Hygge po česku: Tipy, jak zařídit obývací pokoj v rytmu Skandinávie

publikováno:
autor:
Obývací pokoj v hygge stylu (zdroj: Unsplash.com) Obývací pokoj v hygge stylu (zdroj: Unsplash.com)

Pohodlný, útulný a hřejivý – takový je hygge styl. A přestože si ho mnozí spojují především s podzimem a zimou, přívětivou atmosféru si v obývacím pokoji zařízeném v duchu hygge užijete po celý rok. Nechte se inspirovat našimi tipy a dodejte svému domovu špetku nadčasového skandinávského stylu.

Skandinávské národy se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků nejšťastnějších lidí na světě. A to navzdory tomu, že léta jsou v těchto zemích krátká a zimy naopak mrazivé a dlouhé. Spokojenost těchto národů totiž tkví v útulně zařízeném domově, kde tráví velké množství času. Ať už tak plánujete rekonstrukci, nebo chcete obývací pokoj jen trochu ozvláštnit, lepší inspiraci pro zařízení interiéru jinde než ve skandinávských zemích a tamním hygge stylu nenajdete.

Pohodlně se usaďte

Jestliže si na něco Seveřané v interiéru opravdu potrpí, pak je to design. Sedací soupravy proto volí v neutrálních odstínech a upřednostňují takové, který se pyšní čistými liniemi. Novou pohovku ale nevybírejte jen podle vzhledu. Důležité je, aby sedačka měla pohodlnou výplň a byla tak akorát velká, abyste se na ní mohli pohodlně natáhnout. Pozornost věnujte i čalounění, mezi nejoblíbenější materiály patří například mikrovlákno, které je odolné a snadno se udržuje.

Tip: Útulno si sice domů nekoupíte, velmi snadno ho ale navodíte těmi správnými doplňky. Vsaďte na měkké polštáře a na dotek příjemné plédy.

Nadčasový nábytek hraje prim

Nadčasový nábytek není jen o čistých liniích a neutrálních odstínech. Důležitá je především jeho funkčnost, životnost a design, který nepodléhá času. Místo obývací stěny si tak klidně pořiďte komody a praktické police, které vám poskytnou dostatek úložného prostoru a skvěle se hodí do každého obývacího pokoje.

Světlo se postará o hřejivou atmosféru

V receptu na útulný domov à la hygge je nejdůležitější přísadou světlo. A řeč není o designovém lustru. Místo stropním svítidlem si posviťte raději stojací lampou, malými lampičkami a drobným osvětlením. Pro vytvoření nálady jsou ideální třeba girlandy a LED světýlka, které domov zahalí do působivého světla. Můžete je pověsit na zeď anebo jen tak ledabyle rozložit na polici. Velkou roli hraje i teplota světla. Pořiďte si proto žárovky, jejichž hodnota nepřesáhne 2700 kelvinů, ty vám domov zalijí příjemnou teplou září. Nezapomeňte ani na svíčky a lucerny, dodají vašemu domovu příjemné tlumené osvětlení.

Drobnosti pro velkou pohodu

Je důležité mít domov vybavený tak, aby se vám přizpůsobil v každém okamžiku. Buďte proto kreativní i při výběru konferenčního stolku. Pokud se například neustále hašteříte, kdo bude mít stolek blíže po ruce, pořiďte si prostě dva menší příruční stolky. Anebo rádi pořádáte filmové večery a sledujete sportovní zápasy s přáteli? V tom případě je pro vás ideální volbou rozkládací konferenční stolek, který se přizpůsobí počtu vašich hostů.

Aktuálně

Poslanci schvalují ve třetím čtení novelu stavebního zákona, která zachovává funkční kompletní síť stavebních úřadů i na malých obcích. O novele bude následně hlasovat Senát.


CTP zůstává s podílem 28 % jedničkou na trhu s průmyslově-logistickými nemovitostmi.
Meziročně rozšířili plochu portfolia o 300 tisíc m2 na 3,8 milionů m2   a příjmy z nájmů zvýšily o 13 % na 5,7 miliard Kč.

Kalendář akcí