Hygge po česku: Tipy, jak zařídit obývací pokoj v rytmu Skandinávie

publikováno:
autor:
Obývací pokoj v hygge stylu (zdroj: Unsplash.com) Obývací pokoj v hygge stylu (zdroj: Unsplash.com)

Pohodlný, útulný a hřejivý – takový je hygge styl. A přestože si ho mnozí spojují především s podzimem a zimou, přívětivou atmosféru si v obývacím pokoji zařízeném v duchu hygge užijete po celý rok. Nechte se inspirovat našimi tipy a dodejte svému domovu špetku nadčasového skandinávského stylu.

Skandinávské národy se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků nejšťastnějších lidí na světě. A to navzdory tomu, že léta jsou v těchto zemích krátká a zimy naopak mrazivé a dlouhé. Spokojenost těchto národů totiž tkví v útulně zařízeném domově, kde tráví velké množství času. Ať už tak plánujete rekonstrukci, nebo chcete obývací pokoj jen trochu ozvláštnit, lepší inspiraci pro zařízení interiéru jinde než ve skandinávských zemích a tamním hygge stylu nenajdete.

Pohodlně se usaďte

Jestliže si na něco Seveřané v interiéru opravdu potrpí, pak je to design. Sedací soupravy proto volí v neutrálních odstínech a upřednostňují takové, který se pyšní čistými liniemi. Novou pohovku ale nevybírejte jen podle vzhledu. Důležité je, aby sedačka měla pohodlnou výplň a byla tak akorát velká, abyste se na ní mohli pohodlně natáhnout. Pozornost věnujte i čalounění, mezi nejoblíbenější materiály patří například mikrovlákno, které je odolné a snadno se udržuje.

Tip: Útulno si sice domů nekoupíte, velmi snadno ho ale navodíte těmi správnými doplňky. Vsaďte na měkké polštáře a na dotek příjemné plédy.

Nadčasový nábytek hraje prim

Nadčasový nábytek není jen o čistých liniích a neutrálních odstínech. Důležitá je především jeho funkčnost, životnost a design, který nepodléhá času. Místo obývací stěny si tak klidně pořiďte komody a praktické police, které vám poskytnou dostatek úložného prostoru a skvěle se hodí do každého obývacího pokoje.

Světlo se postará o hřejivou atmosféru

V receptu na útulný domov à la hygge je nejdůležitější přísadou světlo. A řeč není o designovém lustru. Místo stropním svítidlem si posviťte raději stojací lampou, malými lampičkami a drobným osvětlením. Pro vytvoření nálady jsou ideální třeba girlandy a LED světýlka, které domov zahalí do působivého světla. Můžete je pověsit na zeď anebo jen tak ledabyle rozložit na polici. Velkou roli hraje i teplota světla. Pořiďte si proto žárovky, jejichž hodnota nepřesáhne 2700 kelvinů, ty vám domov zalijí příjemnou teplou září. Nezapomeňte ani na svíčky a lucerny, dodají vašemu domovu příjemné tlumené osvětlení.

Drobnosti pro velkou pohodu

Je důležité mít domov vybavený tak, aby se vám přizpůsobil v každém okamžiku. Buďte proto kreativní i při výběru konferenčního stolku. Pokud se například neustále hašteříte, kdo bude mít stolek blíže po ruce, pořiďte si prostě dva menší příruční stolky. Anebo rádi pořádáte filmové večery a sledujete sportovní zápasy s přáteli? V tom případě je pro vás ideální volbou rozkládací konferenční stolek, který se přizpůsobí počtu vašich hostů.