EPC projekty pomáhají s energetickými úsporami

publikováno:
Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO. Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO.

Zájem o energeticky úsporná řešení roste. Zejména o takzvané projekty EPC, kde dodavatel řešení přímo ve smlouvě garantuje velikost úspory. EPC projekty v Česku snižují náklady na energie o desítky procent a stovky milionů korun ročně. Nejčastěji obsahují investice lepších zdrojů vytápění, chytrou regulaci topení v místnostech, energetický management nebo výměnu osvětlení. Systém je ideální jak pro firmy, tak pro veřejné budovy nebo například nemocnice, říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Pojďme si na začátek vysvětlit, co jsou EPC projekty a jak vlastně fungují.

EPC znamená Energy Performance Contracting, tedy energetické služby se zárukou úspor. Jednoduše řečeno – ČEZ ESCO jako smluvní partner garantuje ve smlouvě, že bude úspor dosaženo, jinak by musel rozdíl doplatit. Dodavatel tak má velkou motivaci, aby byly úspory co největší. Další výhodou bývá, že zákazník nemusí na investice do energeticky úsporných zařízení vkládat své vlastní peníze, a investice se tedy splácí přímo z úspor.

Kolik je tak možné ročně uspořit?

Projekty běžně šetří vyšší jednotky milionů korun ročně. U větších komplexů jsou to ale desítky milionů korun ročně. Projekt v Kongresovém centru Praha loni uspořil 50 milionů korun. Teď, v době energetické krize a vysokých cen energií, jsou projekty EPC obzvláště ceněné. Škoda, že tento model stát tolik nevyužívá. Pokud by se energeticky modernizovaly veřejné budovy v Česku, stát by ušetřil odhadem 20 miliard korun ročně. V době konsolidačního balíčku jde myslím o slušné peníze.

ČEZ ESCO má za sebou úsporné projekty v nemocnicích, nedávno například v pražské Thomayerově nemocnici. Lze říci, že pro zdravotnická zařízení je EPC nejlepším řešením?

Určitě ano, nemocnice jsou energeticky velmi náročné a úspory jim mohou ekonomicky pomoci. Řada českých nemocnic vznikala v dobách, kdy se na úspory příliš nehledělo – o to je větší prostor ke zlepšení. Podobné projekty máme za sebou i v karlovarské, českolipské nebo jihlavské nemocnici. U projektu v Thomayerově a dalších nemocnicích jsme si úspěšně vyzkoušeli práci za plného provozu a postupovali jsme tak, abychom neovlivnili jejich chod a neomezovali pacienty. „Thomayerka“ teď ušetří 7 milionů korun ročně hlavně díky výměně tisícovek kusů osvětlení a chytré regulaci vytápění. Omezujeme zejména přetápění na chodbách a v dalších prostorách, kde nemusí být teplota tak vysoká.

Autor: Roman Gazdík