Festival Open house Praha zaznamenal více než 103 000 návštěv

publikováno:
Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Open House Praha byla myšlenka města otevřeného a přístupného pro všechny, která se prolínala celým programem. Foto: Eva Mořická Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Open House Praha byla myšlenka města otevřeného a přístupného pro všechny, která se prolínala celým programem. Foto: Eva Mořická

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy budovy na hlavním nádraží Praha. Tato místa patřila k největším lákadlům jubilejního desátého ročníku festivalu Open House Praha, který probíhal od 13. do 19. května 2024. Budovami i doprovodnými programy prošlo více než 103 tisíc návštěv, což je o 20 tisíc návštěv více než v loňském roce. Patronkou festivalu je architektka Eva Jiřičná, která se zúčastnila i zahajovací recepce.

Lichtenštějnský palác.Akce vyvrcholila během uplynulého víkendu, kdy bylo otevřeno 115 budov ve třinácti městských částech. Mnohé z nich jsou jinak veřejnosti běžně nepřístupné a festival architektury a otevřeného města představuje unikátní příležitost do nich nahlédnout. To platí například o budovách ministerstev průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, dopravy či kultury, stejně jako o vile na Libušince či Národním archivu na Chodově. 

O všechny tyto stavby byl rovněž zájem, stejně jako o návštěvu Hrzánského či Lichtenštejnského paláce, a další zajímavá a přitom méně známá místa, mezi nimiž hodně zaujaly staré loděnice v Podolí, Vinohradská sokolovna, nebo funkcionalistické garáže Pod Slovany. Také návštěvu industriálních prostorů továrního komplexu Koh-i-noor ve Vršovicích si nenechali lidé ujít. Otevřena byla také neorenesanční Hlávkova kolej ČVUT s nádhernými sgrafity navržená Josefem Fantou. Unikátem bylo zpřístupnění kaple Božího hrobu na Zderaze od Jana Blažeje Santiniho-Aichela, která svým vzhledem vychází z podoby kaple stojící uvnitř Chrámu Božího hrobu Ježíše Krista v Jeruzalémě. 

„Svátek architektury a dobrovolnictví jsem si letos opravdu moc užila. Sama jsem během soboty a neděle zavítala do několika budov a moc mě těší, když vidím, že návštěvníky v otevřených budovách vítají i ministři nebo starostky, a že se prohlídek ujímají i sami architekti nebo majitelé budov. Představují je v kulturních, historických i architektonických souvislostech, což přispívá k propojení s místní komunitou,“ hodnotí právě skončený ročník festivalu jeho zakladatelka a kreativní ředitelka Andrea Šenkyříková. 

Hlavní téma festivalu Open House Praha

Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Open House Praha byla myšlenka města otevřeného a přístupného pro všechny, která se prolínala celým programem. Kromě speciálních prohlídek pro děti tak na některých budovách probíhaly i další inkluzivní akce. Bezbariérové tematické akce byly realizovány v rámci projektu Open House Europe s podporou Evropské unie. „Máme radost, že jsme zaznamenali velký zájem o specifické prohlídky pro osoby se sluchovým nebo zrakovým handicapem, které skutečně zprostředkovávají architekturu všem. Potěšil mě i velký úspěch, který měla městská hra Open Senses,“ komentovala právě skončený festival jeho ředitelka Klára Veselá. 

Doprovodný program Open House Praha

Doprovodný program v týdnu zahrnoval téměř tři desítky akcí, jeho součástí byl například workshop zaměřený na fyzickou přístupnost budov a velká debata odborníků nazvaná Otevřeně o Praze: město přístupné všem, tlumočená do českého znakového jazyka.

Veletržní palác. Foto: Hanka Krejbichová Photography

Festival už tradičně připomněl několik významných architektů, jejichž výročí narození připadala na letošek. Mezi nimi nechyběli Josef Fuchs (*130 let) a Oldřich Tyl (*140 let), spoluautoři Veletržního paláce. Tam se hned první festivalový den uskutečnila přednáška lektora Matěje Sladkého věnovaná proměnám budovy během let i v souvislosti s ničivým požárem před padesáti lety. O Fuchsově a Tylově tvorbě hovořil také před plným publikem architekt Zdeněk Lukeš v autentických prostorách bývalé restaurace zimního stadionu Štvanice, dnešním klubu Fuchs2. 

Velký zájem vzbudila středeční přednáška připomínající letošní výročí 50 let od zahájení provozu pražského metra Jana Ungrmana, vedoucího odboru Technická koordinace Metro Dopravního podniku hl. města Prahy, která se uskutečnila přímo v sále Ministerstva dopravy ČR. Dopravní urbanista Tomáš Cach vzal zájemce na cykloprojížďku Koukej kolem sebe ze Stromovky přes Bubny až na ostrov Štvanice, hlavním tématem byly proměny této části Prahy i bezpečný pohyb městem na kole. 

Pražský hrad - Oranžerie.

Lákala také páteční vernisáž výstavy v nuselské Umělecké zahradě ke sto letům od jejího založení a výstava umělců z Hurá kolektivu v reprezentačním patře bývalé viniční usedlosti Koulka na Smíchově, do které bylo možné nahlédnout i během víkendu. 

Nově i s aplikací

Návštěvníci festivalu měli na výběr historické paláce, památky, novostavby, technické i sakrální stavby. Do všech se mohli podívat zdarma, bez předchozí registrace. Díky akci mohli lidé vidět i to, jak se hlavní město proměňuje – takovou příležitostí byl třeba nedávno dokončený areál Fakulty sociálních věd UK v Jinonicích, nová obytná čtvrť Nová Waltrovka nebo PORT 7 na břehu Vltavy u holešovické náplavky. 

Letošní novinkou byla aplikace Open House Praha, která nabízela nejen všechny praktické informace týkající se otevírací doby a prohlídky, ale rovněž průběžně aktualizované údaje o čekací době v budovách, délce prohlídek a chat. Součástí týdenního festivalu architektury byly už od pondělí 13. května v rámci doprovodného programu přednášky, komentované procházky, speciální prohlídky, výstavy či umělecká představení.

Autor: Open House Praha, tisková zpráva