Akustická izolace výtahu řešená konstrukcí šachty v šachtě nebo tiše a úsporně s JORDAHL® JAI?

publikováno:
autor:
Zvukově izolační prvek JORDAHL® JAI Zvukově izolační prvek JORDAHL® JAI

Výtahy jsou neodmyslitelnou součástí všech moderních budov, a to bez ohledu na počet pater nebo výšku. Podle účelu převažují v některých objektech osobní, jinde zase nákladní výtahy. Jsou to mohutná pohyblivá tělesa, která svou podstatou ovlivňují nejen bezprostřední okolí. Kromě bezpečnosti a spolehlivosti patří k důležitým vlastnostem kvalitních výtahů také vysoký uživatelský komfort a tichý provoz, zejména v obytných a kancelářských komplexech. Představte si řešení, které díky akustickému útlumu celé soustavy činí provoz výtahů ještě tišší, nebo dokonce není potřeba budovat šachtu v šachtě.

Izolace JORDAHL® JAI se používá k akustickému oddělení výtahu od výtahové šachty. Skládá se z korozivzdorných či pozinkovaných ocelových, nehořlavých, polyuretanových izolačních desek, za tepla válcovaných kotevních kolejnic JORDAHL® JTA W40/22 a příslušných šroubů JC nebo JB JORDAHL®. Vodící kolejnice výtahu je připojena k prvku JAI pomocí připojovací části. Toto technické řešení pak funguje v celkovém uspořádání jako pružina.

VÝHODY AKUSTICKÉ IZOLACE JORDAHL® JAI

  • Systém snižuje hluk přenášený stavební konstrukcí až o 26 dB, což je potvrzeno německým Fraunhoferovým institutem. Splňuje limitní hodnoty stanovené přílohou č. 2 k nařízení vlády č. 272/2011 Sb. v pozdějších zněních 217/2016 Sb, 241/2018 Sb.
  • Při testech byl díky systému JAI snížen hluk v sousedních místnostech o 12 dB.
  • Zvolené řešení umožňuje prodej větší podlahové plochy nebo zvětšení vnitřního prostoru výtahu při absenci šachty v šachtě. Dosahuje se tak významná úspora nákladů z budování této další šachty v šachtě. Přesné vyčíslení úspor najdete v rozšířeném článku na našem LinkedIn profilu.
  • Zvýšený komfort bydlení díky nižší úrovni „hlukového smogu“.

Pro zajištění maximální flexibility během montáže je k dispozici systém JORDAHL® JAI s připojením s kruhovým otvorem nebo s podélným otvorem. Oblastí použití takového izolačního systému mohou být jak výtahy centrálně nesené, tak i výtahy zdvihané systémem „batoh“ (boční lanové vedení). Jsou možná i řešení na míru individuálním požadavkům. Únosnost izolace JORDAHL® JAI výtahu (podle certifikátu TÜV) zohledňuje deformační kritérium pro vodicí kolejnice podle EN 81-20.

ŠKOLENÍ

O výhodách odhlučnění výtahů pomocí řešení JORDAHL® JAI připravujeme školení v prostorách JORDAHL & PFEIFER Stavební technika (Bavorská ulice 856/14, 155 00 Praha 5). Původní termín, stanovený na 14. května 2020, byl z důvodu mimořádné situace související s pandemii COVID-19 zrušen. Sledujte firemní LinkedIN, kde najdete všechny aktuality. K dispozici pro případné dotazy jsme taktéž na info@jpcz.cz.

Z podkladů JORDAHL & PFEIFER Stavební technika, s. r. o.