Žárově zinkované podjezí ve Skotsku

publikováno:
autor:
Catrine Weir na skotské řece Ayr, jez z 19. století (Foto: Addison Conservation + Design) Catrine Weir na skotské řece Ayr, jez z 19. století (Foto: Addison Conservation + Design)

Catrine Weir na skotské řece Ayr je jez z 19. století, který zajišťoval zásobování vodou pro provoz vodních kol četných mlýnů v regionu. Přestože byl jez neustále opravován, v průběhu času natolik zchátral, že bylo nutné provést rozsáhlou restauraci, aby byl zachován. Při provádění restauračních prací však musely být splněny zvláštní podmínky, protože jez je památkově chráněn.

Restaurováním byla pověřena inženýrská kancelář Addison Conservation + Design. Základní myšlenka restaurace spočívala v tom, že bude co nejvíce zachována stávající stavební substance, která však bude zapečetěna speciálně vyrobenou směsí vápna a betonu přibližně odpovídající stávajícímu materiálu.

Původní koruna dřevěného jezu byla nahrazena novou ze dřeva bongossi. Koruna jezu kromě toho obdržela i nové podjezí z žárově zinkované oceli. Stalo se tak z technických důvodů, aby bylo vytvořeno dodatečné zpevnění, ale i proto, aby koruna jezu získala modernější vzhled. Vznikla ostrá, velmi jasná linie, která se za svitu slunce třpytí. Podle zkušeností inženýrů z inženýrské kanceláře Addison představuje žárové zinkování pro jez hospodárné a trvalé řešení.

Zdroj: časopis Žárové zinkování, 3/2020

Aktuálně

Hlavní město Praha a Městská část Praha 6 daly zelenou vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu tzv. 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Po 100 letech od návrhu urbanistické struktury Dejvic tak dojde k dostavbě tohoto třetího největšího pražského náměstí. Možná podoba dostavby bude známá v květnu příštího roku. Investorem je společnost Fourth Quadrant, kterou spoluvlastní tři české realitní společnosti – Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Část pozemku vlastní i Vysoká škola chemicko-technologická, jež zde plánuje umístit i vlastní minipivovar. Další informace k soutěži

Kalendář akcí