Jaké jsou výhody plynového topení?

publikováno:
autor:

Používáte k vytápění kotel na tuhá paliva nebo elektřinu a uvažujete nad změnou? Plynové kotle nabízejí celou řadu výhod od nízké ceny za plyn přes jednoduchou obsluhu až po možnost kombinace s dalšími zdroji tepla.

Plynový kotel vám ušetří tisíce

Nespornou výhodou je nízká cena plynu, která má navíc dlouhodobě tendenci klesat. V porovnání s elektřinou vás stejné množství zemního plynu vyjde zhruba 2–3× levněji. Nízké jsou také náklady na odvod spalin, protože moderní kondenzační kotle nepotřebují tradiční komín. Vyšší vstupní investice do plynového kotle se proto ve výsledku téměř vždy vyplatí.

Šetrnější k životnímu prostředí

Věděli jste, že více než 300 tisíc domácností v České republice je stále vytápěno starými kotli na tuhá paliva? Každý z nich přitom ročně vyprodukuje přes 250 kilogramů prachu. Ani novější modely na tom nejsou o mnoho lépe.

Pokud tedy uvažujete nad výměnou starého kotle první nebo druhé emisní třídy, které budou od září roku 2022 zakázány, zvolte ekologičtější variantu a začněte topit zemním plynem.

Vytápění plynem je pohodlnější

Výměnou kotle na tuhá paliva za plynový kotel si mimo jiné ušetříte spoustu starostí. Topení plynem je totiž nesrovnatelně pohodlnější. Stačí na termostatu nastavit požadovanou teplotu a stisknout tlačítko nebo jím otočit. O nic dalšího se starat nemusíte. Navíc vám zcela odpadne nepříjemná práce, jako je skládání uhlí, přikládání, vynášení popela nebo úklid všudypřítomného prachu.

Vytápění můžete ovládat i na dálku

Moderní plynové kotle lze ovládat na dálku prostřednictvím mobilní aplikace. Snadno tak kotel zapnete chvíli před tím, než se vrátíte domů z víkendového pobytu na chatě. V jiné situaci ho naopak po opuštění domu vypnete, pokud jste na to zapomněli. Kromě toho vám aplikace nabízí řadu dalších užitečných funkcí, například nastavení teplotního plánu nebo hlídání teplot v jednotlivých místnostech.

Vytápění plynem lze kombinovat s jinými zdroji tepla

Vedle plynového kotle lze zároveň využívat i doplňkový zdroj tepla, jako je krb, krbová kamna nebo třeba solární panely. S touto variantou je ale třeba počítat dopředu a přizpůsobit tomu topnou soustavou. Zároveň byste měli zvážit nákup kotle s akumulační nádrží.

Vyberte si toho správného dodavatele plynu

S přechodem na plynové topení souvisí i výběr toho správného dodavatele zemního plynu. S tím vám pomůže online srovnání cen plynu, které vám na základě zadaných údajů najde ty nejvýhodnější nabídky na trhu.

Kromě ceny se zaměřte také na to, zda je dodavatel veden na stránkách Energetického regulačního úřadu, zda svým zákazníkům nabízí kvalitní klientský servis nebo třeba věrnostní programy.