Moderní trendy ve světě svítidel – co o vás říká jejich výběr

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj obrázku: PH888 / Shutterstock.com) Ilustrační foto (zdroj obrázku: PH888 / Shutterstock.com)

Vybíráte si svítidla tak, aby vždy skvěle zapadla do svěřeného prostoru? Poradíme vám, co o sobě vypovídají použité materiály a také to, na které vsadit, abyste z místnosti vykouzlili přesně takový dojem, jaký potřebujete.

Na prvním dojmu totiž záleží a právě svítidla se na něm mohou podílet opravdu velkou měrou. A to zejména ve chvíli, kdy si k sobě zvete návštěvy ve večerních hodinách. Zjistěte, kdy dát přednost plastu, sklu nebo třeba dřevu.

Dřevo jako evergreen

Dřevěné zdroje světla z nabídky našich obchodů nezmizely, i když to tak může vypadat - jen získaly docela nový vzhled a styl. Při jejich výběru není třeba se bát nevšedních barev. Ano, obvykle se zaměřujeme na černou, protože je velmi univerzální a klasická, ovšem stejně univerzální je například i béžová, bílá nebo tmavě modrá. Společně zapadnou do každého interiéru.

A nemusí mít stejnou barvu jako nábytek, jak bývá obvykle zvykem. Může klidně reflektovat i barvu vašich podlah, rámů na zdi, případně i jejich zdobení.

Chromovaná svítidla dávají na odiv krásu kovu

Lidé, kteří si oblíbili toto svítidlo, jsou často ambiciózní, vědomí si svých předností a sebevědomí. A stejně tak zařizují i svůj domov. Rádi se prezentují jako perfekcionisté, ale přitom nezapomínají ani na běžné aspekty každodenního života. Jsou objeviteli, kteří sami cestují po vlastních cestách inspirace a vyznačují se silou a odhodlaností, takže se nebojí ani nečekaných kombinací.

Chrom v našich domácnostech můžeme vidět nejméně ve třech provedeních – romantický, vintage a klasický – nezáleží na tom, jaké svítidlo z chromu zvolíte. Vašemu pokoji se vždycky dokonale přizpůsobí.

Transparentní materiály okouzlí svou nevšedností

Naneštěstí příliš mnoho lidí při výběru svítidla zapomíná na to, že špatně zvolený tvar může přidat jeho tvaru na objemu (a udělat z něj tak nechtěný středobod jakékoliv kompozice) nebo opticky zkrátit či naopak prodloužit prostor. Ne vždy o takový efekt ale stojíme. A právě svítidla z transparentních materiálů mu umí skvěle předcházet.

Hraní si s barvami a jejich vzájemné sladění na základě harmonického kontrastu vám pomůže dosáhnout originální stylizace v jakémkoliv případě. Nemusíte se tedy omezovat na určitý typ nebo tvar osvětlení jen proto, že se vám právě tenhle zdá nejlepší a nejelegantnější, což právě vzhledem k typu zařízení vaší místnosti nemusí být při každodenním používání pravda. Základem vašeho nákupu by měly být v případě transparentních svítidel tlumené barvy - bílá, černá, béžová, šedá a tmavě modrá.

Právě toto je ona architektonickými stylisty tolik oceňovaná základní paleta, jež doplní vaši domácí atmosféru zcela nenásilně, přitom však dostatečně kontrastně. A nesmíme zapomenout ani na zcela čiré materiály bez zabarvení. Ty se hodí všude tam, kde potřebujete mít opravdu velké množství světla bez jakéhokoliv zkreslení.

Náš tip: Transparentní materiály přináší skvělou příležitost k vrstvení jednotlivých světelných prvků. Dejte si však pozor na to, aby byla vaše rozvodná síť dostatečně výkonná. Sázkou na jistotu je kupříkladu elektroměrový rozvaděč 3E2R.

Sklo jako sázka na jednoduchost

Křišťálové lustry už sice nejsou v módě, ovšem obyčejné sklo jako takové se naopak stále drží na piedestalu oblíbenosti. Působí křehce, ale moderní úpravy si umí s touto nepříjemnou vlastností velmi dobře poradit. Můžete tak svou stylizaci snadno udržet v minimalistickém tónu, nebo vyrazit za prohlídkou architektonických módních mol a inspirovat se těmi největšími návrhářskými rebely. A abyste neutratili příliš mnoho, pomohou vám šikovné akční kupóny.