Stejných 10 otázek určených pro různé vrcholové manažery z oblasti pozemního stavitelství. A jedna putovní navíc, tu předává respondent svému nástupci, na kterého posílá štafetu.
Štafeta
Čím se liší trh nemovitostí v ČR a ostatních státech střední a východní Evropy?
Český trh se v regionu nejvíce přibližuje trhům západní Evropy. Je velmi stabilní, k čemuž přispívají i silní domácí hráči. Jeho hlavní nevýhodou je, že jde o malý trh s omezenými možnostmi další rychlé expanze.
1. Čím vším jste si profesně prošel, než jste se stal vrcholovým manažerem?
Začínal jsem po vysoké škole jako asistent v KPMG a postupně jsem se propracovával firemní strukturou. V klíčových momentech jsem měl štěstí na kolegy, kteří mi pomohli.
2. Když sestavujete tým, co je pro vás prioritou?
Znalosti, snaha o trvalé zlepšování, zájem o práci, komunikace s ostatními členy týmu. Důležitá je vzájemná provázanost znalostí a soft dovedností.
3. Jak motivujete lidi, aby podali maximální výkon?
Motivace se mění v čase, jak se mění priority zaměstnanců. Neexistuje jedna univerzální odpověď. Sám sobě říkám, zda mým cílem není spíše dlouhodobě udržitelný než maximální výkon.
4. Vzpomenete si na nejkrizovější situaci ve firmě a způsob, jímž jste ji zvrátil?
Byla jich celá řada. Vždy platí, že se na krizovou situaci sice můžete připravit, ale v průběhu „horkého“ řešení je nutná improvizace, rychlé rozhodování a akce. Klidné doby jsou na analýzu, ke krizovým patří rychlá reakce.
5. Jakou zakázku bylo pro vaši společnost nejnáročnější zrealizovat?
Za 25 let ve firmě byla náročných zakázek celá řada. Mám velký obdiv ke schopnosti firmy reagovat, být flexibilní a hlavně dodat. Tato způsobilost je jednoznačně dána individuálními dovednostmi našich zaměstnanců a možnostmi kombinovat různé kvalifikace do velkých týmů.
PAVEL KLIMENT
Je partnerem KPMG odpovědným za služby pro klienty podnikající v sektoru nemovitostí a stavebnictví, zároveň vede oddělení Risk Consulting a působí jako COO. Ve společnosti pracuje od roku 1999, přičemž v letech 2003–2005 působil v KPMG v USA. Je českým statutárním auditorem a držitelem americké licence Certified Public Accountant.
6. Jmenujte světovou stavbu, která vás nikdy nepřestane fascinovat. A proč tomu tak je?
Je jich celá řada. Bydlím v centru Prahy, a když jdu po vltavském nábřeží, myslím, že jedno z nejkrásnějších panoramat máme přímo před nosem. Přemýšlím, jak je možné, že koncepce města Karla IV. stačila na 500 let. Zajímá mě další rozvoj, jsem člověk ekonomický a vadí mi, když plýtváme zdroji a možnostmi v nekonečných diskusích.
7. Řeknete nám, co nyní čtete za knihu?
Tim Marshall, V zajetí geografie. Jde o velmi střízlivý pohled na světovou politiku formovanou základními geografickými podmínkami.
8. Kdybyste mohl cestovat v čase, se kterým architektem byste se chtěl setkat?
Já nejsem kdovíjaký odborník na architekturu. S některými architekty se setkávám v rámci asociací, jako jsou Sdružení pro architekturu a rozvoj nebo ARTN. Diskuse s nimi je pro mě jako laika vždy zajímavá. Jsou schopni uchopit něco, co můj příliš věcný a racionální pohled nedokáže.
9. Jak relaxujete po náročné práci?
Sportem. Baví mě běh a hraju volejbal. Bohužel na stále stejné úrovni, ale pro relaxaci a uvolnění mi to stačí.
10. Jaký byste po sobě chtěl zanechat odkaz?
To jste mě dostala. Beru to tak, že ještě není důvod myslet na odkaz. Obecně bych byl rád, kdybych svou štafetu předal v lepším stavu, než jsem ji získal. Doufejme, že to tak bude.
11. Bonusová otázka je na vás. Komu ji předáváte a na co se ho chcete zeptat?
Otázku položím Marcelu Souralovi, předsedovi představenstva společnosti Trigema: Trigema letos oslavila 30 let. Co skupině přeješ do následujících let?