Kdy je nejlepší začít stavět montovanou dřevostavbu?

publikováno:
autor:
Ilustrační foto Ilustrační foto

Rozhodli jste se pro stavbu nového domu a vybrali jste dřevostavbu? Kdy ale začít stavět? S tím a mnohými dalšími věcmi vám poradíme v následujícím článku.

Dřevostavba má mnoho výhod, je ale třeba její výstavbu důkladně naplánovat, aby zbytečně nedocházelo ke komplikacím a zbytečnému navyšování rozpočtu. Vše zpravidla začíná sehnáním pozemku a následným naplánováním projektu a získáním stavebního povolení.

V jakém ročním období začít stavět dřevostavbu?

Už máte vše ohledně vaší dřevostavby na klíč naplánované? Vybrali jste vhodného dodavatele, máte zpracovaný projekt, vyřízené povolení, zkrátka vše je připraveno a můžete začít stavět? Ale kdy?

S vhodným obdobím vám jistě poradí váš dodavatel dřevostavby. Obecně ale platí, že je možné začít stavět kdykoli. To je oproti klasickým domům z cihel velká výhoda.

Je opravdu možné montované dřevostavby stavět i v zimě?

Odpověď zní, jednoznačně ano! Montované dřevostavby se staví v suchém režimu. Nehrozí tedy poškození vlivem mrazu a chladu. Stejně tak je možné stavět i v létě, kdy jsou velká vedra a různé materiály mohou na klasických cihlových stavbách rychle schnout, což je nežádoucí. Montované dřevostavby se tento problém naprosto netýká.

Před rokem se pro stavbu rozhodl Lukáš, který říká: „Prvně jsme chtěli koupit a zrekonstruovat starý dům. Nakonec jsme ale výhodně sehnali pozemek a rozhodli se pro dřevostavbu. Rozhodně toho nelituju, za necelého půl roku jsme měli dřevostavbu hotovou a mohli se nastěhovat. Starý dům bychom nejspíš rekonstruovali ještě teď.“

Dřevostavby je možné montovat prakticky kdykoliv zejména z toho důvodu, že se skládají z jednotlivých již hotových dílů. Ty se vyrábí ve výrobních halách a na místo jsou dovezené již s okny a dveřmi. Proto se nemusí stavba nechávat projít mrazem ani uzavírat pro případ, že přijde zima. Jednotlivé práce při montáži dřevostavby tak na sebe pěkně navazují, a proto může být celá stavba na klíč dokončena do tří měsíců. Hrubá stavba stojí dokonce za pouhých pět pracovních dnů.

Jaké počasí může negativně ovlivnit montované dřevostavby?

Montované dřevostavby je možné stavět prakticky za jakéhokoliv počasí. Jediným limitem během stavby je teplota nad 5 °C při nanášení finální fasádní stěrky. Ostatní fáze stavby mohou probíhat i v mrazu a bez jakéhokoliv ohledu na počasí.

Jaký je ideální postup při plánování a realizaci dřevostavby?

Aby byla montovaná dřevostavba na klíč hotová co nejdříve, je potřeba pečlivě zpracovat projekt a naplánovat veškeré kroky. Zaměřte se zejména na:

  • Výběr pozemku
  • Zajištění financování
  • Výběr dodavatele dřevostavby, který vám také zpracuje projekt
  • Vyřízení potřebné dokumentace
  • Zahájení realizace stavby
  • Dokončení stavby a kolaudace

Dřevostavby na klíč je možné realizovat v kterémkoli ročním období, díky tomu může být váš nový dům postaven velmi rychle a můžete jej brzy začít využívat.