěžících. Na svých dílech pracovali během pandemie, kdy byli odkázáni jen na domácí studium. Svůj čas využili velmi produktivně. A ačkoliv se v důsledku karantény hlásili soutěžící nejčastěji jako jednotlivci, překvapilo nás, že se přihlásilo i 6 týmů,“ komentoval výjimečný ročník 2020 ředitel Nadace dřevo pro život Ing. Stanislav Polák.

Svou záštitu soutěži udělila tři ministerstva a 18 odborných fakult a škol z ČR a SR. Studenty v práci se dřevem podporují Lesy České republiky, s.p., Ministerstvo zemědělství, Vojenské lesy a statky ČR, s.p. a další firmy a média z oboru. Díky této podpoře si vítězové získali finanční odměny v celkové hodnotě 120 tisíc Kč, originální dřevěné diplomy, dvoudenní exkurze do výrobních závodů Stora Enso a Kronospan, licence k programu SEMA na navrhování dřevěných konstrukcí a další ceny.

Související články